şükela:  tümü | bugün
 • formaların sırt kısmı olarak tabir edilen bölgesinde bulunan numaradır. çeşit çeşittir.
 • 14 (bkz: thierry henry) (bkz: johan cruyff) (bkz: david ginola)

  10 (bkz: maradona) (bkz: pele) (bkz: messi) (bkz: hagi) (bkz: zidane)

  7 (bkz: david beckham) (bkz: eric cantona) (bkz: george best) (bkz: andriy şevçenko)

  olanları sırta en çok yakışanıdır.
 • bazen bir aileye bile rezerve edilebiliyor. maldinilere ayrılmış 3 numaralı ac milan forması gibi.
 • bazılarının altı sıfır atarak değerini üzerinde taşımışlığı vardır.

  (bkz: daniel guiza)
  (bkz: 14)

  artık 9 numarayı giydiğine göre muhtemel bonservis bedeli 9 milyon euro'dur herhalde.
 • ilk olarak 1912'de, avustralyalı iki takım arasında yapılan bir maçta kullanılmıştır. ingiltere, 1930'dan beri kullanmaktadır. fifa, formalara rakamları ilk kez 1950 yılında, brezilya'da yapılan dünya kupasında koydurmuştur.
 • mevki ile özdeşleşmiştir birçoğu. "7" dediğin kesinlikle sağ ayaklı, teknik/hızlı, tercihen açık oynar. hırçındır, her an sürpriz goller atar falan.. sabri 7 giymediği için orta açamıyor mesela. sonra "11" de 7'nin tam tersidir. 11 dediğin sol ayaklı olur. sol açıktan yardırır, iyi şut çeker falan. bunlar hep enteresan şeyler.
 • futbolda mevkiden çok oyuncunun adının, ve fiziksel görünüşünün ön planda tutularak verilmesi / alınması gereken şey. örneğin, 32, bayağı geniş yer kaplar sırtta ama christian vieri'nin sırtı bu genişliğe uygundu. 52 de bayağı geniş yer kaplar, ama emre çolak'ın sırtı o kadar da geniş değil. o yüzden emre çolak bir vieri değil. *

  10 numaraların adının da 4-5 harfi geçmemesi gerektiğini düşünüyorum. 1'in başından 0'ın sonuna kadar yer kaplamalı isim. örn: hagi, figo, pele, messi, arda, alex, mata* vs. mesela van nistelrooy'u ne kadar sevsem de, köprü gibi duruyordu adı, olmuyordu. necati, pek şık durmuyordu adı 10 numaranın üstünde* ya da delgado 10 numara olduğuna kaçımızı ikna edebildi, lincoln gibi. ama ronaldinho başkaydı. o zaten bambaşka bir dünyadan gelmişti. ama ona da milan'da 10 numarayı vermediler.

  bir de formalarda asal sayı karizması vardır: 13, 17, 23 gibi... 31 bunlara dahil değil. o liseli gençlerin toplu halde forma bastırdıklarında kendini komik zanneden bir tane ibibiğin aldığı numaradır. sonra o formayı ne yapar çok merak ediyorum. herkesin sınıfında vardır heralde 31 numaralı futbolcu. bizim okulda vardı.

  forma numarası bir futbolcunun karakteridir. o yüzden kavgalar bile çıkar. (bkz: ivan zamorano)
 • (bkz: sporting id)
 • abd'deki birçok sporda 0'dan başlayıp 99'a oradan da 100 numara tabir ettiğimiz 00 numarasına kadar giden hede. tbl'de ise 4 numaradan başlar, bu yüzden iverson 3 numarayı giyememiştir yeani.
 • adı veya soyadı b harfi ile başlayanların 13 numarayı tercih ettiği görülmüştür.

  (bkz: michael ballack)
  (bkz: rogerio da silva bobo)
  (bkz: 13)