1167 entry daha
  • bu sezon, malum sebeplerden* dolayı bugün yapılması gereken (bkz: 2020 monaco gp) 'in olmadığı bir sezon gerçekleştirecek olan organizasyon. daha önce prenslikte yarış yapılmayan son sezon ise 1954.

hazır monako demişken, tarihin bu en özel pistinde, dünya şampiyonu olmalarına rağmen hiç kazanamamış pilotlardan bahsetmek gerekirse:

(bkz: nigel mansell)
    (bkz: nelson piquet)
    (bkz: emerson fittipaldi)
    (bkz: mario andretti)
    (bkz: alan jones)
    (bkz: giuseppe farina)
    (bkz: james hunt)
    (bkz: jim clark)
    (bkz: damon hill)
    (bkz: alberto ascari) ki denize uçmuşluğu vardır:)
    (bkz: jacques villeneuve)
    (bkz: john surtess)
    (bkz: mike hawthorn)
    (bkz: phil hill)

bu listede toplamda 19 şampiyonluk var ama tek bir monako gp galibiyeti yok.
  • mika hakkinenden sonra tat vermeyen organizasyon. evet.
  • devasa boyutlarda özlediğim dünyanın en güzel spor organizasyonu.
  • normalde hiç bir zaman arabalara bir ilgim olmamıştır dolayısıyla bu spora da çok ilgi duymamıştım. bu konuda yaptığım en büyük aktivite arada bir top gear izlemekti. ta ki geçenlerde youtube'da bir videoya denk gelene kadar. 2019 almanya gp'nin aksiyon dolu anları isimli videoyu serhan acar anlatımıyla izledikten sonra bir anda bu spora ilgi duymaya başladım. inanılmaz heyecanlı ve zevkli olduğunu farkettim. resmen adrenalin patlaması yaşatıyor. hatta öyle ki yaklaşık bir senedir kutusunda usulca duran gran turismo sport oyun cd'sini hemen kutudan çıkartıp oyunu oynama başladım. bir sonraki gp'yi merakla beklemeye başladım. demem o ki daha önce bu spora şans vermemiş olanlara kesinlikle bir göz atmalarını tavsiye ederim. https://www.youtube.com/watch?v=7tguoynfqci bahsi geçen video (bkz: serhan acar)
  • juan mauel fangiodan sonra tat vermeyen organizasyon. evet.
  • 2021 de yada coronadan dolayı ertelecenek 2022 deki yapılacak koklu degisiklik ve sistemle, nba nfl yada digier abd organizasyonlarına benzeyecek, böylece rekabetin vve heyecanın geri gelmesi planlanmaktadır, her takimin sahip oalcagi maximum tavan bütçe, ile nba deki gibi farklı takımların yapilarin 2-3 senede bir şampiyonlukta olabileceğiniz göreceğiz,

abd liler satin aldiktan sonra zaten boyle bir yapının gelecegi belliydi; özellikle takımların farklı arge veya parca geliştirmelerine izin verilmemesi,fabrika bütçesinden takıma enjekte edilememesi, markanın kaynakalrinin kullanılamamasi, fabrika olmayan takımların daha eşit ortamda yarismasini sağlayacaktır,
    en onemlisi, her anlamda, eşit şartlarda yarisilan bir platform, katilim da olacaktır, mesela, audi, bmw,toyota, vs gibi markalar tekrar f1 giriş yapabilir, zaten aston martin geliyor, bunların disinda diger konu ise, pilotların asil yetenek ve kapasitelerini gösterebilecekleri bir ortam olusacak, takımlar arasında uçurum buyuk oranda kapanacak.

araçların tasarımları ise cok modern futuristic olmus, ayrıca gözüken en geç 5 seneye f1 de full elektriğe yada fuel cell gibi hibrit sistemlere geçer.
1621 entry daha
hesabın var mı? giriş yap