şükela:  tümü | bugün
  • ingiltere konferans ligi 2013-2014 sezonuna hyde united'ı 8-0 yenerek başlamışlardır.
  • seneler önce platstation için çıkan lma manager oyununda arkadaşımla kapıştığım takım. ikimiz de ingiltere üçüncü liginden bir takım almıştık ve görevimiz premier lig'e takımı çıkarmaktı. o zamandan bu yana sempatim vardır kendilerine yalnız aradan geçen yaklaşık 15 seneye rağmen bir arpa boyu yol alamamış olmaları da üzücü.
  • oyuncuları, taraftarları ve çalışanlarıyla dünyanın ilk vegan futbol takımıdır.
  • 2015'ten beri futbolcularına vegan yemek veren ve önümüzdeki sezon forma tasarımları şöyle olacak olan ingiliz futbol takımı.

https://twitter.com/…cial/status/848067520707928064

düzeltme: atarcan uyardı. 1 nisan şakasıymış bu sadece.
  • önümüzdeki yıl ingiltere 4. liginde mücadele edecek olan dünyanın ilk vegan futbol takımı. kulüp sahibi dale vince de vegan aynı zamanda.
  • bunlar çok güçsüz diye düşünürken vegan bir takım olduğunu öğrendim. olm güçlü olmak için, iyi mücadele edebilmek için et-göt bişiler yemeleri lazım. buradan kulubün başkanına sesleniyorum. götür bi kebapçıya şunları karınları doysun. bak nasıl top oynamaya başlıyorlar. aç acına oyun oynanmaz. küme düşceniz yoksa.
  • ingiltere 4.ligindeki ilk sezonlarında ligde kalmayı başardılar. bu sene hedef yeniden ligde kalmak olacak gibi gözüküyor.
  • sezona iyi başlamışlardır, 2 maçta 4 puanları var. (biraz daha dayansalar ikide iki olacakmış ama son dakikalarda penaltıdan yemişler malesef.)

geçtiğimiz haftalarda birleşmiş milletler tarafından carbon neutral* futbol kulübü olarak sertifakalandırılmışlardır. stadın bütün enerjisi yenilebilir enerji kaynaklarından karşılanıyor, ayrıca kulüp %100 vegan ve her şey vegan olarak servis ediliyor.

bu kulübü ve futbolda vegan gündemi konu alan bir yazı; "futbolda yeni trend; vegan beslenme!"

türkiye'de vizyonunu kendisine en yakın gördüğüm spor kulübü, altınordu'dur. futbolcu fabrikası olmalarının yanında, tesisleşme gibi konularda da parmakla gösterilen altınordu, benzer bir modeli alıp uygulasa sırıtmaz, zaten o vizyondalar. handikap olarak gördüğüm tek konu, "hayvansal protein olmadan olmaz lo" inancının hakim olduğu bir coğrafyada uygulama sürecinin sancılı geçme tehlikesi. ama öte yandan da, borç batağında olan kulüplerin mali tablosuna uzun vadede nefes aldırabilir, iyi bir tasarruf yöntemi sonuçta. + uluslararası alanda kendini duyurabileceğin bir konu ve dolayısıyla uluslararası destek garantisi. ama bu öneriyi bir şekilde ulaştırsak bile sıcak bakarlar mı bilmiyorum, belki de bunlar sadece benim ıslak rüyalarımdan ibarettir.

fgr, henüz profesyonel bir lige terfi etme dışında bir başarı gösteremedi, daha ikinci sezonları zaten, henüz yolun başındalar ama, ola ki 5-10 sene içerisinde "dünyanın ilk profesyonel vegan kulübü" başlıklarının ötesine geçip ciddi başarılar elde ederlerse; ingiltere futbolunu ve dolayısıyla tüm futbol dünyasını değiştirme potansiyeline sahiptirler. ilginçtir ki veganlık da ingiltere'de ortaya çıkıp, tüm dünyaya yayıldı, futbol da öyle. aynı zamanda animal liberation front gibi devrimci grupların da ortaya çıktığı yer, şimdi küresel olarak 50'den fazla ülkede aktif olarak eylemlerine devam ediyor. yani ingiltere'de olan şey, ingiltere'de kalmaz. önümüzdeki zamanlarda vegan kulüplerin de hızla yayılacağını tahmin ediyorum. zaten toplumların gidişatı da bu şekilde, olan tek şey, futbolun da bundan nasibini almaya başlaması. (bkz: yürüyedur vegan)