şükela:  tümü | bugün
  • sevim burak'ın, tamamlanmamış hali nilüfer güngörmüş tarafından yayına hazırlanan ve yky tarafından basılan kitabı.

daha önce mektuplardan bildiğimiz bir kitap. (tül perdelere kadar uzanan yazı kesikleriyle..)

bağdat caddesi civarında yaşayanlar, yaşamışlar* ve orada gazı topuklamışlar için bambaşka bir okuma deneyimi.
  • “yoklar'la konuşurum — susanlardan biri bakmış olabilir — o yan gözle bakışını koparıp aldım — sakladım — çaldım da diyebilirim — çünkü konuşma diye bir şey yok benim için — her şey sessiz ve boş — ve suskunluktan — başkalarından kopardığım sessizlikle başka yerlerde de konuşuyorum kendi kendime — içimden — zaman zaman — o sessizlikten daracık dehlizler ve incecik iplik gibi yollar açıp bir kısmını da başka yerlere taşıyorum şüphesiz benim için önemli olan bu boşluklar ve boşlukların kendisi (yoklar)la konuşmayı başardım — yoklar'la konuşmak için güçlü bir arzu ister — bazı işaretlerle verilecek ipuçları — hareketlerle (yüz çeşit konuşma aracı ile kendinden bahsetme imkânı, her çeşit kas çalışmaları — her türlü hareketlerle — taklit etme ihtiyacı — (ağlama ve ağlama ihtiyacı ile beraber) her iç kas hareketinin yanında damarların durumuna kanda kan dolaşımına bedende — renkte — salgılarda yaratılan içten gelen her kelime kolların, bacakların kımıldamasına araçların yürümesine — bir ordunun rap rap ilerlemesine, çekilmesine yeter de artar bile — konuşurken en yüksek uyarım noktasına ulaşır kelimelerin anlamını binle çarparak büyütür yok'larla konuşurken — o konuşulmadan söylenen acılar da eski acılar da değildir herhalde — yalnız ağzı ile değil burnu ile de konuşur o — eliyle değil ayağı ile de yazar — ”