şükela:  tümü | bugün
 • ford un cikardigi ilk kucuk arabalardan. arkadan carpmalarda infilak edip insanlari olduren benzin deposu dizayniyla unlu olmus, tezelden uretimden kaldirilmistir.
 • ford'un bir otomobil modeline verebilecegi en talihsiz isimlerden biridir, zira o yuzdendir ki, brezilya'da hizli bir "araclari geri toplatma" kampanyasiyla bu talihsizligi gidermeye calismistir.... ama yanlis pazarlama stratejisi olarak da tarihe gecmistir... o ayri...

  soru: neden talihsiz?
  cevap: ford pinto'yu brezilya piyasasina suren ford yetkilileri, "pinto"nun brezilya'daki argo kullaniminin "erkeklerin kucuk hayasi" oldugunu daha sonra ogrenmisler. ogrenince de araclari geri toplatip arkasindaki "pinto" logosu kaldirarak yerine "at, beygir" anlamina gelen "corcel" logosu yerlestirilmistir...
  ama ford bu alanda yanlisliklar yapan tek otomobil ureticisi degildir elbette ki... (bkz: pajero)
 • 60'lı yıllarda ford tarafından üretilen ve başına işler açan bir model.bu modelin yakıt tanklarının patlamaya eğilimli olduğunun anlaşılmasının üzerine ford yetkilileri bir maliyet analizi yapmışlar ve araçları geri çağırıp, aynı zamanda üretimdeki araçlarda gerekli değişikliklerin yapılmasının maliyetiyle; kaza olması durumunda ödenecek tazminat miktarlarını karşılaştırmışlardır.bunun sonucunda tazminat ödemenin daha ucuza geleceğini düşünmüşlerdir.

  (bkz: etik)
  (bkz: ahlak)
 • kaybolan insan hayatlarını hiçe sayan, maddi değer biçen davalara sahip otomobil modeli
 • 70'lerin başında ford, bu arabanin patlama özelliğine karşın, arabanın dizaynında değişiklik yapmaktansa, hiçbir değişiklik yapmayarak ölü yaralıların tazminat davalarını ödemenin daha ucuz olacağını tahmin edip yanılmıştır, hem zarar edip bütçesini, hem de halkın gözündeki saygınlığını yerle bir etmiştir. o zamanki ceo'su lee iacocca'nın "safety doesn't sell" sözü ise dillere destan olmuştur ilerleyen vakitlerde.
 • fight clubta bahsedilen aracın reel hayattaki karşılığı bu oluyor.

  araçtaki bir tasarım hatası yüzünden kazalar meydana geliyormuş ve bu kazalarda ölüm ve yaralanma oranı çok yüksekmiş.

  ölüm ve yaralanmaları önlemek için her araca 11$'lık bir parça eklenmesi gerekiyormuş, piyasada 12.5milyon araç olduğundan bunun maliyeti toplam 137 milyon $ olduğu hesaplanmış. sonra adamlar ölüm ve yaralanmalar için ödedikleri tazminatı hesaplamışlar, toplam 49,5 milyon dolar olduğu görülünce tasarım hatasını gidermek yerine tazminat ödemeyi tercih etmişler.
 • bu konu ile ilgili çok güzel bir yazı yazmışlığım vardır, doğru dürüst testler yapılmadığı gibi ford jr ile lee, nixon amcalarına gidip ağlamışlar, bu otomobil için ithal otomobillere karşı bazı avantaşlar filan sağlamışlardı.
 • top secret'ta, tamponuna temas edilince patlayan arabadır kendisi.

hesabın var mı? giriş yap