şükela:  tümü | bugün
  • 1.4 litre hacimli versiyonuyla* aracta 5 kisi oldugu halde saatte 130-140 kilometre hiza cikmakta hic zorlanmadigini gordugum, sehir disinda* bir depoyla 1000 kilometre yolu rahatlikla gidebilen, torku bir hayli yuksek oldugundan ara hizlanmalari cok keyifli, frenleri, vites yollari ve ozellikle direksiyonu* sukela olan, fiyat performans orani oldukca iyi bir ford modeli.
  • bir depo benzinle 1000 kilometre üzeri yol yapmayı garantileyen, süper ekonomik araç
  • turbosu 2100 devir ile 3400 devir arası devreye girer. devreye girdiği anda arkanıza yapıştıran 1.4 motorlu mini jet.
  • 100'ü geçmem ben yavaş kullanırım diyorsanız 100km'de 4.7 litre, basarım hacı ben paraya tamah etmem diyorsanız yaklaşık 5.2 litre yakan ekonomik araç.

1.4 motor araçla trafiğe kapalı alanda alınmış değerlerdir.
  • toplamda şehirdışı yaptığım 1600 kilometre boyunca 4,4 lt/100 km dizel tüketttiğini görünce sarılıp öptüğüm kokladığım tadına doyamadığım beyaz güvercinimdir.

bu tüketim istanbul-bodrum arası ortalama 110 km/saat süratte sağlandı. bugünün fiyatlarıyla kilometrede 11 kuruş gibi bi rakam yapar ki; iki kişi ile çıkılacak seyahatlerde otobüs maliyetinin %70 ine tekabül eder.

lakin bel boyun ağrısı kaçınılmaz. koltuğun alçaltılıp-yükseltilemiyor olması benim için dezavantaj. gaz pedalı sert. hız sabitleyici şart. ses sistemi başarılı. yol ve motor sesi yalıtımı başarısız.
  • motoru stop ederken sarsılıyor bu araç. nedenini tam bilmiyorum. servise sorunca normal abi diyorlar. ama diğer dizel araçlarda böyle sarsıntının s si yok. var bi acayiplik ama çözemedim.
  • önceki yorumlara bakınca, arkadaş ben farklı bir araçmı kullandım acaba demek istediğim bisikletimsi.
    (bkz: #17356421)

edit : 35.000 tl lik bu araçla 22.000 tl lik palio ya geçilmek her insan evladının zoruna gidelibilir ki benim de gitti. ayrıca benim 110 beygirlik getzimin bu bisikletimsi arabayı yolda ikiye katlayacağınında garantisini veririm. ki buda kesinlikle 70 beygir fiesta sahiplerinin gücüne gitmesin. aman kalkışlarda gazı eksik etmeyin malum tek stop eden dizel sizin aracınız.
  • bazılarının, yüz bin dolarlık araclara biniyor olmaları sebebiyle, bisiklet sandığı, ilk arabam, canım benim hatta.. hayat ne tuhaf vapurlar filan..
  • çok seviyorum ben onu. kusurları yok değil, ama hangimizin yok ki.

artılar.
    - yakıt tüketimi çok çok iyi:
    karma kullanım 5 litre (yaz-kış uzun dönemli ortalama)
    uzun yolda 4,1 litreye kadar düşüyor. (hız, klima, yol, hava şartlarına bağlı olarak)
    - bu yakıt tüketimine rağmen çok başarılı performans. özellikle yokuşları tırmanmak çok keyifli.
    - genel olarak çok sorunsuz bir otomobil. periyodik bakımları dışında hiç problem çıkarmadı.
    - yol tutuş bu sınıfa göre çok iyi.
    - ses sistemi başarılı.

eksiler.
    - yol ve motor sesi yalıtımı zayıf.
    - kışın arabayı ısıtmak çok zor. kaloriferin sıcak hava üflemesi 15 dakikayı buluyor.
    - fren mesafesi uzun.

çok sevimli bir araba, görünce gülümsemeden edemiyorum..
  • otomatik şanzıman opsiyonu bulunmayan ve bu nedenle alıp almama konusunda bir yıldır beni kararsız bırakan, dizel fiesta.

tdci alacaksanız, -el mahkum- manuel şanzımanlısını alacaksınız. lakin ağzını kırdığımın evlatları, trafikte potansiyel tehlike arzeden sevdiceğime motor sınavından 85 verip, ehliyetini cüzdanına koymasında bir sakınca görmezken; arabanın ikinci viteste kalktığını zanneden hatun kişiye, arabayı verme konusunda ben sakınca görüyorum ve ister istemez çekiniyorum.

ben bu arabayı alırsam, bu kız şanzımanı indirir aga!

benzinli-otomatik alsan; zaten arşa yükselmiş benzin fiyatlarıyla, otomatik şanzımanın ağırlığı birleşince sarfiyat daha da artacak ve bel büken bir kombinasyon ortaya çıkacak. ben bu arabayı çok sevdim; hatta bu fiyata alınabilecek en iyi araba olarak görüyorum. gel gelelim ki, tdci motorda otomatik şanzıman sunulmaması, kara kara düşünmeme sebep oluyo uzun süredir. hatta, belki bi süre sonra, hiç istemememe rağmen aklım başka bir arabaya kayacak sanırım.

arkadaş hadi ki 1400 cc motora otomatik şanzıman ağır gelir dedin. anlarım; bu devirde pek mantıklı değil ama en azından anlarmış gibi yaparım. bari 1600 cc'lik tdci motora otomatik şanzıman koy! ben kafa çektikten sonra, eşimi özel şoförüm gibi kullanamayacaksam, ne anlamı kalır araba almanın, di mi ama?