şükela:  tümü | bugün
  • tekrar edit:(uzun diye bir edit de başa koyayım dedim. )
    kastettiğim atılmasını istediğim kimseler felsefe bölümü mezunu olup rehber öğretmen olanlar. diğerlerini dahil etmek bence acımasız olur. adamların bir suçu yok, var olan seçeneği kullanmışlar. kırdığım birisi varsa özür dilerim. yine de formasyonun kalkması taraftarıyım.

ama diğer taraftan başlığın bu şekilde olması dikkat çekmesini sağladı ve oldukça başarılı oldu.
    ülkemizdeki bozuk eğitim sistemi düşünüldüğünde belki mantıklı olabilecek kampanya.
    en başta bu insanlar bazı şeyleri sebep göstererek formasyon olayını
    haklı(?) hale getirdiler.
    bu gerekçe de eleman eksikliğiydi, güya açığı kapatmak için oradaydılar. ama şu anda bulundukları pozisyonu doldurarak bu pozisyonu daha çok hak edenlerin yerinde oturuyorlar.
    bence devlet hazır o kadar kişiyi işten atmışken bu adamların da işine son vermelidir.
    eğitim fakültelerindeki eğitim dersleri kişilerin ders sürecini optimize etmeleri için gerekli teorik altyapıyı sağlar. ayrıca stajlarını da kişiler bu bağlamda yaparlar. ama formasyon denilen şey bu olayı yeterince karşılamamaktadır.
    eğer böyle bir yön olabiliyorsa, mesela kimya bölümü mezunu kimya öğretmeni olabiliyorsa kimya öğretmeni de kimya bölümüne tanınan haklardan faydalanabilmelidir ama durum böyle değil maalesef.
    ayrıca şöyle de bir haksızlık var:
    230 puanla felsefe mezunu olan adamın çok daha yüksek puanla alınan bir bölüme alınması ve okullarda rehber öğretmen olarak alınması saçmalıktır. (çok süpersonik üniversitede idealist bir şekilde felsefe okuyan istisnaları dışarıda tutuyorum.)
    zamanında kontenjanlar 60 kpss puanı alan felsefecilerle doldurulmuştur. bugünse türkiye 1.'si olan bir şahıs. alan sınavında full'e yakın yapabilen süpersonik matematik ve türkçe çözebilen bir şahıs bile doğu anadolu bölgesindeki iller dışındaki herhangi bir yere atanamayacaktır. ygs lys sınavı mükemmel bir ölçek değil kabul ediyorum ama 230 puan alabilen bir adam gerçekten öğretmen olacak yeterliliğe sahip değildir.
    (bkz: felsefe ve sosyoloji mezunlarının pdr yapması)
    (bkz: felsefe grubu mezunlarinin rehberlikci yapilmasi)
    edit:yazdığım bu yazı kendi bildiğim pdr bölümüyle alakalı yazılmıştır, diğerlerini de araya iliştirdim sanki ama emin değilim düşününce belki de formasyonla kimya bölümü mezununun öğretmen olmasında bir problem yoktur. ay em sori. ama bazı yönlerden haklı olduğumu düşünüyorum. mesela fırsat eşitliği olayı açısından falan.
    mesela kimya mezunlarına verilen hak kimya öğretmenlerine verilmiyor, o zaman kimya bölümü tamamlama olsun ve kimya öğretmenleri de diğer mesleği yapabilsin. yani 2 taraflı bir değişim sunulsun. diğer türlü haksızlık olacak.
    ama tabii formasyon süreci içerisinde eğitim derslerinin tamamı düzgün bir şekilde aktarıldığında mantıklı olur. nasıl oluyor detayları hakkında bir fikrim yok.
    yine düşük puan olayı eleştirisi de yapılmış. o eleştiriyi de ekleyebiliriz.
    yine benzer bir olay. psikoloji mezunları da hızlıca pdr ci olabiliyor formasyonla bu dersleri alıp. ama psikoloji konusundaki işlere çoğunlukla pdr'cilerin yaklaşması mümkün olamıyor.

ayrıca örnek 2:
    bakın mesela şuradaki ilanda devletin bir kurumu biyoloji bölümünden alım yapıyor:
    http://www.atk.gov.tr/haber16.11.15.html
    ı) özel şartlar:

biyolog kadrosunda istihdam edilebilmek için; yükseköğretim kurumlarının biyoloji lisans programından mezun olmak. 2014 yılı kamu personel seçme sınavlarında kpssp3 puan türünden 70 ve daha yukarı puan almış olmak.
    yani biyoloji öğretmenliğini kabul etmiyor. yine buna benzer devletin kadroları var.
  • kesinlikle saçmalanan ve sorunu artık nerde arayacağını bilememekten kaynaklanan boşluğa düşmüş- anladığım kadarıyla- ne yazık ki bir eğitimci başlığıdır . sırf daha düşük puanla girildiği için bu hakkın fen-edebiyatçılara verilmesinin yanlış olduğunun düşünülmesi kadar düz mantık var mı? yok. eğer yerinde bir cözüm aranıyorsa eğitim fakülteleri kapatılmalı. fen-edebiyattan araştırmacı da çıkar gül gibi ögretmen de güzel kardeşim.
  • yüzeysel olarak bakıldığında doğru, ama işin ayrıntılarına indiğimizde çok da makul olmayan kampanya. iyi niyetli düşünürsek herhangi bir branşta 4 yıl öğretmenlik üzerine eğitim alan, daha donanımlı eğitim fakültesi mezunu arkadaşlar bu işi daha iyi yapacağından ; bilgi bakımından çok eksiği olmayan ama bildiklerini nasıl öğreteceği konusunda yalnızca 6 ay bilemedin en fazla 1 yıl yarım yamalak bir eğitimle formasyon alan kardeşlerimizin yerlerini bu dört yıl bildiklerini nasıl öğrenecekler konusunda 4 yıl eğitim almış kardeşlerimize bırakmaları gerekiyor. evet görünüşte çok doğru ama formasyon almış olsa da kendini geliştirmiş öğrencileri için canla başla materyal hazırlayıp dersten önce hazırlık yapan, öğrencilerine yararlı olmak için canla başla mücadele eden formasyonlu bir öğretmeni mi tercih edersiniz, yoksa dersleri sallayan, hiç hazırlık yapmayan kendini geliştirememiş eğitim fakültesi mezunu bir öğretmeni mi?

şu diploma, kağıt parçası olayını bırakmamız lazım kim işini daha iyi yapabilecekse yapıyorsa o mesleği icra etmelidir.

ek=lütfen yazdıklarımı da ya sen eğitim fakültesi mezunlarına kendini geliştirememiş, formasyonlular mı geliştirmiş diyorsun demeyin. genellemek yanlış. ben örnek olarak söyledim.
  • formasyon saçmalığının haklılığının ortaya çıkmasına sebep olabilecek kampanya. öncelikle bu kadar fevri hareketler yapmak saldırılan görüşü haklı gösterebilir. formasyon bir saçmalıktır ama formasyon alan kişilerin atılması yerine hali hazırda formasyon dağıtan fakültelere ayar çekilmelidir. aksine formasyonun sadece eğitim fakültesinden alınmasının saçmalık olduğu ve ilahiyat fakültesi ile fen-edebiyat fakültelerinin formasyon eğitimi vermesinden bahsedildi..
    https://www.youtube.com/watch?v=8sstqnqn3tk

neden formasyon saçmalıktır?
    formasyonu ne için verirsiniz, karşılanamayan öğretmen ihtiyacını sağlayacak kalifiye eleman yetiştirebilmek için. peki bu ülkenin karşılanamayan öğretmen ihtiyacı var mı? var. özel eğitim öğretmenliği *. işin ilginç yanı ise formasyonu olmayan tek bölüm bu olabilir. 16bin civarında ihtiyaç var ama ne mezun elemanımız var ne de bu alanda yeterli öğrencimiz.
    peki kalifiye elemana ihtiyaç olmayan bölümler var mı? var, zibil gibi. edebiyat, fizik, biyoloji, kimya, coğrafya, tarih, matematik... fark ettiyseniz hep fen edebiyat bölümleri yani formasyon dağıtan bölümler.

neden formasyon saçmalıktır2?
    mesela; * *
    coğrafya öğretmenliğinin puanı: 480, 5 yıllık. 40 kişilik sınıflar. 2. öğretim yok. toplam 3-4 üniversitede var.
    coğrafya bölümünün puanı : 400, 4 yıllık. 4 yıl içinde formasyonu veriyorlar, hafta sonları falan. 80 kişilik sınıflar. 2. öğretim var. çoğu ünide var. açık öğretimi var senede en az 6bin mezun
    peki coğrafya bölümünün alımı ne kadar? bu eylül atamasında 83. sadece 83.
    o yüzden bu kampanya (bkz: formasyonla öğretmen olanlar atılsın kampanyası) olmak yerine (bkz: formasyon kaldırılsın kampanyası) yapılmalıdır.
    eğitim fakültelerini kapatmak dünyanın en kötü fikirlerinden muhtemelen ilk 10'a girer. eğitim fakültelerini kapatmak yerine fen-edebiyat bölümleri öğrencilerinin öğretmen olarak değil bilim insanı olarak bölüme gelmeleri sağlanmalıdır. kimse her işi en iyi şekilde yapamaz. hatta kimse 2 işi en iyi şekilde yapamaz.
    not: pdrspor
  • daha doğru düzgün anladığını yorumlamaktan aciz kişiler tarafından eleştirilmiş durum.
    "kesinlikle saçmalanan ve sorunu artık nerde arayacağını bilememekten kaynaklanan boşluğa düşmüş- anladığım kadarıyla- ne yazık ki bir eğitimci başlığıdır . sırf daha düşük puanla girildiği için bu hakkın fen-edebiyatçılara verilmesinin yanlış olduğunun düşünülmesi kadar düz mantık var mı? yok."
    -------->

"eğitim fakültelerindeki eğitim dersleri kişilerin ders sürecini optimize etmeleri için gerekli teorik altyapıyı sağlar. " bunu yazdım. daha ne yazacağım. hızlandırılmış eğitim dersleri kursuyla herşeyi öğreniyor musunuz?
    lan adam 230 puan yapmış nasıl alınıyor o kadar aşağıda hesapladım. bu arada eleştiri felsefe bölümündeki kişilerin rehber öğretmen olabilmesine. (yine yukarıda yazdığım gibi iyi bir şehirde idealist bir şekilde felsefe okuyanlara değil eleştirim.)
    devamında stajlarının olmamasına, gereken teorik bilgi vermeyle alakalı zamanın olmasına değindim zaten. adam yazdıklarımı okumamış eleştirisini yazarken.
    ygs için:
    "ygs türkçe: 15 net
    ygs sosyal bilimler: 15 net
    ygs temel matematik: 15 net
    ygs fen bilimleri: 15 net
    ygs1 puanı: 251.702
    ygs2 puanı: 251.687
    ygs3 puanı: 251.810
    ygs4 puanı: 252.097
    ygs5 puanı: 251.527
    ygs6 puanı: 251.524 "
    bir de lys puanları falan var ama bu yüzüne baksak da anlayabiliriz.
    daha temel bir şekilde yazılanı okuyamayan adam o kadar soruyu düzgün yapamayan adam kime neyi öğretecek allah aşkına?
    burada 500 puan almaktan söz etmiyorum.
    felsefe bölümünün müfredatıyla pdr müfredatına da bakılabilir. bu saçmalığı görebilmek için uzun açıklamalara gerek yok.

"eğer yerinde bir cözüm aranıyorsa eğitim fakülteleri kapatılmalı. fen-edebiyattan araştırmacı da çıkar gül gibi ögretmen de güzel kardeşim."
    böyle saçma bir şey de duymadım hayatım boyunca. he yüzlerce yıllık olan, düşünülmüş ve çoğu ülke tarafında kabul edilmiş uygulanmış sistem senin keyfine göre değişsin. birilerine bir şeyi herkes öğretebilir.

bu da müfredat karşılaştırılması:

pdr bölümüyle tek benzer ders şunlar:
    atatürk ilke ve inkılapları, türk dili ingilizce--->ki bunlar hepsinde ortak.
    felsefeye giriş . psikolojiye giriş. sosyal psikoloji. bilim tarihi,psikoloji tarihine giriş.
    5 tane ders ortak olarak düşünülebilir. buna rağmen adamlara okulda çalışma hakkı verilebiliyor. eğer bu adamlar harbi pdr'ci olabiliyorsa, mühendisler de olabilsin, hemşireler de olabilsin.

http://felsefe.uludag.edu.tr/site/node/153 sitesine ait.

1. sınıf, ı. yarıyıl/güz
    aıt 101 atatürk ilkeleri ve devrim tarihi (2 k, ozd)
    tud 101 türk dili ı (2 k, ozd)
    yad 101 ingilizce ı (2 k, ozd)
    fls 1001 felsefeye giriş (3 k, mzd)
    fls 1011 eski çağda felsefe (3 k, mzd)
    fls 1017 mantığa giriş (2 k, mzd)
    fls 1025 eskiçağ felsefesi metinleri (2 k, mzd)
    psı 1071 psikolojiye giriş ı (3 k, mzd)
    ssy 1071 sosyolojiye başlangıç (3 k, mzd)
    dönem kredi yükü: 6k ozd + 16k mzd
    1. sınıf, ıı. yarıyıl/bahar
    aıt 102 atatürk ilkeleri ve devrim tarihi ıı (2 k, ozd)
    tud 102 türk dili ıı (2 k, ozd)
    yad 102 ingilizce (2 k, ozd)
    fls 1002 felsefe kavramları (3 k, mzd)
    fls 1008 değer felsefesi (2 k, mzd)
    fls 1012 ortaçağ ve rönesansta felsefe (3 k, mzd)
    fls 1026 ortaçağ felsefesi metinleri (2 k, mzd)
    psı 1072 psikolojiye giriş ıı (3 k, mzd)
    ssy 1078 siyaset bilimine giriş (3 k, mzd)
    dönem kredi yükü: 6k ozd + 16k mzd
    2. sınıf, ııı. yaryıl/güz
    fls 2003 17. yüzyılda felsefe (4 k, mzd)
    fls 2007 bilgi felsefesi (3 k, mzd)
    psı 2077 sosyal psikolojiye giriş (3 k, mzd)
    ssy 2007 sosyoloji tarihi ı (3 k, mzd)
    fls 2029 bilim tarihi(2 k, msd)
    fls 2027 mitolojik düşünce ve felsefe (2 k, msd)
    fls 2053 sanat eserlerinde felsefe problemleri (2 k, msd)
    fls 2025 17. yüzyıl felsefesi metinleri (2 k, msd)
    dönem kredi yükü: 13k mzd + 4k msd
    2. sınıf, ıv. yarıyıl/bahar
    fls 2004 18. yüzyılda felsefe (4 k, mzd)
    fls 2006 etik (3 k, mzd)
    psı 2074 öğrenme psikoloji (2 k, mzd)
    ssy 2008 sosyoloji tarihi ıı (3 k, mzd)
    fls 2002 özgürlük sorunu (2 k, msd)
    fls 2026 18. yüzyıl felsefesi metinleri (2 k, msd)
    fls 2054 islam dünyasında felsefe (2 k, msd)
    fls 2008 bilim felsefesi (2 k, msd)
    dönem kredi yükü: 2k ozd + 12k mzd + 4k msd
    3. sınıf, v. yarıyıl/güz
    fls 3003 19. yüzyılda felsefe ı (3 k, mzd)
    fls 3007 mantık ı (3 k, mzd)
    fls 3001 varlık felsefesi (2 k, mzd)
    psı 3079 kişilik kuramlarına giriş (2 k, mzd)
    ssy 3079 kent ve toplum (2 k, mzd)
    fls 3095 sanat felsefesi (2 k, msd)
    fls 3057 latince ı (2 k, msd)
    fls 3059 eski yunanca ı (2 k, msd)
    fls 3083 zihin felsefesi (2 k, msd)
    fls 3087 yapısalcılık (2 k, msd)
    fls 3097 felsefe ve edebiyat ı (2 k, msd)
    fls 3095 klasik politika felsefesi (2 k, msd)
    fls 3093 sinema felsefesine giriş (2 k, msd)
    dönem kredi yükü: 12k mzd + 4k msd
    3. sınıf, vı. yarıyıl/bahar
    fls 3004 19. yüzyılda felsefe ıı (3 k, mzd)
    fls 3008 mantık ıı (3 k, mzd)
    psı 3072 psikoloji tarihine giriş (3 k, mzd)
    ssy 3074 örgüt sosyolojisi (2 k, mzd)
    fls 3006 insan felsefesi (2 k, msd)
    fls 3062 latince ıı (2 k, msd)
    fls 3064 eski yunanca ıı (2 k, msd)
    fls 3066 dil felsefesi (2 k, msd)
    fls 3070 sinema ve felsefe (2 k, msd)
    fls 3072 felsefede eleştiri (2 k, msd)
    fls 3090 felsefe ve edebiyat ıı (2 k, msd)
    fls 3092 modern politika felsefesi (2 k, msd)
    genel seçmeli ders (2 k, gsd)
    dönem kredi yükü: 11k mzd + 2k msd + 2k gsd
    4. sınıf, vıı. yarıyıl/güz
    fls 4001 20. yüzyılda felsefe ı (4 k, mzd)
    fls 4007 felsefede metin çözümlemesi ı (2 k, msd)
    fls 4055 felsefe problemleri (2 k, msd)
    fls 4059 bitirme çalışması ı (2 k, msd)
    fls 4061 felsefede eleştirel düşünme ı (2 k, msd)
    fls 4065 hukuk felsefesi (2 k, msd)
    fls 4067 seçilmiş metinler ı (2 k, msd)
    fls 4069 latince ııı (2 k, msd)
    fls 4071 eski yunanca ııı (2 k, msd)
    fls 4085 çağdaş politika felsefesi ı (2 k, msd)
    fls 4077 fenomenoloji (2 k, msd)
    fls 4079 eleştirel teori (2 k, msd)
    fls 4081 tarih felsefesine giriş (2 k, msd)
    fls 4083 varoluşçuluk (2 k, msd)
    fls 4027 eğitim felsefesi (2 k, msd)
    fls 4029 feminst teoriler ı (2 k, msd)
    dönem kredi yükü: 4k mzd + 10k msd + 2k gsd
    4. sınıf, vııı. yarıyıl/bahar
    fls 4002 20. yüzyılda felsefe ıı (4 k, mzd)
    fls 4008 felsefede metin çözümlemesi ıı (2 k, msd)
    fls 4060 bitirme çalışması ıı (2 k, msd)
    fls 4062 felsefede eleştirel düşünme ıı (2 k, msd)
    fls 4066 seçilmiş metinler ıı (2 k, msd)
    fls 4068 türkiyede felsefe (2 k, msd)
    fls 4070 latince ıv (2 k, msd)
    fls 4074 eski yunanca ıv (2 k, msd)
    fls 4080 çevre ve insan (2 k, msd)
    fls 4082 teknoloji felsefesi (2 k, msd)
    fls 4086 günümüzde felsefe (2 k, msd)
    fls 4092 çağdaş politika felsefesi ıı (2 k, msd)
    fls 4090 insan hakları (2 k, msd)
    fls 4030 feminst teoriler ıı (2 k, msd)
    fls 4032 uygulamalı etik (2 k, msd)
    fls 4036 demokrasi teorileri ( 2 k, msd)
    dönem kredi yükü: 4k mzd + 10k msd + 2k gsd
  • ölsün fermancılığından ötedir. bu işin de torpil olayından pek bir farkı yok bence. belki de bir milletvekilinin akrabası olan bir şahıs istedi böyle bir değişimi, tersini nereden bileceğiz?
    ayrıca atılsın olayını eleştirenler sanki masum bir gerekçeyle bunu savunuyor ama gerçek mezunların bu yüzden işsiz olduğu gerçeğine nedense pek kulak asmıyor.
    yav ilk önce şunu eleştirin saçmalığından da bıktım. eleştiri bakanlığı mıyım ben, istediğimi istediğim sırada eleştiririm. şu anda bunu eleştirmek istedim, allah allah.
  • formasyonla öğretmen olanlar görevinden alınmasın ancak madem öğretmen açığı var bu günden sonra formasyon vermesinler. x bölümünde toplam 100 atama yok ama her sene sadece bir üniversiteden 100 kişi mezun oluyor.
  • en başta öğretmen olmak istemediği için eğitim fakültesine gitmeyenlerin dört yılın sonunda öğretmen olmaya karar vererek yarattığı hak yeme meselesinin kılıfına uydurulmuş halidir formasyon. açık çoksa eğitim fakültelerinin kontenjanı arttırılır ve böylece herkes kendi işini yapar.

edit: üniversite tercihlerini yaparken bölüm yazan sonra formasyon alır öğretmen olurum diye düşünmeyen olmamıştır sanırım. sorun burada başlıyor ve bölüm kontenjanlarının aşağı çekilmemesi ile devam ediyor zannımca. fen edebiyat fakülteleri bilim insanı yetiştirir, eğitim fakülteleri öğretmen. hakkım hakkım diyerek haklı olamazsınız. özeleştiri yapın neden mağdur olduğunuzu daha iyi anlarsınız. özel şirkette kimyager olmak ya da kimya bölümünde akademisyen olup bölümünde söz sahibi olmak, bölümüne katkı sağlamak mümkünken neden kimya öğretmeni olmak istersiniz? iş yok bari öğretmen olayım demek hedefi öğretmen olmak isteyen bunun için eğitim fakültesine giderek çabalayan insanların hakkını yemektir.
  • "6 aylık eğitimle öğretmen oluveriyorlarmış."
    sanki lise eğitiminin üzerine 6 ay eğitim alan yetersizleri attırmaya çalışıyormuş gibi yapan kampanya.
    halbuki, bahsi geçen fen-edebiyatçılar, 4 yıl fen-edebiyat fakültesi eğitimi (4 yıl eğitim fakültesi eğitimi alan dangalakçıkların aldığı bir çok dersi de alarak) üzerine bir de 6 aylık formasyon alıyorlar.
    misal, eğitim fakültesinden mezun edebiyat öğretmenisin. ne ders alıyorsun? bolca edebiyatla alakalı ders, bir de nasıl eğitim verilir dersleri.
    fen edebiyat fakültesi edebiyat mezunu ne dersler alıyor? eğitim fakültesindeki angutun aldığından daha fazla edebiyat ile ilgili ders. bir de üzerine 6 aylık nasıl eğitim verilir dersleri.
    bunu fizikçi+formasyon, kimyacı+formasyon, matematikçi+formasyon gibi fen edebiyat bölümlerinin hepsine uygulayın şimdi.
    bilsem eğitim fakültesi öğrencileri eğitmen yeteneklerine göre seçiliyorlar, diyeceğim haklılar. girdiğiniz sınavı biliyorum.
    bilsem eğitim fakültelerinde kuş konduruyorlar, diyeceğim tamam. okuduğunuz okulu biliyorum.
    ama ne diyorlar biz eğitimci olarak eğitim alıyoruz. atalarımızın dediği gibi:
    "has siktir!"
    ben bu gibi kampanyaları askerin devreciliğine benzetiyorum. daha bir gün önce gelmiş niteliksiz, gelir hava atar ben senden kıdemliyim diye.
    not: fen edebiyat mezunu, eğitim mezunu, öğretmen, eğitimci bile değilim; akşam akşam niye dellendim ben ya?
  • katıldığım kampanya. zaten okullarda bir şey biliyormuş gibi takılıyorlar.

fen edebiyattan öğretmen çıkmaz. öğretmenimsi varlıklar türer. eğitim bilimlerinden bihaber bilen öğretir mottosunda takılan ara canlılar peydahlanır. herkes gitsin işini yapsın. bilim insanı olmayacaksanız en kötü öğretmen olurum mottosuyla girmeyin şu bölümlere. sonra buralarda ağlıyorsunuz. hadi canikom.

koskoca 6 ay eğitim dersleri alıyormuş. 6 ay. altııı ay. başka diyecek bir şeyim yok hakim bey.
    (bkz: ay ben gülerim)