şükela:  tümü | bugün
 • bir bon iver albümü. şarkı listesi:

  1. flume
  2. lump sum
  3. skinny love
  4. the wolves
  5. blindsided
  6. creature fear
  7. team
  8. for emma
  9. re stacks
 • 2008 çıkışlı bon iver debut'su. çok çok güzel. dinledikçe de daha da güzelleşiyor.
  albümün adı ve justin vernon'un bu projesi için seçtiği isim (bon iver, fransızca bon hiver in yani yılın ilk karı yağdığında söylenen "güzel kış" ın üzerinde yapılan bi oynamayla ortaya çıkmış) albümün hissiyatı hakkında kısa da olsa bir fikir verebilir.
 • fazla melodisi olan bir albüm değil. şarkıların çoğu nezahet yüklü, münzevi bi ortamda yazılmış olmasının etkisi olsa gerek. yer yer de acıyan bir vokal var. "aradığım şey bu zaten" diyorsanız size göre bir albüm tabi. lakin ben 3 kez dinlemiş olmama rağmen içine giremedim. ikinci track olan lump sum'ı gayet güzel bulmama rağmen oyumu fleet foxes'tan yana kullanıyorum.
 • ormanın içinde bir kulübede kaydedilmiş albüm. hatta kayıtlar sırasında vernon, geyik avlanarak beslenmiş. bence bırakın bu yılı, tarihin en başarılı debütlerinden biri...
 • amerika'nın kuzeyinden gelen singer-songwriter topluluğunun son üyelerinden bon iver'ın debütü. sanarçının sahne ismi fransızca'da iyi kış anlamına gelen "iyi kış"ın oynanmış hali. for emma, forever ago, bon iver'ın indie-folk ezgileriyle süslü bir albüm ve 2008'in en iyileri listelerinin gediklisi. onsuz bir listeye henüz rastlamadım ve benim listemde de en üst sıralarda olacağı kesin.
  ardarda gelen üzücü olaylar(sevgilisinden ayrılması, hastalığı...) nedeniyle 3 aylığına ahşap bir kulübede inzivaya çekilmiş bon iver. internetin yalancısıyım, gıda ihtiyacını bile ormadan karşılıyormuş. aslında başlarda şarkı bestelemek, albüm yapmak gibi bir düşünce yokmuş kafasında ama yalnızlık kendisine yaramış olacak ki bir anda kendini beste yaparken bulmuş. ilk olarak 500 kopyası basılan albüm, yoğun ilgiyle karşılaşınca devamı da gelmiş.
  aşk güzel bir duygudur. isimleri, yüzleri öyle ya da böyle zaman geçtikte unutursun, ama o duygunun insanda bıraktığı iz kalıcı olur. bu kalıcı izi albümün her saniyesinde hissettim; hüzünlendirdiği kadar gülümsetti de beni.. flume ile başlayan ve ardında gelen lump sum ile de aklınızdaki sakince bütün düğümleri çözme ihtiyacı doğuran müzik keyfi skinny love'da doruklara ulaşıyor, bir anda isyan boyutuna ulaşıyor. "neden, neden, neden?" diye her şeyi sorgulamaya başlıyorsunuz ve en zor safhaya geliyorsunuz. daha bu şarkının etkisinden çıkamamışken the wolves act i and ii ile ikinci bir tokat geliyor. en sonunda re stacks ile her şeyi kabulleniyor, susuyorsunuz.
  aslında for emma, forever ago hakkında daha çok şey yazılır ama kendisi söylemiş söylenecekleri, geriye ilahi sükût kalıyor...
 • hos sözler ama bu kadar yeterli.
 • tembel ve yorgun pazar sabahlarıma en yakışan albümlerden biri. skinny love'ı dinleyerek pencere kenarındaki tekli koltuğumda takılmayı çok seviyorum. sonbahar ruhuna en güzel eşlik eden şarkıları içinde bulunduruyor.
 • emma iyi ki abimin kalbini kırmışsın teşekkür ediyorum buradan sana