şükela:  tümü | bugün
  • tam adı: "for the love of physics: from the end of the rainbow to the edge of time - a journey through the wonders of physics" olan, uzun süre massachusetts institute of technology'de classical mechanics ve electricity and magnetism derslerini vermis astrofizikçi profesör walter lewin tarafından 2011'de yayınlanmış şöyle eğlenceli bir kapağa sahip olan kitap.

walter lewin'in mit opencourseware'daki derslerine denk geldiyseniz, en basit fizik kanunlarından bahsederken dahi tüm evrenin işleyişi o kurala bağlıymışçasına heyecanla anlattığını görmüşsünüzdür. kitap da aynı heyecanı okuyucuya geçirmek amaçlı kaleme alınmış.

kitabın genel içeriği klasik mekanik ve biraz da astrofizik üzerine. fizik konusunda sağlam eğitim almış birine fizikteki çok bilnen konular** üzerinde dururken bile yazarın duyduğu heyecana ortak olmak dışında pek birşey vaad etmiyor. ama fizik okumaya yeni başladıysanız, ilginizi çeken bir konuysa ya da fiziği sevdirecek bir kitap arayışındaysanız mutlaka okumanızı öneririm.

kitabın genel konusu fiziğin temelleri olsa da x-ray asrofizik konusuna ayrılmış bir bölümü de var -ki teorik fiziğe daha çok ilgi duyan biri olan şahsıma astrofizik konusunda epey makale okutmuştur.

kitap hakkındaki tek olumsuz yorumum ise ülkemizde bulmanın imkansıza yakın olması. zira aylarca aradıktan sonra kindle versiyonuna razı olmak zorunda kaldım.
  • fizik aşkına şeklinde türkçe'ye çevrilmiş metis yayıncılık imzalı şekli mevcut olan kitap.

walter lewin gibi aşmış bir insanın kitabı hakkında yorum yapmak bana düşmez ama mizah dergisi gibi fizik okumak dev bi ukteymiş içimde bunu anladım.

o duyguyu alabilmek adına çevirisini değil de orijinalini okuyun, fizik aşkına.
  • doğadaki her fonomenden tat almanızı sağlayan enfes bir kitap. bir fizikçinin gözünde dünya ve evren nasıl eğlenceli bir hale bürünüyor mutlaka şahit olunması lazım. migros bestseller kitapları kenara atın. kişisel gelişim(!) için okuyabileceğiniz en nadide eserlerdendir. arkasındaki bilim sezilebildiği vakit yağmurun yağması, güneşin doğup batması, yazın gelip kışın gitmesi insana daha anlamlı daha muazzam görünecektir. hiç değilse bile uzun sıkıcı otobüs yolculuklarında walter lewin ile muhabbet etme fırsatı elde edersiniz ki iyi bir fizikçi aynı zamanda çok iyi bir yol arkadaşıdır.