şükela:  tümü | bugün
 • makedonya'nın resmi adı
 • makedonya'nın resmi adı. fyrom kısaltması kullanılır
 • gerçi insanların üç harf için birbirini kırması çok yanlış ama resmi kayıtlarda üç harf on kaplan gücündedir derler. o nedenle doğrusu için (bkz: former yugoslav republic of macedonia)
 • (bkz: makedonya)
 • yunanistan'ın bok yemesinden dolayı asıl adı makedonya cumhuriyeti olan ülkenin, makedonya ve türkiye dışındaki yerlerde kullandığı resmi adı. (başka olmadığını sanıyorum belki kenarda köşede 1-2 tane daha ülke vardır)yunanistan'ın da batı trakya'nın batısında uzanan makedonya isimli bir ili olduğundan "aman bunlar bu isimle piyasaya çıkarsa hak iddia ederler topraklarımızda" korkusundan dolayı ülkeyi tanımamış, avrupa birliği de yunanistan'ın bu kararına uymuş, avrupa birliği tanımayınca diğer ülkelerde "e bizde ne tanicaz o küçücük ülkeyi ki?" demişler, sonuçta makedonya'yı makedonya cumhuriyeti adıyla sadece türkiye (belki bir kaç ülke daha) tanımıştı. hatta o zamanlar türkiye'de basılan atlaslarda bile bosna-hersek, hırvatistan ve slovenya gösterildiği halde makedonya sırbistan ve karadağ'la birlikte yeni yugoslavya olarak gösterilmekteydi.
  herneyse sonunda bi arayol bulundu o da şuydu: makedonya isminde sadece makedonya bölgesinin eski yugoslav topraklarındaki kısmı olduğunu belirtsin dendi (makedonya bugün itibariyle yunanistan, makedonya, bulgaristan ve sırbistan-karadağ tarafından paylaşılmış olan büyük bir tarihsel bölgedir). çözümde bu uzun salak isim oldu: "makedonya eski yugoslav cumhuriyeti"
 • (bkz: fyrom)
 • (bkz: tafkap)
 • yer: selanik tren istasyonu, uluslararasi gise onu, agustos 2003

  chou de bruxelles uskup treniyle ilgili bilgi almak icin sirada beklerken birkac saat once garda tanistigi makedonya'nin adini bile daha once duydugu supheli iki hollandaliya makedonya sorununu ozetlemeye, makedonya'nin adinin neden makedonya olamadigini aciklamaya calismaktadir.

  onden konusmaya kulak misafiri olan yunan kisi sinirli bir sekilde arkasini doner:

  - no macedonia. macedonia is here. the land of alexander the great. understand?

  - yes sir.

  sorunun varligi olay yerinde ispatlanmis, psikopatlarin her yerde ayni oldugu gorulup pis pis siritilmistir.

  bir de turkiye'den trenle gelirken phytion'dan yunanistan'a girince welcome to macedonia yazar istasyondaki tabelada.