şükela:  tümü | bugün
 • fordun mondeodan önceki orta sınıf modeli... (bkz: ford sierra cosworth)
 • mondeo ile sinif bakimindan alakasi olmayan, el fireni, direksiyon ve vites arasındaki mesafe inanilmaz süratli katedildiginden her türlü piclik yapilabilecek nitelikte, kontrollere sasirtici derecede hizli cevap verebilen, hidrolik direksiyon yoksunu, her turlu makyaj ve modifiyeyi olanakli kilan otomobil.
  new edge tasarim olayinin kilometre taslarindandir da denebilir.
  (bkz: arabam)
 • 1990 senesinde alinip 2000 senesine kadar kullanıldıgı halde bir kez olsun cok buyuk bir ariza cikarmamistir, zamanının en sükseli arabalarından biri olmasiyla birlikte 40-50 km hızla bile giderken yanlayabileceginiz ender arabalardandir.
 • ford un doğuştan klasik, saygıdeğer otomobillerinden biri. sınıfının üstünde performans, kalite ve yeni bir çığır açan dizaynı ile gönülleri fethetmiştir.
 • ülkemizde 2,0 lt motoru ile birlikte gl, gls ve ghia donanım seviyeleriyle görebileceğimiz, arkadan itişli otomobil.
 • 2000 cc. ve 150 hp.'lik motor hacmine sahip ford modelidir. bahse konu otomobil cosworth değildir. o model şekil olarak aynıysa da farklıdır.

  motoru üstten çift eksantriktir. kokpit bmw 635 csi e24 gibi tamamen sürücüye bakar. son derece seri ve agresif bir araçtır. manisa akhisar rampalarına 60 km. hızla girmiş ve 180 km. hızla çıkmıştır.

  yüksek süratli bir araç olmasının yanında çok da konforlu değildir. sert amortisörlere sahiptir. fakat bu araç ile viraj katetmek ayrı bir zevktir. arka tekerleklerde viraj salıncakları bulunur. aracın yol tutuşu mükemmeldir.

  günümüzde tahtını oğlu ford mondeo'ya bırakmıştır, fakat ford firması halen alternatifini üretememiştir.

  edit : imla.
 • motor gücü bir çok yerde yanlış yazılır. bildiğim kadarı ile 2 litrelik 16v motoru 125 bg güç üretir. üretildiği yıl olan 1990’da bu güç kötü sayılmaz, ama kendisini “efsane” olarak nitelendirmeye de pek lüzum yok. aynı sene peugeot 1.9 8v motordan 128 bg alıyordu. honda ise 1.6 16v motordan 125 bg çıkartmıştı.

  arkadan itişli olup, görece hafif yapısı ve uzun oluşu sebebi ile virajlarda arkası çabuk gelir. eğlenceli anlar yaşayabilirsiniz. şasisi kötü değildir, yani proje aracı olarak kötü bir seçim olmaz. birkaç yıla kadar, fiyatlarının yükselebileceğini öngörüyorum. 4-5 kişi ciddi uğraş verip, düzgün işler çıkartırsa, onlara özenenler sayesinde araçların piyasası yükseliyor malumunuz.

  araç drift için uygun. kule gergileri şart. motor iyi durumda ise, düşük basınçlı üstten turboya uygun. ama girmişken kol-piston forged yapılıp bir de efi sistemi, güzel bir yazılım, 1,5 barda yürüyen harika bir otomobiliniz olur.

  yurtdışında hazır roll-cage kitleri mevcut. özellikle ingiltere’de parça bulmak olası. gümrükten sokma konusunda sıkıntı yoksa, bir 320i’den daha ilginç ve orijinal bir proje çıkartılabilir.