şükela:  tümü | bugün
 • belli ulkelerin ormanlarina 'bu orman iyi korunuyor ve gelistiriyor' anlamina gelen belgeler veren kurum.
 • greenpeace'in yogun destegini alan orman urunleri sertifikasi. bunun bir benzeri de pefc'dir ancak sadece kuzey ulkelerde benimsendiginden ve oradaki guven mekanizmasinin diger ulkelerde olmamasi yuzunden greenpeace'in destegini alamamistir bu diger sertifika. aralarinda ise temelde birkac farklilik vardir sadece. emas ise gayet zayif kaliyor yanlarinda.

  konu oncelikle eldeki urunun elde edildigi agac veya agaclarin tamamen yetistirme ormanlardan uygun kosullarda elde edildigi ve yerine de yenilerinin dikildigiyle alakalidir. accreditation and sustainability olarak ele aliniyor bu iki konu. diger konu da soz konusu urunun gelistirildigi fabrikayla alakalidir.

  fsc hala yeni bir olusum oldugundan surekli gelismektedir kurallar. ilk basta calisanlarla alakali bir konu olmadigi halde son donemlerde bu da eklenmistir.

  fsc avrupa'da yukselen bir trend. ozellikle ingiltere ve almanya'da fsc cok onemli bir hale geldi. turkiye'de ise insanlar bihaber. finlandiya ve isvec'teki ormanlarin dusuk bir kismi fsc sertifikali oldugundan buradan gelen urunlerin az bir kisminda bu sertifika var. ancak bunun temel sebebi de buradaki orman sahiplerinin hep kucuk isletmeciler olmasi ve sertifikayi almanin umarsiz bir meblag olmasi bu isletmeler icin. yoksa finlandiya'da ormanlar azalacagina artiyor zaten inanilmaz yuksek seviyelerde olmasina ragmen. fsc sertifikasinin ihtiyacindan da siki yontemlerle korunuyor ormanlar ama boyle gariplikler var. bu yuzden de pefc'yi cikardilar.

  isin ozu, ozellikle guney amerika'dan, rusya'dan ve asya'dan alinan urunler acisindan fsc onemli bir dunyayi koruma programi olabilir. avrupa'da ve kuzey amerika'da zaten bu islemin kultur ormanlari ile yapildigi dusunulurse cok da kafayi takmamak gerekiyor.

  daha fazla bilgi icin:

  http://www.fsc.org/
 • yavaş yavaş ismi daha fazla duyulmakta olan kurum. avrupa'daki büyük firmalar neredeyse bütün orman ürünlerinde fsc belgesi arıyorlar, bu da türkiye'de avrupa ile ticaret yapan firmaların ister istemez bu konuyla ilgili olmasını sağlıyor. türkiye'de de umarım bu bilinç oturmaya başlar.
  fsc'nin temel hedefi, kağıt, kereste, vb. gibi tüm orman ürünlerinin denetimli ormanlardan elde edilmesini sağlamak ve denetimsiz ağaç katliamlarına engel olmak. sizin ürettiğiniz ya da ticaretini yaptığınız ürünün onay alıp fsc belgesi alabilmesi için ürünün ormandan ilk çıkışından itibaren denetlenmiş olması gerekiyor. bunun sağlanması için haliyle sizin de fsc belgeli bir tedarikçiniz olması gerekiyor.
  örnek vermek gerekirse, türkiye'de kağıt ithal edip satan bir firmasınız ve fsc belgesi almak istiyorsunuz. finlandiya, brezilya gibi bir çok değişik ülkelerden kağıt tedarik ettiğiniz varsayalım. ancak tedarikçinizin de fsc belgesi varsa size bu belge veriliyor. tedarikçi de kağıdı üretirken selülozu, zartı zurtu hep fsc belgeli yerlerden almış olmalı. bu zincir ormanda ağacı kesen firmadan başlayıp son tüketiciye kadar gidiyor. ayrıca sadece bir ürüne fsc belgesi verilebiliyor. mesela finlandiyadan aldığınız kağıt fsc belgesi almış olabilir ama brezilyadan başka bir kağıt alıyorsanız bunun için yeni bir denetim yapılması gerekiyor.
  süreçleri biraz zorlu ve masraflı ama yaşadığımız dünyanın yaşanılabilir olmaya devam etmesi açısından çok önemli. burada kanımca en önemli görev son tüketiciye düşüyor. son tüketici bu konuda hassas davranıp böyle bir talepte bulunmazsa üreticilerin bu konularda hassasiyet göstermesi beklenilmez haliyle. o yüzden son zamanlarda elimden geldiğince kağıt, kalem vb. alımlarımda fsc sembolünü aramaya ve bu adı olabildiğince çok yere duyurmaya çalışıyorum.
 • iki aşamalıdır. birinci aşaması orman yönetimi, ikinci aşaması ise koruma ve gözetim zinciridir. "iyi yönetilmiş orman" tanımına kadar gelen bütün süreçler orman yönetiminin konusudur. bundan sonrasında ise koruma ve gözetim zinciri aşamasında bu iyi yönetilmiş orman kaynağının** ne şekilde işlendiği, ne şekilde sınıflandırıldığı ve bu sınıflandırmalarına göre diğer orman kaynaklarıyla yüzdesel/miktarsal bazda ne şekilde karıştırılıp bir çıktı oluşturduğu hesaplanır ve bu hesaplamalara göre işletme ve ürettiği ürün fsc sertifikalı olur. tabii fsc sertifikasına sahip olmak için birtakım prensipler de var, isg talimatları da devreye alınıyor falan..

  şu an için fsc etiketi alabilen ürünler aşağıdaki sınıflandırmaya tabi:
  fsc %100 - (eski ismiyle fsc pure) tüm girdileri fsc sertifikalı olan işlenmiş ürünler.
  fsc %70 mix - çeşitli hesaplamalara göre minimum %70 skorunu elde edebilen ürünler.
  fsc recycled %100 - minimum %85 post-consumer girdisi olan ürünler.
  (post-consumer : satış amacını gerçekleştirmiş, tüketiciden geri dönen her türlü orman kaynağı. örn: gazete bayiinden alınmış bir dergiyi tüketici çöpe attıktan sonra geri kazanıldığında bu ürün post-consumer'dır. ama o dergi, satılmadan bayiiden geri dönüp fabrikaya girdi oluşturuyorsa buna pre-consumer denir. şu an fsc sertifikalı kağıt fabrikalarının hesaplamalarda ve ayrımlarda en çok zorlandıkları konuların başında gelir bu.)

  etiket almayan ancak yukarıdaki etiketleme olayında hesaplamalara dahil edilen önemli bir sınıflandırma daha vardır -ki zaten büyük bir girdi sınıfı bu oluyor.
  fsc controlled wood (cw) - fsc sertifikasına sahip ormandan alınmayan, ancak kontrollü olarak hesaplamalara dahil edilen bir sınıftır. biraz muallak bi sınıflandırma olmakla beraber kesinlikle "uncontrolled wood" (yani yasadışı, kaçak kesim olan ağaç) değildir. uncontrolled wood ve controlled wood ayrımı yapabilen işletmeler kullanırlar bu sınıfı. genellikle doğrudan satınalma yoluyla girdi sağlanır çünkü işletmeler, onca karmaşık iş arasında bir de uncontrolled mu, controlled mu ayrımıyla uğraşmak istemez. ilgili standart numarası da fsc-std-40-005.
  bir de burada o hesaplamalara girelim inceden fsc-cw ile alakalı. hesaplamaların 3 şekli var. transfer system, percentage system ve credit system.
  fsc %70 mix üretme hedefinde olan ve credit system kullanan işletmeler, hesaplamalar sonucu ürünlerinin bir kısmını fsc %70 mix olarak etiketleyerek, geriye kalan kısmını ise fsc-cw olarak etiketlemeden satabilirler. bunlar tamamen işletmenin hedefleriyle alakalı belirlenir, tabii işletmeler bu konuya yeni oldukları için onları yönlendirebilecek bir danışmana ihtiyaçlar duyarlar çoğu zaman.
 • türkiye'de gönüllü temsilcileri gibi çalıştığım kurum. ara ara tuvalet kağıdı markalarına mail atıyorum, "çevreyle dostuz" yazmışsınız ama hani fsc belgeniz diye. nazik yanıtlarla bunun üzerinde çalıştıklarını söyleyen mailler alıyorum. çok umutlu değilim ama hiç değilse bunu araştıran en az bir tane tüketici olduğunu biliyorlar. umarım başkaları da vardır.
 • yamaha'nin esantiyonu olan arwey marka not defterleri de bu sertifikaya sahip.