şükela:  tümü | bugün
 • okul forması olarak da kullanılabilir bir fantaaazi unsurudur.
 • (bkz: proforma)
 • tektip (hep bir örnek) kıyafet. resmen kabul görmüş olan giysi.
 • teknik resim çizilen kâğıtların standart boyutlarına verilen isim olup ve tc bakanlar kurulunun 25 eylül 1940 günlü kararı ile kamu ve yarı kamu kesimi için, uluslararası a dizisi ilkelerine uygun olarak kabul edilmiştir. bu dizinin temeli, alanı 1 metrekare ve kenarlarının oranı (1:kök 2) olan a0 formasıdır. kenarlar oranı aynı kalmak ve a0 formasından gidilmek üzere alanlar ikiye bölünerek bu dizinin bütün formaları birbirlerinin geometrik benzerleri olarak meydana gelirler. çizim kâğıtları dosyalanmak üzere a4 formasına göre katlanırlar. bu nedenle çizim kâğıtlarının genişlikleri ve yükseklikleri olanak ölçüsünde a4 formasının genişlik ve yüksekliğinin katları olarak seçilir..

  (bkz: cizim kagidi)
 • katlandığında belli sayıda sayfa oluşturacak şekilde tasarlanarak tek kağıt üzerine basılan yazılar.

  genelde onaltı sayfa (8 yaprak = peşpeşe üç kere ikiye katlama) oluşturulacak şekilde olanları kullanılır. sondan bir önceki katlama sonucunda en altta 1, 2, 15, 16, onun üstünde 3, 4, 13, 14, onun üstinde 5, 6, 11, 12 ve en üstte 7, 8, 9, 10 numaralı sayfalar bulunan hâle gelir. bu aşamada sayfa aralarından birbirine dikilerek ya da zımbalanarak birleştirilirler ve en son katlama yapılır. artık forma bir dergimsi hâlini almıştır. sonrasında da diğer formalar ile bir araya getirilip ciltlenir, en son aşamada ise kesime gider ve kat yerleri kesilir.

  eskiden bâzı ders kitaplarında kesimden kurtulan kat yerleri yüzünden birbiriyle yukarıdan ya da aşağıdan yapışık sayfalar olurdu. bâzen de 16 sayfalık bir formanın diğerlerine göre aşağıda/yukarıda olduğunu ya da kitabın kabına göre bir açıyla eğimli olduğunu görürdük. eğimli formalarda bazı sayfalar sağ üst, bazıları da sol alt köşeden birleşik olurdu.
 • italya'da bulunan uluslararası fotoğraf merkezi.

  milano, piazza tito lucrezio caro, 1
  tel: +39.02.58118067
  http://www.formafoto.it/
 • çorap ütüsüne verilen ad. ütü denmezde forma denir. ayak kalıpları ısıtılır ve boylarına göre çoraplar kalıplara takılarak formalanır.
 • bireysel veya takım sporları'ında sporcuları rakiplerinden ayrımak için giyilen tekstil ürünü olmakla birlikte gavuristinda ''jersey'' olarak telaffuz edilir. her sene, spor malezemeleri üreten firmaların kreasyon ve tasarımları eşliğinde gerek teknolojik*** gerek görsel*** anlamda yenilenir.
  en çok ünlendiği alan tahmin edebileceğiniz gibi futbol'dur.. her sene futbol takımları orjinal veya replica forma satışlarından inanılmaz gelirler elde etmektedir. kimi klupler forma satışlarını arttırabilmek için sezon içerisinde 8-10 adet farklı forma kullanır ki manyak fanatikler veya kolleksiyonerler bu formaların hepsinde alsındır...
 • en karizma giysilerden biridir. halı saha maçları haricinde günlük hayatımızda da sıkça tercih edilebilinecek bir giysidir. çubuklu olanları pek bir makbüldür.
 • yabancı futbolcuların tercümanlarından bir tanesinin dediğine göre, ülkemize gelen futbolcular, kendilerine gerçek açıklanana kadar bu kelimenin "merhaba" anlamına geldiğini düşünüyorlarmış. her maçtan sonra sonra yanlarına gidenlerin "forma, forma..." diye ısrarlarından dolayı. ve yine duyduğumuz kadarıyla bu yabancı futbolcular ülkelerine gitiklerinde bunu bir dalga geçme malzemesi olarak anlatıyorlarmış.

  not: nedendir bilinmez bir an bu entry'min feci kötüleneceğini hissettim ama du bakalım.

hesabın var mı? giriş yap