şükela:  tümü | bugün
  • çok akıllı telefonunuza bakmadığınız süre zarfında, orada bir ağaç büyüten yeni ve sevimli bir aplikasyon.
  • akıllı telefon bağımlıları için geliştirilmiş hayat kurtaran bir uygulama.

sizler de benim gibi ders çalışırken ya da herhangi bir işle uğraşırken 10 dk da bir sıkılıp twitter'a, instagram'a, sözlüğe bakanlardansanız oldukça işe yarayacak bir uygulamadır.

ilk olarak uygulamada bahçenize bir ağaç dikmeniz gerekiyor. ağacın büyüme süresini ise siz ders çalışma sürenize göre ayarlıyorsunuz 30 dk-45dk vs. ağacı diktiğiniz an telefondaki tüm uygulamaları bir kenara bırakmanız gerekiyor. çünkü ağaç büyürken herhangi bir uygulamaya girerseniz diktiğiniz ağaç ölüyor.

ağacın büyüme süresi boyunca ekrana her baktığınızda uygulamadan "beni yalnız bırak" "telefonla ilgilenmeyi kes" gibi mesajlar alıyorsunuz ve yaptığınız işe odaklanmak durumda kalıyorsunuz.

bu şekilde ders çalışırken telefonla ilgilenme olasılığınız ortadan kalkıyor ve yalnızca derse odaklanmak zorunda kalıyorsunuz.

bunlara ek olarak bahçeniz her gün yenileniyor ve günden güne kaç dk çalıştığınızı takip edebiliyorsunuz.
  • dünyanın en güzel uygulamalarından olabilir. çok tatlı, çok sıcak, çok samimi.
    pomodoro tekniği ile bir sürü ağaç yetiştirebilirsiniz.
  • nisan 2016'dan beri aktif olarak kullandığım, satın aldığım ilk uygulama. parasını sonuna kadar hakediyor. sayesinde ne 25/5 ne 50/10 ne 120/60 şeklinde pomdorolar yaptım. tonla ağaç diktim. kpss yi kazanıp atandım. geri döndüğüm okulda tüm dersleri verdim. tabi hepsini app kendisi yapmıyor. her şey sizin iradenizde ve başarıya olan inancınızda bitiyor. kullanın, kullandırtın.
  • birlikte oda olusturup calismak icin "aha o 200 dakika yapmis bile ben de calisayim, bos durmayayim" tarzinda motive olmak icin ekleyin canlar: fsfhky@gmail.com

baslik icin tanim: boyle bir uygulamaya ihtiyac duymayanlarin "oyhh hic gerenk duymuyorum siz duyuyor musunuz ezik domatesler" deme maksadiyla ugramamasi gereken basliktir. duymuyorsan yallah "nobel prize nominations"'a biz bu uygulama ile liselere giris sinavina kasiyoruz.
  • şu an sözlükten öğrendiğim, içeriğini okuduğum an "ne kadar kötü bir haldeyiz insanların telefonuna bakmamak için böyle şeylere ihtiyacı var." dedirten uygulamadır.

ama böyle bir ihtiyaç varsa(ki varmış), bunu görüp, çok güzel bir şekilde ihtiyacı karşılamaya gitmiş ve çok sevimli bulduğum bir uygulama oldu. hiçbir zaman çok popüler olacağını sanmıyorum yine de.

herkese de tavsiyem: biraz irade arkadaşlar mümkünse.
  • yeni bulduğum bir uygulama.
    telefon bağımlılığının ya da bunun zararının farkında olmayan kişiler için bir önemi yok. ancak çoğumuzda olan bu zararlı alışkanlıktan keyifle kurtulmak için güzel bir uygulama. kesinlikle yardımcı oluyor.
  • sanırım dünyanın en iyi uygulamalarından birisi olabilir. sırf sizi telefon bağımlılığınızdan kurtarmıyor, koyduğunuz bir hedefe çalışırken yürüdüğünüz yolu daha somut bir hale de getiriyor. mesela günde 2 saat kitap okuma gibi bir hedefiniz olsun. her gün 2 saat kitap okuyacağım diye hevesle başlarsınız ama daha sonra hevesiniz gider. hevesinizin gitmesinin sebebi ne kadar ilerleme kaydettiğinizi somut bir şekilde elde edemiyor oluşunuz. işte bu noktada bu uygulama devreye giriyor. her gün daha fazla ağaç görmek istiyorsunuz ve daha fazla kendinizi motive ediyorsunuz. sizin kısa süreli ödül mekanizmanızı sürekli diri halde tutuyor.