şükela:  tümü | bugün
 • 1989 yapımı, şahane olduğunu tahmin edebildiğim bir tarih belgeseli.
  insanın aya gidişini, uzaya çıkışını temel konu olarak alan ve maalesef altyazısı malum yerlerde bulunmayan belgesel film bu.

  this movie documents the apollo missions perhaps the most definitively of any movie under two hours. al reinert watched all the footage shot during the missions--over 6,000,000 feet of it, and picked out the best. instead of being a newsy, fact-filled documentary. reinart focuses on the human aspects of the space flights. the only voices heard in the film are the voices of the astronauts and mission control. reinart uses the astronaunts' own words from interviews and from the mission footage. the score by brian eno underscores the strangeness, wonder, and and beauty of the astronauts' experiences--experiences which they were privileged to have for a first time "for all mankind."

  demiş scott b. fisher.

  http://www.imdb.com/title/tt0097372/

  yıllar sonra gelen edit: tarihi bir belgeselden ziyade aya gitmenin nasıl bir deneyim olduğunu hissettiren bir filmmiş meğer. ingilizcem bu arada bayağı gelişti belki ama zaten bir altyazıya çok da gerek olduğunu düşünmüyorum artık bu film için. ilk fırsatta izleyip yorumumu da eklerim belki...
 • şu sıralar mubi üyelerinin izleyebileceği film.

  (üye olmayanlar ve bu filmi izlemek isteyenler facebook hesabıyla kaydolurlarsa 7 gün deneme üyeliğine sahip olabilirler.)
 • orada olmak istiyor insan..büyük bir ayrıcalık bu.seyrediniz efendim..(bkz: http://unutulmazfilmler.co/…-mankind-k2-sgplus.html)
 • apollo 11 uzay uçuşunu size yaşatan, ay yüzeyine sizi indiren belgesel. hem böyle şeyler izletmeyin bana, şuan çevremdeki her şey o kadar anlamsız geliyor ki;

  bizim dünyamız gördüğümüz ve tecrübe ettiğimiz şeylerden oluşuyor ve tecrübe edilmemiş ve edilemeyecek bilyon tane şeyle karşıma gelince, dünya'mı ve sorunlarımı küçümsüyorum.

  vay arkadaş millet nelerle uğraşıyor biz neyle :)

  (bkz: journey to the edge of the universe)
 • sanırim en çok aya gerçekten gidilmedi diyenlerin izlemedi gereken belgesel.

  izledim ve arındım. öylesine güzeldi.
 • hakkında bu kadar az entry girilmiş olmasına üzüldüğüm 1989 yapımı über belgesel.
 • belgeselin bir noktasında "alla allaa adamlar nası çekmişler la bunu, kamera teknolojisi bu kadar gelişmiş miydi bu yıllarda!?!? aydan bu kadar net görüntü... vay be" diye kendi kendime şaşırırken, sevgilimin "adamlar aya gitmiş hala nası çekmişler diyosun (?!??!)" şeklindeki haklı uyarısıyla bir kez daha kendime gelmeme sebebiyet vermiş olan belgesel. anlatıcı olarak astronotların dünyaya hem fiili hem de duygusal olarak bakış açılarını dinlemek, yorumlarını anlamak etkileyiciydi.

  peki ya o aya inen uzay aracında olmayıp da yörüngedeki araçta beklemek zorunda olan astronotun psikolojisi...
 • astronotların eve dönmeden önce topraktan numune alırken yaptıkları espri biraz kafamı karıştırsa da harika bir yapım.

  --- spoiler ---

  "ah sıçanlar! bahse varım dışarıdan youtube komikli video kahramanı gibi gözüküyoruz."
  --- spoiler ---
 • kısa bir özeti için,

  --- spoiler ---

  https://www.youtube.com/watch?v=bhio6qwjari
  --- spoiler ---
 • astronotların yolculukları sırasında dinledikleri, kendileri için özel olarak kaydedilmiş müziklere* çok imrendiğim, insanlık tarihinin mihenk taşlarından biri olan ay'a yolculuğu konu edinen mükemmel belgesel.

  neil armstrong ve buzz aldrin'in ay yürüyüşündeki çocukça hareketlerini izlemek, komik diyaloglarını, yolculuk sırasında gördüklerini -özellikle dünya'ya bakarken hissettiklerini- dinlemek çok keyifliydi.

  apollo 11 görevinin önemi bence neil armstrong'un herkesçe bilinen afili lafında değil*, insanın ay'a ayak bastığının göstergesi olan ve az bilinen, buzz aldrin'in ilk adımını attığında söylediği sözde saklı bence;

  "whoopie! man, that may have been a small one for neil, but that's a long one for me."**