şükela:  tümü | bugün
  • ağaçtan elma toplamaktan tutun, dağlarda kekik, kuş otu, kuzugöbeği toplamaya kadar her türlü yiyecek arama eylemine verilen ad. doğayı tanıma ve doğada yaşamın temel taşlarındandır. çok bilindik bitkilerin dışına çıkılacaksa bir kitapçıkla yola çıkılmalı ve her zaman yemeden önce test edilmelidir bitkiler (evrensel yenilebilirlik testi, tolerans testi vs). ayrıca neyi nasıl yiyeceğini bilmek de mühimdir (çiğ yenir mi yenmez mi).
  • gezinerek yiyecek arama faaliyeti demek olduğu için, avlanmak da buna dahildir. yani yırtıcı, etobur hayvanlar da bunu yapar, sadece bitki toplamaya münhasır değildir.
  • dün bir akademik konferansta prof (bkz: alex kacelnik)'den dinlerken bu zamana kadar hayvan davranışlarını ele alırken aslında herkesin kendi minör "ilgi" alanı ile bu davranışları değerlendirdiğini düşünmeme neden olan aslında hayvan davranışlarında son derece önemli olan ancak bir eş bulma-cinsel rekabet kadar nedense üzerinde durulmayan bir kavramdır.

    özellikle de evrimsel teoride getirilen hipotezlerin büyük bölümü, hep yiyecek yemenin son aşamasını işleyen bir bir soruna cevap aramakla geçmekte. örneğin lamarck'ın ünlü yanlışlanan zürafa boyu hipotezi.

    hipotez test edilirken ve alternatif hipotezler test edilmeye çalışınırken bile foraging in üzerinde çok fazla durulmamış. fakat, o kadar önemli bir durum ki; özellikle kendi alanım olan sinirbilim açısından arama-bulma davranışının ödül mekanizmasının çalışma sisteminin prensiplerini düşündüğüm zaman...
hesabın var mı? giriş yap