şükela:  tümü | bugün
  • tanımlamada da kullanılır.
    babamın oruç ve abdesti formülize ederken kullandığı çok veciz bir ifade vardır:
    "vücuda giren şey orucu, vücuttan çıkan şey ise abdesti bozar."
  • duyu veya sezilerle elde edilen verilerin matematiksel yollarla dogru ve tekrar edilebilir bicimde tanimlanmasi. ayni zamanda isin kolaylastiran bir yontemdir. gerekirse formul ortada denilebilir.
    (bkz: deneysel)(bkz: entry yogunlugu)
  • nitelenmiş ilişki ve yapıların, sembollerle ve belirlenmiş şekilleriyle çizilmiş bir sistematik içerisinde düzenlenerek, bahsekonu sorunun çözümlenebilmesine yönelik ifade edim anahtarlarından her birisi.
  • formül deyince, aklıma koku giderici oda spreyleri gelir oldu.

pıst, pıst, pıst... aa, koku nerede? yok oldu.

gerçekten yok oldu mu peki? yoksa hala orada mı? demek ki neymiş; oda spreyinin varolan kötü kokuları yok edememesi gibi, formüller de problemleri ortadan kaldırmazmış. en fazla gözümün önünden alıp yan masaya koyuyor işte, ki buna da şükür.
  • asla ve asla aklımda tutmadığım, tutmayacağım şeyler. gereksiz ya, düşüneceksin. öyle formüle yaz bul olmaz. sırf inadımdan kullanmıyorum.

küçük bir öğrencim var, özkütle nedir dedim bana aşk dedi. nasıl yani dedim. meğer çocuğa m/v yi kalp diye göstermiş hocası. ve tek bildiği bu. yerine yazıp buluyor.

ezberci eğitim sisteminin en kötü darbesi bu. türev formülleri zart formülleri zurt formülleri. yok öyle bir dünya, hepsinin ispatı var ve geometrik+matematiksel ispat gözünün önüne gelmediği sürece ne yaptığını anlamadan yapıyor olacaksın.
  • "başka bir dünya mümkün;
    çatısız evlerin ortasında
    resimsiz kartpostallara yazılı
    seçeneksizliğin formülü.

çayın yanındaki kraker ile
    benim cebimdeki krater,
    ikisi yahut dördü de
    ölü yatırımlarda gömülü."
  • içinde kaybolduğumuzu sandığımız şey, aslında bulunuşumuzun formülü olabilir. evrende bir şeyleri bir araya getirmenin sayısal hali. veri.
  • bulduğunuz bir seyin obur insanlar tarafından daha kolay anlasilmasini saglayan ifadelerdir. ornegin fizikte bir bulus yaptiniz. bu bulusu formüle ederek anlatmak kelimelerle anlatmaktan daha kolaydır, daha az zaman alir ve karsi taraf daha iyi ve kolay anlar.
  • bir belgenin yazılacağı biçimi ve ona özgü olanı gösteren örnek.
  • ucu yalnız ölürseme gidiyor ama ilk erişkinliğimde yalnız yaşlanmaktan korkardım. bir kadın psikiyatrist yakınım hastaya kar gibi imdadıma yetiştiydi: "biz de yalnız kalpler kulübü (ykk) kurarız! birbirimize omuz vere vere yaşlanır yaşar gideriz." o an bu formül bana bedavadan soğuk füzyon sunulmuş kadar iyi geldi. yalnızlıktan, sevilmemekten o denli korkuyormuşum*. (bkz: yalnız ölmek/@ibisile)

matematik terimleri ve tanımlamaları edebiyatçılara bırakılmalı diyorum; ve zaten öyle yapıldığı söylenirse şaşırıp oha derim. matematik terimleri edebiyatçılara açıklatılsın. ki dil gelişsin, zor anlatımlarla, bin türlü kavram ve formülleri anlaşılır hale getirmekle evcilleşip, olanakları artıp akıcılaşsın. matematikle ilgili edebiyat/sözlü dil olanakları şu anda daha taş devrinde. (bkz: çember/@ibisile)

(ilk giri tarihi: 28.6.2019)

(bkz: formula), formula 1