• -demirciler, demirhaneye hoşgeldiniz.
    -ilk turda kutu içinde şam çeliğinden bıçak yapıcaksınız, süreniz iki saat.
    -tasarım süreniz 10 dakika
    -demirciler süreniz başladı.
    -ısıl işlem.
    -elektrikli şahmerdan.
    -hey bakın, john bıçağına su veriyor.
    -bıçakta stres çatlakları var.
    -zımpara bıçakta kaymıyor.
    -john lütfen silahını jüriye teslim et.
    -demirciler, ikinci turda bıçağınıza sap takarak tam işlevli bir silaha dönüştüreceksiniz.
    -şaloma
    -geyik boynuzu.
    -taşlama tezgahı.
    -sırada dayanıklılık testi var, burada önemli olan bıçağınızın kemiklere ne yaptığı değil, kemiklerin bıçağınıza ne yaptığı!
    -ilk sırada sen varsın mike, hazır mısın?
    -sırada keskinlik testi.
    -keser.
    -öldürür.
    -mike ne yazık ki silahının kabzası parçalandı.
    -demirhaneyi terket.

aşağı yukarı diyaloglar bu şekilde. ancak anlamakta zorlandığım bazı yerler var;

bazen eleme turlarını geçemeyen yarışmacıya siktigitlan demirhaneden demedikleri kalıyor. demirhaneyi terket ne demek lan. az önce gülüp eğleniyordunuz anasını satayım. olmadı, başaramadın, bundan sonraki hayatında sana başarılar dileriz falan demez mi insan ya?

bir diğer konu bıçağa su verme meselesi. bıçağı yağa batırıyolar halbuki. su için ayrı bir fıçı var orada ki genelde bıçağı suya batıran yarışmacılara kızıyorlar, hata yaptığını söylüyorlar, bıçakta stres kırıklarına yol açabileceğini falan söylüyorlar. bıçağa su verme deyimi bana saçma geliyor o noktada.

kafama takılan son konu ise bıçakları test etme aşamasında sırada sen varsın john hazır mısın tarızı sorular. sırada senin bıçağın var john demek çok mu zor abi? sanki alıp john'u vuracaklar buz bloklarına.
  • bunu da begenmeyen bir gundi cikmis amk. bi siki de begenin be arkadas. harika bi program bence.
  • türkçe adıyla "ateşten doğan" adlı history kanal yapımı. tüm belgeseller içinde en sevdiğim serilerden biridir.

4 demirci bıçak ustası ile başlayıp 3 elemeli tur sonunda bir şampiyon çıkıyor. yarışmacıların çoğu oldukça egzantrik tipler . bu da programın izlenebilirliğine olumlu katkı yapıyor. ve kaç bölüm çekidi bilmiyorum ama abd'de profesyonel veya amatör biçimde her bölüme 4 adet el emeği ile çalışan usta demirci bulmak nasıl mümkün onu anlamıyorum. ülkenin dört yanında bu işe gönül vermiş kendi demirhanesi de olan acaip adamlar var. ve pek çoğu gerçekten sanat eseri kıvamında bıçaklar, kılıçlar , baltalar üretiyor. programda özellikle son round için ekstra profesyonel destek alıyorlardır belki ama bu adamlar gerçekten zanaatkar görünüyor. son turda yapılan tarihi bir silahın replikasında yaratılanlar muhteşem oluyor.

jürinin testleri de çok keyifli aslında. yüzde yüz adil karar verip vermediklerini bilmiyorum ama genelde objektif davranıyorlar ve çok detay konulardan elenebiliyor yarışmacılar. ve elenen hiç bir yarışmacının hakkım yendi dediğini duymadım. hepsi arıza ve garip adamlar olsa da bu demircilerin bir medeni durumları mevcut.

jüri çok iyi seçilmiş. programın sunucusu wil willisgayet oturmuş. david baker, j.neilson,doug marcadia, jason knight kesinlikle bu programa çok yakışan, işlerine da hakim tarz adamlar. yarışmacılar kadar onları izlemekte keyifli. yarıçmacıların hatalarını söylerken bile çok motive edici ve teknik olarak yaklaşıyorlar.

programın genel atmosferi, stili ve içeriği kendi türü açısından çok başarılı. izlemesi çok keyifli , her yakaladığımda büyük bir heyecanla izlerim.
  • yeni sezon tanıtımları yapılan program.
    ben türkçe dublaj izliyorum ve alıştığımız sesler değişince bok gibi oluyor sanki. yada bana öyle geliyor.
    bu dublaj ve seslendirme işi halen digiturk'te mi acaba?

pırazvananıza daş değmesin, su verilen bıçağınız yamulmasın, şam çeliğiniz katmanlaşmasın, flax'ınız bitmesin. amin.
  • history channel'ın izlenmeye değer tek serisi. belki bir de pawn stars. ama o çabuk bayıyor. forged in fire'ı ise üst üste 5 bölüm sıkılmadan izlerim. çeliğe su verilirken ben bile geriliyorum bıçaklar çatlayacak mı diye. ilk etapta avcı/kamp bıcağı yapmak çok mainstream, enteresan şeyler (kukri, tanto. vs) deneyenleri tutuyorum genelde.
  • --- spoiler ---

your weapon, sir, will kill.

--- spoiler ---

başlığında bu kadar entry görünce mutlu olduğum şükela program.

bir aralar bıçak yapmaya heveslendim ancak apartman ortamı bu işe çok müsait olmadığı için vazgeçtim. yarışmacıların üç saat içinde ortaya bıçak çıkarmaları gerçekten zor bir iş. kullanılan aletin farklı olması bile çalışma hızını etkiler.

bu programın iki sevdiğim yanı var. birincisi dünyanın farklı yerlerinde farklı zamanlarda kullanılmış delici ve kesici silahları tanıtması. diğeri de hakem heyetinin işini bilmesi ve objektif yorumlar yapması. özellikle doug marcaida'nın silahı denerken yaptığı hazırlık, karşısında gerçek düşman varmış gibi aleti savurması, saplaması heyecan verici.

yatağan yapılan bölümde balkona bayrak asmaya gittim.*

izledikçe fark ettiğim bir şey daha var. yarışmacıların kendilerini tanıttıkları bölümde şöyle iyi ustayım, böyle rekabetçiyim diyen tiplerin mutlaka patlaması. içi boş özgüveni, iyi ısıl işlem yapılmamış bıçak gibi parçalıyor.* dövme çelikten bıçak yapması gerekirken çelik profili taşlamayla kesip bıçak yapan, yağa batırıp ısıl işlem yaptığı bıçağı suya sokup çatlatan mı dersin enteresan yarışmacılar da yok değil.

yapılan testlerde aletlerin hakkını harbiden veriyorlar yalnız.
  • bizimkiler çilingir sofrası kurmuşlar bknz
  • doug'in öldürür demeği gün finali olacak programdır.
  • süper program. insanın demir dövesi geliyor.
  • zamanında history channel'da sık sık izlerdim, dmax eski bölümleri yayınlamaya başlamış, olur tekrar izleriz *
hesabın var mı? giriş yap