şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
  • iddaa'dan farkı yok. iddaa'da da iyi takip ederseniz oyuncusu sakat olan takımı, bunun futbol üzerine etkisini düşünerek oynayabilirsiniz. istatistiksel hesaplamalarla baş ve omuz noktaları belirleyebilirsiniz. iyi oynayan bir takımın yükselişte olduğunu görebilir ve ona oynayabilirsiniz vs vs.
    sonuç olarak bunlar size iddaa'da kazanmayı garanti etmez, bu kazanamazsınız demek değildir.
    aynı şekilde forex'te de kazanabilirsiniz. trendleri takip edersiniz, açıklanan verilere bakarak hangi yönde seyir olacağını bilirsiniz vs. ama bunlar da size kazanacağınızı garanti etmez.
    başka bir benzerlik ikisinde de en çok duygusal davrandığınızda kaybedersiniz.
  • bu piyasada kazanç sağlamanın diğer bir yoluda tacir olmaktan geçer. orta halli lot hacmi ile işlem yapan 3 kişiyi kendinize bağlamanız halinde aylık 1500 dolar civarında kazanç elde edebilirsiniz. yurtdışında bir şirket ile anlaşırsanız bu rakan 1.5-2 katına kadar çıkabilir.

örnek vermek gerekirse, bu 3 kişi toplamda 300 lot işlem yapsın aylık olarak. türkiye'deki kurumların rebate oranı genelde lot başına 4 ile 6 dolar arasında değişmektedir. bu rakam pazarlıkla ve 1000-2000 lot garantisi verilerek de yükseltilebilmektedir ya da spreade yapılacak küçük ilaveler ile de artırılabilmektedir.
    5 dolar olduğunu kabul edelim. 300 lot x 5 dolar = 1500 dolar aylık şirketin size ödeyeceği rakam.

yurtdışında bir şirket seçtiğimizde ise lot başına yaptıkları ödeme 9 ile 10 dolar arasındadır. 300 lot işlem karşılığında 3000 dolar kazanç sağlanabilir.

yüksek hacim yapan istikrarlı 1 kişi yada küçük hacimler yapan çok kişi ile, bu piyasanın riskine bulaşmadan da para kazanmak mümkün.
  • finansal piyasa ayağına vatandaşın parasını yasal yollardan cebelleze etmenin kurnazca bir yönetmidir. kaldıraçlı piyasalar hakkında bilinç seviyesi düşük olan kişiler aracı kurumlar tarafından binbir numarayla bu piyasaya yönlendirilir. spk'nın belirlediği en yüksek kaldıraç oranı 1:100'dür. yani paranızın 100 katı hacminde işlem yapabilirsiniz. aracı kurumların çoğu müşteri emirlerini hiçbir yere iletmezler. sonuçta müşteri herzaman kaybeder. paranızın cebinizde kalmasını istiyorsanız yüzde yüz kumar anlamına gelen yüksek kaldıraçlı piyasalardan özellikle forex'ten uzak durun.
  • para kazanmanın her geçen gün zorlaştığı sektördür. firmalar spread aralığını daraltsalar da programları hata vermemektedir. kaldıraç oranlarına dikkat edilmesi gerekir. aslında bilinmesi gereken fazla bir şey yoktur şans ve cesaret ister haber saatlerini bilmek, ne oluyor lan! demenize engel olur.
  • uzun yıllardır oynadığımız hededir. daha spk kimseye lisans vermeden ingiliz ve irlandalı firmalarla çalışırdık 5 kişilik bir gruptuk çok pis para kayıplarımız olduğunda kaybolan paraya değil diğerlerinin dalga geçmesinden korkardık ekşi sözlüğe üye olup forexte son sözler başlığı açacaktık işte o sözlerden bazıları
    -bu çıkıyor bu niye düşmüyor
    -dolar 1.80 geçmez
    - tarım dışı istihdamda para kazanırız
    şimdilik aklımda bunlar kalmış ama bi 20 30 tane daha vardı
  • deneme hesabını 3 gün içerisinde 10 bin dolardan 13 bin dolara çıkardığım ve bana fena halde gel gel yapan trade aracı. 2-3 ay önce okuluma gelen bir aracı kurumun bilmem ne müdürü dürüst bir şekilde anlatmıştı sistemi. aklımda kalan bazı sözleri;

sizin zararınız, bizim karımızdır.
    eğer sen çok kaybeden bir adamsan ben senin emirlerini dışarıya iletmem kendime saklarım ve sen kaybedince bütün parana konmuş olurum.
    ben asla forexe girmem. 20 yıldır sermaye piyasaları içerisindeyim forex gireceğim en son şeydir. ben kimim ki 1:100 kaldıraçla işlem yapayım.
    bir müşterimiz 500 bin doları 1.5 milyon dolara çıkardı. eğer düşük sermaye ile bu işe girerseniz bütün paranızı kaybedersiniz. tavsiyem en azından bir 5-10 bin dolar ile girmenizdir.
    şu an karda olan müşterilerimizin yaklaşık %80 i en az bin dolar sermaye ile bu işe girdiler.
    bizim 6 aylık net kazancımız 8 milyon dolar ve sadece aktif 2 bin kullanıcımız var. çok büyük paralar kazandık, insanlar çok bilinçsiz.

adam daha bunun gibi bir sürü samimi itirafta bulunmuştu ve ısrarla bunun bir yatırım değil trade aracı olduğunu söylemişti. bir 50-60 bin dolar paran olacak kenarda, bir 10 bin dolarını ya tutarsa diyip yatıracaksın bu işe. adamın dediği gibi biz kimiz ki 1:100 kaldıraçla işlem yapalım.

aylar sonra gelen edit: ben bu 13 bin doları 17 bin dolara çıkardım. ne olduysa usd/japon yeni aldıktan sonra oldu ve 10 gün gibi kısacık bir süre içerisinde parayı sıfırladım. demek ki insanlar bu şekilde her şeylerini kaybedip, intihar eşiğine geliyorlarmış.

bu heyecanlı maceradan çıkacak sonuç: uzak durun, ya da çoluğun çocuğun rızkını bağlamayın.
  • forex kazançlarının vergilendirilmesi hususunda bir belirsizlik var. veya artık netleşti de yeterince bilgi yok. bilen varsa bizi de aydınlatırsa sevinirim.
    belki de kazanan az olunca vergilendirmeye gerek görmüyorlardır.
  • çalışma prensibi aslında oldukça basit olmasına karşın kısaca açıklamak oldukça zor para piyasası. yapabildiğim en sade açıklamayı yapmaya çalışıyorum.

1. şimdi forex'i düşünmeyin. elinizde para var ve döviz alacaksınız. döviz bürosundan ya da bir bankanın internet şubesinden döviz aldığımızı düşünelim. tam olarak ben bunları yazarken dolar/tl kuru 2,2649. 2264,9 tl karşılığı 1000 dolar aldığımızı varsayalım. eğer yarın dolar 2,30'a çıkarsa ben yaklaşık 35 lira para kazanmış, 2,20'ye inserse 65 lira para kaybetmiş olacağım. buraya kadar çok basit ve anlaşılır her şey.

2. forex piyasasında ise kaldıraç olarak isimlendirilmiş bir sistem var. bu sistem riski arttırarak kısa zamanda daha çok kar etmek üzerinde kurulu. yalnız aynı oranda da kaybetme riskinizde var tabi ki.

peki nedir bu kaldıraç? elinizdeki parayı aracı kurumun kaybetme olasılığına karşı teminat olarak gösterip, elimizdekinin 100 katına kadar büyüklükte döviz alabiliyoruz.

nasıl? elimizde 2265 tl para var. bununla ancak 1000 dolar alabiliyoruz. ama diyoruz ki aracı kuruma sen 1000 değil 100.000 (yüzbin dolar) al. eğer dolar düşerse benim 2265 tl ile zararını karşılarsın. bu durumda aracı kurum 226.490 tl karşılığında 100.000 dolar alıyor. bu durumda dolar 2,2423'e kadar gerilerse aracı kurumun zararı yaklaşık 2265tl olur. ve o anda aracı kurum pozisyonu kapatır, siz de tüm paranızı kaybetmiş olursunuz. öte yandan dolar 2,29'e yükselirse 100.000 dolar karşılığı 229.000 olacağı için o noktada elinizdeki doları satmanız durumunda 2510 tl para kazanırsınız.

yukarıdaki örnekte de görebileceğiniz gibi 2265 tl para ile forex'te yatırım yapıp paranın tümünü de kaybedebilir 2510 tl para da kazanabilirsiniz.

edit: bu arada forex ile alakam 3 saat önce başladı. 3 saat "neymiş lan bu forex?" diye araştırıp, anladığımı buraya yazmak istedim. yanlış bilgi verdiysem affola.
  • borsa üzerinden oynanan yasal kumar.
  • borsayla alakasiz olan her hangi bir merkezden oynanmayan finans araci. bilmiyorsun bari konusma. bu milletin cehaleti beni oldurecek. her cebine dolar koyan kendini ekonomi gurusu saniyor te allam.

geri zekaliya anlatir gibi anlatmak gerek belkide:

simdi sen gidip doviz burosundan tl satip dolar aldin diyelim. yani turklerin yillaridir en cok yaptigi is. bu olaya kumar diyor muydun? hayir. doviz burolari kumarhane mi? hayir.

bre cahil kardesim bu olay 1:1 kaldiracli forex (foreign exchange) islemi temelinde. adi forex olunca kumar, doviz burosundan olunca para degis tokusu mu oluyor. sen niye bu kadar cahilsin disardan duydugun beylik laflari oraya buraya yaziyorsun guzel kardesim..