şükela:  tümü | bugün
 • ford'un önümüzdeki yıl* 100. yılı kutlama kapsamında eski modelini modifiye edip üreteceği, ilk kez naias 2002'de otomobil severlerin kar$ısına çıkan 5.4 litre v8 motorlu 500 beygir gücüne sahip haywan spor araba..
 • 1966 yılında le mans'ta ilk üçün tamamı ford gt40'lardır. sıralama şu şekilde olmuştur.

  1.bruce mclaren/chris amon 359 tur
  2. ken miles/denis hulme 359 tur
  3. ron bucknum/dick hutcherson 347 tur

  aslında yarışın lideri ken miles iken ford yetkilileri üç arabanın da finish çizgisinden aynı anda geçmesinin pek güzel olacağına karar vermiş ve son pit stopta yarışçılara bu şekilde talimat verilmiştir. bu nedenle miles yavaşlayarak bruce mclaren'i beklemiştir. ancak le mans kuralları gereği berabere finishlerde yarışa arkadan başlayanın aynı sürede daha fazla yol kat ettiği mantığıyla birinci olacağını herkes atlamıştır. bu nedenle aslında ikinci olması gereken mclaren yarışa daha geriden başladığı için birinci ilan edilmiş, miles ise ikinci olmuştur. miles ise bu yarışı kazanması durumunda tarihteki en önemli endurance yarışları olan le mans, daytona ve sebring'i kazanan ilk yarışçı olacakken bu başarıdan da olmuştur. böylece ford'un bu büyük başarısı kendi içinde bir fiyaskoya dönüşmüştür.
 • 1964'te üretildiğine insanın inanasının gelmediği bir hayvan.
 • ford gt40 bir carroll shelby tasarımıydı. ford, ferrari'nin le mans'daki üstünlüğüne son vermek için tasarladığı bir çok araba nal toplayınca. eski dostları carroll shelby'nin kapısını çalarlar, shelby'de gt40'i tasarlar. gt40'daki 40 aracın yüksekliğinden elir ama bazıların bu yüksekliğin 40,5 inç olduğu söyler ve $aka olsun diye gt40,5 derler. onlar desin dursun gt40 le mans'da 1966 ve 1969 yılları arasında yapılan bütün yarı$ları kazanır.

  ford gt40 çok iyi bir yarı$ arabasıydı, kar$ınına porsche 917 çıkana kadar.
 • bir geleneğin başlangıcına ön ayak olmuş araçtır, nasıl mı ?

  zafer kazanan yarışçıların şampanya patlatması geleneği, ford gt40 ile kazanılan bir yarıştan sonra, ford gt40'nin üzerinde patlatılan bir zafer şampanyası ile başlamıştır.
 • görüntüsü en güzel, en yakışıklı arabalardan biri.
 • discovery'de izlediğim belgesele göre;
  aslen ford'un, ferrari ile sidik yarıştırmak için ürettiği seri. performansı yüksek olsa da konfor açısından çok güdüktür."ford gt40'da camlar açılmıyodu. sonra baktık, bu arabaya binen adam, trafik polisiyle yüz-göz olacak. açılabilir cam da ekledik. ehi ehi..." diyen denyolar tarafından tasarlanmıştır.

  *
 • ford, ferrari'yi satın almak istemektedir, enzo ferrari anlaşma şartlarını ilk başta kabul etmiş ve ford'un motorsporlarındaki başarılı kolu görevini üstlenmeye hazır durumdadır. ama sonra ne olursa olur ve enzo kararından vazgeçer, bunun üzerine ford çok kızar ve ferrari'nin o dönemde çok başarılı olduğu le mans için ferrari'yi piste gömecek bir araç yapmak için işe koyulur. bunun sonunda da gt40 gün yüzüne çıkar ve olaylar gelişir.

  (bkz: le mans 1966)
  (bkz: le mans 1967)
  (bkz: le mans 1968)
  (bkz: le mans 1969)
 • 60’lı yılların başında ferrari le mans’ta tahtını kurmuştur, ferrari ne derse o olmaktadır. diğer markalar bu olaylardan rahatsız olunca müthiş bir rekabet başlamıştır, bu rekabet yıldız savaşları olarak adlandırılmaktadır.o dönemlerde le mans çok önemliydi le mans’ı kazanan dünyanın en büyük üreticisi konumundaydı. çünkü le mans otomobillerin hem gücünü hem dayanıklılığını göstermektedir.ford avrupa’da dominant olmak istiyor.henry ford ferrari o zaman ekonomik sıkıntıda olduğundan kısa yoldan gidip ferrari’yi satın almak istiyor.enzo ferrari ilk başta iki sebepten dolayı ferrari’yi satmak istemiyor.birincisi ford’u oyalayıp fiyatı arttırmayı istemesi,ikincisi henry ford ferrari’yi satın alıp indianna police’te yarıştırmak istiyor enzo ferrari kesinlikle amerika’da yarışmak istemiyor .henry ford’u 3 ay oyalıyorlar ve sonunda italyan hükümeti ferrari’yi destekliyor ve ferrari italya’da kalıyor. bu olay henry ford’u çok kızdırıyor. bu rekabet ford, ferrari ve jaguar’ın yep yeni otomebiller geliştirmesine neden olmuştur.

  gt40 1966 yılında le mans'ı kazandı. le mans yarışlarında henry ford’un talimatıyla finish i üç araba aynı anda geçtiler.1. geçen le mans ta kalkış sıraları farklı olduğundan 2. oldu.ford gt40 ‘yle 66’dan itibaren üst üste 5 kez le mans’ı kazandı.mkii 7.0 litre 600 hp gücünde bir v8. makine ve vites kutusu arkada, yağ ve su soğutma radyatörü önde arkadan itişli.motor sürücün hemen sırtında bu yüzden dayanıklılık çok önemli. 40 denmesinin sebebi tavan yüksekliği 40 inc. gt40 günümüzde bile sürtünme kat sayısı en düşük olan otmobillerden biri. gt40 için söylene bilecek en önemli şey ford için tarihindeki en önemli otomobil.çünkü yıldız savaşlarında ford’a başarıyı getiren otomobildir.1966 da 1. olan gt40 nin pilotları chris amon ve brucee mclaren.ayrıca gt 40 yarışlara ilk kez şampanyayla kutlamayı getirdi. 2003 yılında ford’un 100. yılında gt40’nin replikasyonu yapıldı.bu otomobilden 2000 adet üretildi.aslına çok sadık kalındı.yeni gt'nin tavan yüksekliği 43 inç ve gt40’den 10 cm daha uzun ve 3.4 saniyede 0-100’e ulaşıyor.