şükela:  tümü | bugün
 • imkb'de senet kodu froto olan şirket.
 • koç grubunun stratejik bir kararla tofaş fiat'tan çekilmeye başlamasının ardından daha fazla önem kazanmış şirketidir.

  acıbadem tesisindeki faaliyetlerin büyük kısmı gölcük fabrikasına taşınmıştır.

  türkiye'nin en modern otomobil üretim tesisis olan gölcük fabrikasında hafif ticari araç üretimi yapılmaktadır. bu araçlar ford transit ve ford transit connect'tir. ford transit connect dünya pazarına direk ford otosan üretimiyle sürülmüş olup ford'un dünyadaki başka bir tesisinde üretimi yapılmamaktadır. fabrikanın üretiminin ilerleyen yıllarda 250.000 araç/yıl olması hedeflenmektedir.

  ford otosan inonu fabrikası ise inönü motor ve inönü kamyon fabrikası olarak iki tesisten oluşmakta ve bu tesislerde büyük ticari araçlar (kamyon) ve bunların motorları üretilmektedir.
 • sabah gazetesine her haftasonu tam sayfa reklam veren, inanılmaz gelişmiş ve büyük bir tesise sahip şirket.
 • gölcük fabrikası son iki yıldır ford fabrikaları arasında yapılan değerlendirmede birinci sırayı almaktadır
 • kocaeli, inonu, istanbul olmak uzere 3 adet fabrikadan olusan , ford motor company ve otosan a.s ortakligi... hisselerin %42 si ford'un, %42 si otosan'a aittir, geriye kalan %16 da halka arz edilmistir.
  kocaeli fabrikasi ticari arac (ford transit) , inonu fabrikasi ise kamyon uretimi yapmaktadir. istanbul acibadem fabrikasi ise kapatilmistir, an itibariyle sadece pazarlama departmani faaliyet halindedir...
  (bkz: staj)
 • her 2,5 dakikada bir araç üretme potansiyeline sahip, herry ford'un temellerini attığı yürüyen bant sistemi ile proseslerini sürdüren, gölcükteki ford üretim fabrikası. 1800 hektarlık araziye yayılmış dev üretim tesisi.
 • kalifiye çalışanlarının sürekli "fordcu* olasın diye mi okuttuk seni o kadar? ahahaaaaaaa" geyiklerine mağruz kaldığı iş yeri.
 • (bkz: acl servis)
 • 37-40 derece sıcakta ofisteki klimaları kapatarak çalışanların ...den kovalarca su damlatan 4.5 milyar $ cirolu şirket
 • nizamiyesini geçer geçmez karşınıza bir adet gıcır gıcır boyanmış civciv sarısı bir çatı kirişi çıkan fabrikası olan şirket. kirişin üzerindeki tabelâda şöyle yazar:

  yıl 19xx, ford otosan fabrikasının çatı kirişleri almanya'dan geldi.
  yıl 20xx, ford otosan avrupa'ya z araç ihraç etti.

  s.s. otosan çalışanları tüketim koop. tarafından işletilen bir de market vardır yine gölcük'teki fabrikada.

  memleketteki en küçük askerî bölge de fabrikayı izmit-gölcük yoluna bağlayan yolun üzerindedir: bir adet elektrik direği, bir adet elektrik yahut telefon şebekesine bağlı kutu (adı her ney ise artık) ve küçük bir oturma odası kadar toprak. bunların etrafını çevreleyen dikenli tel ve telin üzerindeki meşhur "askerî güvenlik bölgesi girilmez" tabelâsı.