• scuderia ferrari'nin sebastian vettel ile pilotlar şampiyonluğuna ulaşacağı, fakat takımlar şampiyonasını mercedes'in kazanacağı sezondur. aynı zamanda muhtemelen kimi raikkönen'in de son sezonu olacaktır.
  • eski tadının kalmadığı sezondur.
  • ağlak hamilton’ın vasıfsız vettel’i ve efsanelerin efsanesi ferrari’yi malesef yine tokatlayacağı sezondur. redbull yine klasik 3. olur diğer takımlar kendi bokunda oynar durur. 2017 kadar sıkıcı olmasın yeterli
  • esteban ocon’un yükselişini sürdüreceği sezon. benim asıl merak ettiğim ise mclaren’ın yeni motoru ve alonso’nun performansı. bottas’ın da sezon sonunda ilk 3’e gireceğine inanıyorum.
  • 69. formula 1 sezonu.

23-25 mart tarihlerinde koşulacak 2018 avustralya gp'si ile başlayacak olan sezon, 23-25 kasım tarihli 2018 abu dhabi gp'si ile kapanacaktır.

2018 sezonu takvimi.

2017 sezonu başında gelen büyük aero kurallarıyla birlikte yeni bir döneme girildi. 2014-16 arasında orta seviyede diyebileceğimiz aero kuralları varken 2017'den itibaren yüksek aero içeren kurallar sözkonusu. 2017 araçları,2016 araçlarına göre ortalama olarak 2.5-3 saniye kadar hızlandılar. bu aslında ciddi bir rakam. ancak bu değişikliğin başka bir tarafı var. inanılmaz bir mercedes amg dominasyonunda geçen yeni turbo çağında ilk defa mercedes pilotu dışında bir pilot,şampiyonluk savaşı verdi. her ne kadar kaybetse de bir mücadele sözkonusuydu. yani aslında yeni aero kurallarıyla mercedes'in çok ama çok güçlü olduğu turbo motorlar haricinde şampiyonluk mücadelesi açısından yeni bir alan yaratılmış oldu. artık takımlar,2014-16 sezonlarının aksine şampiyonluk için iyi bir güç ünitesine sahip olmakla yetinmeyecekler. iyi bir şaşi ve yeterince hızlı bir motor ile şampiyonluk savaşı verilebilir. tıpkı ferrari ve vettel'in 2017'de yaptığı gibi.

mercedes,büyük takımlar arasında 2017 sezonunda en uzun dingil mesafesine sahip olan takımdı. bu uzun dingil mesafesinin her zaman olduğu gibi avantaj ve dezavantajları var. silverstone,suzuka gibi hızlı virajlara sahip olan pistlerde uzun dingil avantaj getirir. monza,kanada gibi pistlerde zaten motordan gelen avantajları var ancak bu pistler de uzun dingile fazlasıyla uygun pistler. ancak singapur,monaco gibi pistlerde dezavantajlı bir durum sözkonusu. aslında takvimdeki pistlere bakılırsa uzun dingil tercihi gayet mantıklı. bir iki feda edebileceğin yarış var. takvimin %70'ine kafadan iddialı gidiyorsun zaten.

ferrari ise 2017'de mercedes'e göre daha kısa dingil mesafesine sahipti. monza,spa,silverstone,suzuka,çin,malezya,brezilya gibi yerlerde 2. çizgiyle yetinmek zorunda kalırken monaco,macaristan gibi sınırlı yerlerde ilk çizgiyi kapatıp duble yapmıştı. yani takvimin genelinde bir dezavantaja sahipti aslında.

ancak 2018'de işler enteresan bir hal alabilir. söylentilere göre mercedes, dingil mesafesini 2017'ye göre 12 cm kısaltmak istiyor ve bunun üzerine aracını tasarlıyor. bence çok ama çok yanlış bir karar. mercedes kendi kafasına sıkıyor.
    ferrari ise geçen senenin aksine dingil mesafesini uzatmayı planlıyor. tabii bu söylentiler ne kadar doğru bilemiyorum ancak doğruysa şenlik var. 2017'de gayet iyi bir şaşiye sahip olan ferrari,dingil mesafesini uzatarak yüksek hızlı virajlar barındıran pistlerde de önde olmayı planlıyor. burada bi sorun yok. ferrari, asıl yapması gerekeni yapıyor. sezonun geneline oynayacak bir tercih yapıyor. ancak garip olan,mercedes'in dingil mesafesini 12 cm gibi büyük denilebilecek şekilde kısaltması.

eğer yeni sezonda bahsettiğim bu değişiklikler olursa,bir tifosio olarak fazlasıyla mutlu olurum. ferrari,yüksek aeroda her zaman iyi iş çıkarmıştır. uzun dingil ve iyi aero paketine sahip olduğumuz 2007-2008 sezonuna benzer bir dönem bizi bekliyor olabilir. ferrari'nin artık yapması gereken en önemli şey,şaşiyi uzatmak. bunu da yaptıklarını düşünüyorum. geriye iyi bir paket oluşturmak kalıyor.

gelelim redbull'a :
    açıkçası mercedes ve ferrari dışında şampiyonluk mücadelesi verecek bir takım olmadığını düşünüyorum. red bull,orta seviyeli aero paketlerinde(2009-16 arası) güçlü araçlar üretebilirken yüksek aeroda(2008 öncesi ve 2017) yeterince iyi değiller. mercedes ve ferrari'yi ara ara zorlarlar. ancak sezonun genelinde rakip olamazlar. hatta daha da iddialı bir tahminde bulunayım: reno motorlu mclaren'e dahi kaybedebilirler bu sezon. 2017'de mclaren'in redbull'dan daha iyi bir şaşiye sahip olduğunu düşünüyorum. dediğim gibi,iddialı bir tahmin. sezon bittiğinde bu kısmı her sonuçta editleyeceğim:)

sonuç olarak,kim kazanırsa kazansın,dominasyonun olmadığı,zevkli bir sezon olmasını umuyorum demeyi spor dostluk ve kardeşliktir düsturu altında isterdim ama hayır. biz* kazanalım da,sezon zevksiz oluyosa olsun: )
  • araçlarda halo göreceğimiz ilk sezon olacak. dolayısıyla kokpit dizaynı açısından tarihi bir sezona tanıklık edeceğiz.

heyecan ve çekişme açısından bir beklentim yok maalesef. umarım haksız çıkarım.
  • sezon öncesi testlerle resmen başlamış sezondur.

ilk testlerin ilk seansını, bu sezonun orta yumuşaklıktaki hamuruyla daniel ricciardo önde geçerken, ikinci sırayı valtteri bottas yine aynı hamurla elde etti. ferrari'den kimi raikkönen yumuşak hamurla üçüncü sırayı alırken, nico hülkenberg yine yumuşak hamurla dördüncü sırada yer aldı.

günün sürprizini toro rosso'nun attığı tur sayısı olarak niteleyebiliriz. honda motoru sorunsuz bir şekilde 72 turu geride bırakırken, mclaren-renault'nun alonso'nun ellerinde sağ arka lastik bijonuyla ilgili yaşadığı sıkıntı nedeniyle sadece 10 tur atabilmesi ise ironik oldu.

1. ricciardo red bull racing rb14 1:20.179 60
    2. bottas mercedes w09 1:20.349 +0.170 58
    3. räikkönen ferrari sf71h 1:20.506 +0.327 59
    4. hülkenberg renault rs18 1:20.547 +0.368 73
    5. hartley toro rosso str13 1:22.371 +2.192 72
    6. stroll williams fw41 1:22.452 +2.273 46
    7. grosjean haas f1 vf-18 1:23.092 +2.913 32
    8. alonso mclaren mcl33 1:24.202 +4.023 10
    9. ericsson sauber c37 1:24.897 +4.718 41
    10. mazepin force ındia vjm11 1:25.628 +5.449 22

detaylı anlatım ve tur zamanları için:

https://www.f1today.net/…-of-the-first-test-in-2018
  • tipik bir mclaren cenabetliği ile başlamıştır. üç sene honda'nın çilesini çektiler, kış sezonunda ne antreman yapabildiler ne hazırlık. öyle ki otomobil piste çıkamadı. ne zaman ki honda ile mclaren ayrıldı japonların üzerindeki baskı ortadan kalktı. adamlar geçtiğimiz üç senenin yegane sıkıntısı olan dayanıklılık problemini aşmış gibi görünüyorlar. ilk günden 93 tur attılar. renault motoruna geçen mclaren ise alonso'nun lastiğinin fırlamasıyla-bijon sıkışmamış pek, öyle diyorlar-51 tur atabildi. renault motoru kullanan diğer takımlardan red bull 105, renault'un fabrika takımı ise 99 tur attı.

eğer mclaren'de her şey yolunda giderse sezonun ikinci yarısı podyum gelebilir.
  • (bkz: 2018 formula 1 sezonu) bu hafta sonu (bkz: avustralya gp) ile başlıyor. bu başlık altında pek bir şey yazılmamış olması ilginç.

motorsport'tan kemal şengül, yeni sezonu enine boyuna değerlendiren bir rehber hazırlamıştı. merak edenler buradan okuyabilirler: https://tr.motorsport.com/…yecani-basliyor-1014300/

sezona mercedes favori başlayacak gibi. red bull racing, onun arkasında 2. sırada görülüyor ancak ferrari'yi göz ardı etmemek lazım. bu sezonun gizli favorisi olabilirler.
  • ilk 4 yarış itibariyle mükemmel bir sezon olmakta. mercedes dominasyonu son buldu denebilir, nitekim ferrari beklenmedik derecede güçlü. ilk 4 yarışta 3 pol pozisyonu ve 2 galibiyet aldılar. sezon sonunda kim şampiyon olur bilinmez. bottas bile olabilir. fakat gönlümden geçen şampiyon elbette sebastian vettel.
hesabın var mı? giriş yap