şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ford motor'un 25 bin kişiyi işten çıkarmayı planladığı açıklamasıdır. dünya devi, kötü yönetim vesaire vurguları bir yana en yoğun çıkarmaların avrupa'da yaşanacağı ve ülkemizde 15 bin çalışanı olduğunu düşününce en büyük sıkıntıyı yine bizim işçiler çekecek gibi duruyor.

  "abd'li yatırım bankası morgan stanley, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, ford'un 11 milyar dolar tutarındaki yeniden yapılandırma planı kapsamında gelecek yıl 25 bin kişiyi işten çıkarmayı planladığını belirtti.

  merkezi abd'de bulunan ford söz konusu duyuru ile ilgili bir açıklama yapmazken morgan stanley'den analist adam jonas, işten çıkarmanın amerika'nın en büyük otomobil üreticisi general motors'unkinden daha büyük olacağını tahmin ettiğini söyledi.

  jonas şunları söyledi: "ford'un yeniden yapılandırma faaliyetlerinin daha çok avrupa'da olmasını tahmin ediyoruz. şu anda şirket eksi 7 milyar dolar değerinde. bir yandan da bu gelişmenin, amerika'daki yeniden yapılandırma çalışmaları nedeniyle hem beyaz yakalı hem de mavi yakalıları etkileyeceğini bekliyoruz"

  bloomberg'in haberine göre şirketin sözcüsü karen hampton, ford'un maaşlı 70 bin çalışanına 2019'un ortalarına kadar belirsiz işten çıkarmalarla yüzleşebileceklerini söyledi.

  bu gelişmelerin çoğunlukla kuzey amerika dışındaki fabrikalarla gerçekleşeceğini belirten hampton, bütün bu planlamaların devam ettiğini ve şu aşamada işten çıkarma rakamlarının paylaşılmasının spekülasyon olacağını kaydetti.

  analist adam jonas, diğer otomobil üreticilerinin elektrikli ve şoförsüz otomobilleri üretmek için yeni makinelerle donatım ihtiyacı sebebiyle de general motors ve ford'un hareket tarzlarını izlenmeye zorlanacaklarını söyledi."

  kaynak
 • 15 bin kişi en az 50 bin kişinin sıkıntı yaşaması demek
  herkese hayırlısını versin allah
 • yakın tarihimizin en büyük ekonomik çöküşünün ilanıdır. dünya devi ford'un çalışanlarının 3'te 1'ini işten çıkarması demek; ülkemizdeki üretim kapasitesi, yan sanayilere etkisi -bu adamlara parça yapmak için kurulan yüzlerce fabrika- düşünülünce bu karar amerika'dan çok bizi ilgilendiriyor demektir. yüzlerce fabrikada çalışan yüzbinlerce insan aileleriyle milyonlar eder ki bu toplumsal çöküşü kaldıracak olgunluk yok bu topraklarda, hepimize geçmiş olsun.

  edit: mini mini birler uyardı: ford'un çalışan sayısı 220 bin imiş bu da %12 ediyor.
 • ekonomik krizi derinleştiren bir faktör.
  büyük bir faktör.
  domino etkisi yapacak kötü gelişme.
 • seçim sonucu paylaşacak arkadaşları beklediğimiz durum.
 • hadi başlasin gerizekalilarin
  ford almiyoruz kanpanyasi.
 • allah hayırlısını falan vermiyor.

  senaryonun buraları bireyin sorumluluğunda.

  birey derken sadece işsiz kalanlar değil. toplumu oluşturan herkesten bahsediyoruz.

  burjuvazi ve dayattığı kapitalist sistem zaten varlığının temellerini gelir adaletsizliği üzerine inşa etmişti. 70lerden sonra yükselen vahşi liberalizm ve 90larda iyice biçimlenen şirketokrasi artık sistemdeki herkesi açlık sınırının da altına itmeye çalışıyor. çünkü dünyada üretilen artı değer küreselci liberalleri ve suç ortaklarını beslemeye yetmiyor.

  kitlelerin sınıf bilincini yokedebildikleri için rahat at koşturabilip, kişisel tasarruflarına gene rahatlıkla çökebiliyorlardı bugüne dek. ancak bu da yetmez oldu. artık maaşlı kölelerini mümkün olduğunca genç yaş gruplarından almaya çalışıyorlar. çünkü onları refah yanılsamasıyla kandırmak daha kolay ve ucuz.

  bu yüzden 40+ bir beyaz yakalının iş bulma şansı 20li yaşlardaki bir başka sektör çalışanına göre %40 daha az nerdeyse. oysa emeklilik yaşı 65.

  çocukları, ailesi olan, orta yaşlı bir çalışanın ihtiyacı olan maaş 20li yaşlardaki muadillerinden %35 daha fazla en iyimser tahminle bile. üstelik daha yüksek maaşa ihtiyacı olan profil, daha az maaşı kabul edebilecek gruba göre daha az telefon, giysi, kozmetik, otomobil, elektronik eşya vb tüketiyor. yani parayı nerdeyse doğrudan geri almak daha zor.

  insanları 30lu yaşlarının ortalarına dek kullanıp, daha sonra kapı önüne koymak rastlantısal ve şirketler özelnde değerlendirilemeyecek denli, yaygın bir iş modeli günümüzde.

  insanlık yada ezilenler olarak birleşmezsek soluduğumuz havanın yada içme suyunun gramı için büyük şirketlere esir olacağımız günler çok uzak değil.

  dünyanın en varlıklı %2lik kesimi, dünyadaki zenginliğin yarıdan fazlasının sahibi. bu denge son 30 yıldır katlanarak %30'a 70 gibi oranlardan buralara geldi.

  çok uzatmamak adına nedenlerini pas geçiyorum ama enerji tüketiminizi acilen kısmak ve medyadan uzak durmak zorundasınız. akıllı telefonlarınızı atıp, sadece konuşmaya yarayan basit modellere geçmeniz gerek. yürüyebildiğiniz her yere yürümek, ihtiyacınızın dışında bir peçete bile almamak, mecburiyetindesiniz. mevsimi olmayan bir domatesi bile tüketmemelisiniz. becerebilen - ki çok zor değildir - patatesini soğanını bile balkonda kendi yetiştirsin.

  oy verdiğiniz politikacılardan yada devletten bir fayda yok. mücadele vermeniz gereken güruh zaten onların sahibi ve pis işlerini onlara gördürüyorlar.

  tek çareniz gene kendinizsiniz. sizi ve sevdiklerinizi sizden başkası koruyamayacak. sistemin içinde kalmak zorundaysanız bile sisteme en az kazancı sağlayacak şekilde kendinizi disipline etmek zorundasınız. bu bir opsiyon değil mecburiyet. aksi takdirde göğüslnemsi çok zor ve çok acı bedeller ödeyeceksiniz.
 • kapitalizmin başka bir evresine geçişi simgeleyecek adımlardan biridir

  (bkz: akıllı fabrikalar)
 • herifin teki vardı adını hatırlayamadım;

  kendisini karkas et fiyatları ile başlığa bekliyorum...
 • herşeyi geçtimde ford nasıl zarar eder aklım almıyor.milyonlarca araç satılıyor,maliyetine mi satılıyor bunlar anlamadım ki.