• yaklaşık 20 yıldır f1 izleyen bazı dönemler izlemeyip uzaktan takip eden biri olarak iddia ediyorum 2020 sezonu, 2008 sezonundan beri göreceğimiz en heyecanlı sezon olacak muhtemelen.

neden 2008? çünkü sonraki sezonlarda sırasıyla brawn gp, red bull ve mercedes takımları çok güçlüydü, pilotları 2008 ve öncesine göre bence nispeten rahat şampiyonluklar kazandı.

bu sezonun özelliği ne peki? hamilton, schumi'nin 7 şampiyonluk rekorunu egale etmek ve en çok yarış kazanan pilot rekorunu kırmak için yarışacak. ferrari bu sezonun ortasından sonra güçlendi, seneye kurallarda radikal bir değişiklik yok ve artık vettel'e muhtaç değiller, leclerc de şampiyonluk kovalayacak. hangisi iyi giderse 2020'de onu koyacaklar hamilton'ın karşısına. schumi'nin rekorunu kaptırmama motivasyonunun italyanları ayrıca gaza getireceğini düşünüyorum. yani ferrari-vettel-leclerc-tifosiler topyekün savunacaklar schumi'nin rekorunu, en azından savumaya çalışacaklar bu sebeple çok enteresan bir sezon olacak.

hamilton seneye kazanmasa da sonraki senelerde kazanır diye düşünenler olabilir ama işi bir daha hiçbir zaman 2020 kadar kolay olmayacak çünkü 2021'de tüm formula 1 kökünden değişiyor. çünkü formula 1'i birkaç sene önce satın alan liberty media, istediği köklü değişiklikleri ancak 2021'de uygulamaya koyabilecek. 2021 tabi ki son yılların en enteresan sezonu olacak ama nasıl bir sezon olacağını hiç kimse bilmiyor, araçların görünümleri kurallar her şey çok radikal şekilde değişecek. burada serhan acar ayrıntılı olarak anlattı 2021 sezonunu. o sezon bambaşka bir takım çıkabilir şampiyon olabilir, 2009'da brawn gp'nin yaptığı gibi. bu sebeplerden dolayı asıl çatırtı 2020 sezonunda kopacak. kaosa girmeden önce 2020 sezonu, ferrari'nin de mercedes'in de son şansı şampiyonluk için.

takımlar böyle düşünmüyor olabilir diyebilirsiniz ama mercedes'in 2021'den itibaren mclaren'e motor sağlayacağını açıklaması bence bazı ipuçları veriyor. son yılların en dominant takımı mercedes bile korkuyor gelecek yılların belirsizliğinden yoksa mclaren-mercedes gibi bir efsaneyi diriltmek istemezlerdi bence. istedikleri dominasyonu 2021 sonrası dönemde sağlayamazlarsa f1'den çekilebilirler, bu bence çok muhtemel. eskisi gibi motor tedarikçisi olarak devam ederler bu onların için yabancı bir durum değil.

ferrari için schumi'nin rekorunu savunmak harici ekstra bir şey yok, kırmızılar 2021 sonrası dönemde de zirveye oynayan takımlardan biri olmaya devam edecektir muhtemelen.

ve son ferrari şampiyonu raikkönen'e saygılarımızı sunarak yazıyı bitirelim.
  • mercedes’in ferrari üçüncülükte yalnız kalıp sıkılmasın diye mercedes lite sürümüyle ferrari’ye rakip olduğu sezon.
  • 12-15 mart 2020'de yine avustralya'da başlayacak olan ve geleceği de önemli oranda şekillendirecek yeni formula 1 sezonu olacaktır.testler 19-21 ve 26-28 şubat'ta gerçekleştirilecek ve ferrari bildiğim kadarıyla 11 şubat'ta da araç tanıtımını yapacak.neden geleceği şekillendirecek dersek bir üstteki entryde de açıklandığı gibi 2021 belirsizliklerle dolu olacak her takım için ve birçok pilot için de aslında bir karar sezonu olabilir:

hamilton geçen sene testlerde aslında bir hurdaya sahip olduklarını ama testlerin son gününde doğru ayarları bulduklarını söyledi yamulmuyorsam.evet mercedes yine favori ama büyük bir fark olur mu araçlarda daha doğrusu virajlarda bunu bilemeyiz.eğer hamilton kazanamazsa 2020'yi geleceğiyle ilgili birçok kararı(olası bir ferrari pilotluğu gibi) daha büyük bir baskı altında vermek zorunda kalabilir.sonuçta işin ucunda büyük kural değişikliğinden önce 7. şampiyonluğu kazanmak var bu sezon.

bottas'ı konuşmaya gerek var mı bilmiyorum reis biraz efkarlı olabilir,eşinden yeni ayrıldı çünkü.onun dışında zaten tam gümüş okların aradığı pilot durumunda.ne ham'i geçecek kadar hızlı ne de diğer takımlara geçilecek kadar yavaş.

ferrari kanadında nur yüzlü leclerc'in gelişimini yine göreceğiz ama şampiyonluk yarışı için bir şey diyemiyorum çok sevsem bile.asıl konu vettel,artık helmut marko bile bıyığına sövdüğümüz arkadaşımızı savunmayı bıraktı ve 'tarihin en iyi 3 pilotundan biri değil' dedi.evet tuhaf bir eleştiri ama o da çok sövemiyor işte.bence yavaş yavaş bu sezona ve geleceğin getireceklerine bakıp emekliliği düşünebilir.

max crashstappen:) için ise bence bu sezon onun son red bull sezonu olabilir.bana da çok mümkün gelmiyor ayrılması ama 2015'ten beri adam red bull'u bekliyor durumda.eğer red bull bildiğim kadarıyla mersolarla olan 0.700 küsür saniyelik farkı bu sezon da indiremezse belirli bir oranda,portakal kardeşimiz de üst taraflarda doğabilecek fırsatları değerlendirebilir.albon da zaten red bull'u net bir şekilde hak ettiğini gösterdi.onun da gelişimi üst tarafı alevlendirir umarım.

üst taraf dışında ricciardo palyaçoluk yapmayı biraz azaltıp renault'nun gelişimine katkıda bulunursa,ocon adlı gariban kardeşimizle bize 2021 ve sonrası için umut verecektir umarım.mclaren zaten mercedes ile anlaştığını duyurdu gelecek için onlar da hazırlanıyorlar yavaş yavaş.bunun dışında russell gelecek için bir mercedes bileti kapabilir mi onu ispatlamaya çalışacaktır.zaten bırakın bottas'ı alemin en dertlisi claire ablamız.williams umarım f1'de kalmayı sürdürür.

ve son olarak ben de ice man'e saygılarımla bitirmek istiyorum.bu sezondan aslında tek isteğim rai'nin olaylı bir yarış sonrası podyum yapması diyebilirim.

edit:verstappenle uzun süreli bir sözleşme imzaladı red bull.2021 ve sonrası için daha fazla yatırım yapacaklarını da açıkladılar zaten.yani yine en iddialı 1-2 takım içinde olacakları kesinleşti bundan sonrası için.tabi hamilton’ın yerine adı geçen isimlerden biriydi max aynı zamanda ama nasıl etkiler diğer takımları göreceğiz.
  • covid-19 pandemisi nedeniyle ilginç olayların yaşandığı ve muhtemelen bir tekrarı/benzeri yaşanmayacak olan sezon. aslında ilk başta yapılıp yapılmayacağı belirsizdi, birçok yarış pandemi nedeniyle iptal olunca acaba yapılmayacak mı soruları hasıl oldu. ama nihayetinde yarışlar yapıldı ve şampiyonlarımızı öğrendik: mercedes amg petronasve lewis hamilton. mercedes üst üste 7. takımlar şampiyonluğunu kazanırken, hamilton da kariyerinin yedinci şampiyonluğunu elde ederek michael schumacher'in rekorunu egale etti ve istatistiksel açıdan tarihin en iyisi oldu.

gelelim yarışlara. avusturya'da iki yarışla sezona başladık. ilkinde* valtteri bottas zafere ulaşırken hamilton ise alexander albon'a temas edip onun spin atmasına neden olunca zaman cezası aldı ve podyumdan oldu. charles leclerc sürpriz bir performansla ikinciliği alırken, podyumu tamamlayan isim ise lando norris oluyordu.

ikinci yarışta* ise hamilton ilk yarıştaki hatasını telafi ediyor ve bottas'ı geçerek skoru eşitliyordu. hemen ardından macaristan'da* da zafere ulaşan hamilton, takım arkadaşını sindirmeye başlıyordu. bu yarışlarda podyumu tamamlayan üçüncü ise red bull'dan max verstappen oluyordu.

ardından ingiltere'de peş peşe iki yarış izledik. ilkinde* iki mercedes pilotu ve mclaren'den carlos sainz junior sonlara doğru lastik patlatıyordu. bottas ve sainz ciddi vakit kaybedip puan barajının dışına düşerken, hamilton ise son turda aracını bitiş çizgisine lider getirmeyi başarmıştı. verstappen'e atmış olduğu fark, finişe birinci gelmesine yetmişti. fakat ikinci yarışta* verstappen mercedes'lere fırsat tanımıyor, formula 1'in 70. senesinin kutlandığı bu yarışı hamilton'ın önünde kazanıyordu.

ardından ispanya'ya* gittik. artık klişe haline gelen hamilton-bottas-verstappen podyumu hem bu yarışta hem de sonraki belçika* yarışında karşımıza çıkıyordu. bu iki yarışın ardından bu sefer italya seferine çıkıyorduk. ilk italya yarışına* hamilton'ın pit yolu kapalıyken girmesi sonucu verilen zaman cezası damga vuruyordu. 10 saniye ceza alan hamilton, yarış içerisinde güvenlik aracının hemen ardından cezasını çekerken zirveyi de alphatauri'den pierre gasly'e bırakıyordu. arkasındaki sainz ve lance stroll ikilisine direnen gasly, kariyerinin ilk zaferini alıyordu. bir sonraki italya yarışında* ise mercedes'ler gene 1-2 yapıyor, podyumu ise albon tamamlıyordu. rusya'da* pit çıkışında kalkış antrenmanı için ayrılan yerden başka bir yerde kalkış antrenmanı yapan hamilton, buradan da zaman cezası alsa da yarışı üçüncü tamamlıyor, zafer ise bottas'a gidiyordu. almanya'da* da zafere ulaşan hamilton, schumacher ile zafer sayısını eşitliyordu. bir sonraki portekiz yarışını da* kazanarak rekoru tek başına ele geçiren hamilton, bottas'ın puan kayıpları nedeniyle şampiyonluğa da koşar adım yaklaşıyordu.

ayrton senna'nın hayatını kaybettiği imola pistinde yıllar sonra tekrar yapılan yarışta* da kazanan hamilton artık sonraki yarışta şampiyonluğunu ilan edebilirdi. nitekim öyle de oluyor, yıllar sonra ülkemizde tekrar yapılan unutulmaz yarışta*kazanarak şampiyonluğunu ilan ediyordu. bottas'ın ve verstappen'in gerilere düştüğü bu yarışta, racing point'ten stroll sürpriz bir performansla pole'ü alıyor, sergio perez ise hem sıralamalarda hem de yarışta ikinciliğe uzanıyordu. podyumu tamamlayan ise, perez ve leclerc'in son turdaki ikincilik mücadelesinden yararlanarak takım arkadaşını geçen sebastian vettel'e gidiyordu. seb de çok kötü geçirdiği bir sezonda en azından bir podyum alabilmenin tesellisini yaşıyordu.

son üç yarışa girilirken, sezonun şampiyonları belliydi. bu yarışlar artık formalite yarışlarıydı. ilk önce bahreyn'e gittik. ilk yarışta* haas pilotu romain grosjean ölümcül bir kazaya karışsa da, ellerindeki yanıklar haricinde, halo sağolsun kazadan sağ kurtulmayı başardı. tekrar başlayan yarışı hamilton kazanırken, red bull'lar podyumu kapattı.

bahreyn'deki ikinci yarış öncesinde hamilton'ın covid-19 testi pozitif çıktı ve yerine williams'tan george russell getirildi. russell, yarışta bottas'ın temposundan daha hızlı olmayı başarsa da, mercedes'in yarışta yaşadığı şanssızlıklar nedeniyle yarışı bottas'ın arkasında bitirdi. mercedes için alışılmadık bir sonuç olsa da, asıl olay russell'ın kariyerinin ilk puanlarını almış olması oldu. kazanan ise kariyerindeki ilk zaferini alan perez oluyordu. ikinciliği renault'dan esteban ocon alırken, üçüncülük ise stroll'e gidiyordu.

ve son yarış.. abu dabi'deki son yarışta* sürpriz yaşanmadı. neredeyse herkesin başladığı sırada bitirdiği yarışla birlikte sezona noktayı koyduk. böylece bazı pilotlar formula 1'e veda ederken, bazıları ise takımlarından ayrılıyordu.

şimdi gelelim takımlara. kendimce takımları en iyiden en kötüye doğru sıralayarak değerlendireceğim.

mercedes: sezonun açık ara en güçlü ve hızlı aracının sahibiydiler. şanssızlık yaşadıkları bir iki yarış haricinde neredeyse bütün yarışları domine ettiler. russell'a bile yarışta yaşadığı onca soruna rağmen puan aldırttılar. üstüne diyecek bir şey yok.

hamilton bottas'ı ilk yarışın ardından sert bir biçimde sindirdi. peş peşe kazandığı yarışlar sayesinde farkı açtı ve akabinde rahat bir şampiyonluk aldı. altındaki araç ne kadar iyi olsa da, aynı aracı kullanan takım arkadaşına attığı fark kalitesini gösterdi. bottas ise hamilton ile mücadele edebilecek güçte olmadığını gösterdi. üstelik sakhir'de russell ile olan tempo farkları da geleceği adına düşündürttü.

red bull: gridin en iyi ikinci takımı. mercedes'e ara ara yaklaşabilen ama diğer takımlara da fark atan bir takım. verstappen bir iki yarışta sorun yaşamasa muhtemelen şampiyona ikincisi olacaktı. ama mercedes ile olan araç farkı bariz. buna rağmen o araçla başardıkları inanılmazdı.

albon ise bence red bull seviyesinde olmadığını gösterdi. koltuğu için perez'in adı geçiyor, bence perez kendisinden daha iyi bir performans gösterebilir.

mclaren: sainz-norris ikilisi gerçekten önemli bir iş çıkardılar. istikrarlı sonuçlar alarak son yarışta takımlar üçüncüsü oldular. özellikle sainz, yarışlarda uzun süre istikrarlı performans göstererek önemli puanlar kazandırdı ve ödülünü de podyuma çıkarak aldı. seneye ferrari'ye geçiyor. umarım ferrari laneti kendisine bulaşmaz fakat bundan hiç ümidim yok. norris ise daniel ricciardo ile yine başarılı bir sezon geçirecek gibi görünüyor.

racing point: araç iddialı gibi görünse de (geçen seneki mercedes aracına benzerliğinden bağımsız söylüyorum) ya beklendiği gibi değildi ya da pilotlar aracı taşıyamadı. evet, bazı pistlerde çok iyi işler yapsalar da sezon geneline bakıldığında istikrarlı olamadılar. perez'in şahsi çabası kendisine pilotlarda dördüncülüğü getirse de, takımlarda stroll'ün vasat performansı nedeniyle üçüncülüğü kaybettiler. seneye aston martin adını alıyorlar ve takıma vettel geliyor. stroll gidecek olsa çok daha yüksek beklentilerim olabilirdi, ama perez gideceği için aşağı yukarı bu sezonkine yakın bir performans bekliyorum.

renault: bu sene araçta iyi bir performans yakalasalar da bazı pistlerde ciddi yavaş kaldılar. genel olarak takımı ricciardo sırtlasa da bazı yarışlarda ocon da kendisini gösterdi. özellikle son bölümdeki performansı ve sakhir'deki podyumu gelecek adına olumlu sinyaller. ricciardo ise almanya'da ve italya'da (emiliano romagna) aldığı podyumlarla takıma yıllar sonra podyum getirdi.

ricciardo mclaren'e gidecek olsa da, yerine fernando alonso'nun gelecek olması nedeniyle çok bir şey kaybettikleri söylenemez. seneye alpine adıyla yarışacaklar ve kendilerinden beklentim bu seneden daha yüksek.

alphatauri: pierre gasly, geçen seneki kötü red bull deneyiminden sonra adeta küllerinden doğdu. sezon genelinde, bir iki yarış haricinde istikrarlı bir şekilde ilk onda yer almayı başardı, üstüne italya'dan (monza) sürpriz bir galibiyet çıkardı. araç hiç fena değil ve seneye de bu performansı sürdürebilirse takımlarda alphatauri'yi daha iyi yerlere getirebilir.

daniil kvyat'a ise veda ediyoruz. geçen sene gayet iyi görünse de bu sene çok silik kaldı ve gasly'nin formsuz olduğu günlerde takım adına zararı azaltacak birkaç puan dışında bir şey elde edemedi. yerine f2'den yuki tsunoda geliyor. gasly-tsunoda ikilisi, iyi bir araçla takımlarını mclaren-racing point-renault üçlüsü ile mücadele edebilecek duruma getirirler.

ferrari: ferrari bu sene o kadar kötü bir araç tasarlamış ki, aracın suyunu sıkmalarına rağmen ne vettel ne de leclerc iyi sonuçlar aldı. sezon baştan sona kayıptı adeta, anca avusturya ve türkiye'de podyuma çıkabildiler. ama son bölümde yaptıkları bazı güncellemeler aracı biraz daha toparladı. her ne kadar takım 2021'e odaklandık dese de, inancımı her geçen gün yitirdiğim mattia binotto'nun 2021'de de başarılı olabileceğini düşünmüyorum. seneye sainz-leclerc ikilisi ile yarışacaklar ve benim tek korkum, leclerc ile birlikte sainz'ın da burada harcanacağı.

williams: geçen seneye nazaran muhtemelen en çok gelişen ekip olsalar da, çok ama çok kötü olan 2019 aracı nedeniyle bu sene de gridin arkasındaydılar. şanssızlıkları nedeniyle puan alamasalar da, alfa romeo ve haas'tan daha iyi olduklarını düşünüyorum. russell zaten malumunuz, ama sonlara nicholas latifi de kendini yavaştan geliştirmeye başladı. seneye bu ikiliden puan bekliyorum. williams ailesi takımdan ayrılsa da, muhtemelen doğru olanın bu olduğu da gün yüzüne çıkmış oldu.

alfa romeo: 2019 başını mumla arıyorlar. kimi räikkönen'in çabası yeterli olmadı. antonio giovinazzi ise kalkışlarda iyi olsa da yarışta yeterli tempoya sahip değildi. takım da bu yüzden tek tük puanlar aldı. seneye de bir beklentim yok.

haas: hem grosjean'a hem de kevin magnussen'e veda ediyoruz. güzel geçen 2018'in ardından yaşadıkları serbest düşüşü önleyemediler ve dibe çakıldılar. arkalarındaki ferrari desteği (!) ile bir şey başarabileceklerini düşünmüyorum ama seneye göreceğimiz mick schumacher kendini merak ettirmiyor değil. diğer pilot nikita mazepin'den ise bir beklentim yok.

2021 için getirilen sınırlamalar nedeniyle araçlarda ciddi bir değişim yaşanmayacak, bu nedenle önümüz sezonun da bu sezonla aynı geçmesini bekliyorum. fakat yine de merak ettiğim şeyler yok değil tabi: ferrari ve williams'lar ile alonso'nun, vettel'in performansları ve orta sıra mücadelesi.. bunların ne olacağını merakla bekliyorum.

edit: bir bilgi yanlışlığını düzelttim. uyaran jackhammer'a teşekkürler.
  • amk coronasi. bütün keyiflerimizi bir bir alıyorsun elimizden. bir an önce siktir olup gitmen dileğiyle geldiğin yarasanin götüne doğru.
  • henüz resmi olarak açıklanmasa da 6 pistte 8 yarışlık bir avrupa takviminin bir kaç gün içinde duyurulacağı konuşuluyor.

5 temmuz - avusturya
    12 temmuz - avusturya
    19 temmuz - macaristan
    2 ağustos - ingiltere
    9 ağustos - ingiltere
    16 ağustos - ispanya
    30 ağustos - belçika
    6 eylül - italya

eylül, ekim ve kasım takvimine ise koronavirüsün ve yarışların yapılacağı ülkelerin seyahat durumuna göre karar verilecek.
  • bugünkü testlerde gördüğüm 3 şey:
    redbull'dan bu sene beklentim yüksekti fakat werstappen 2 kere spin attı bence araçta sorunlar var.
    renault'dan beklentim sıfırdı fakat bence reno büyük bir gelişim sağlamış gibi duruyor.
    ferrari bugünkü testte hızlı olmaya çabalamadı sadece aracı görmeye çalıştı.
  • sezon öncesi testleri başlamıştır ve pilotlar şu şekilde poz vermişlerdir.
  • sözlükte pek entry yazılmasa da yavaştan başlayan formula 1 sezonudur. formula 1'i yakından takip edenler sezonun aslında ilk yarış (bkz: avustralya gp) ile değil, sezon öncesi testler ve hatta lansmanlar ile başladığını bilirler. bu açıdan gridde yer alacak araçların yarısından fazlasını görmüş durumdayız.

18 şubat 2020 tarihine kadar tanıtılan araçlar:

(bkz: ferrari sf1000) - teknik analiz
    (bkz: mercedes w11) - teknik analiz
    (bkz: mclaren mcl35) - teknik analiz
    (bkz: red bull rb16) - teknik analiz
    (bkz: alphatauri at01) - teknik analiz
    (bkz: haas vf-20) - teknik analiz
    (bkz: alfa romeo c39) (kamuflajlı)
    (bkz: renault r.s. 20)
    (bkz: racing point rp20)
    (bkz: williams fw43) - teknik analiz

19 - 21 şubat ile 26 - 28 şubat tarihleri arasında ispanya'nın barcelona - katalonya pistinde 6 günlük sezon öncesi testler gerçekleştirilecek ve sonrasında 15 mart'ta sezonun ilk yarışı avustralya gp gerçekleşecek.

dip not: corona virüsü nedeniyle çin gp ertelendi ve sezonun sonuna doğru gerçekleşebileceği açıklandı ancak henüz net bir şey yok.

2020 formula 1 takımları ve pilotları

mercedes: lewis hamilton - valtteri bottas
    red bull: max verstappen - alex albon
    ferrari: sebastian vettel - charles leclerc
    mclaren: carlos sainz - lando norris
    renault: daniel ricciardo - esteban ocon
    racing point: sergio perez - lance stroll
    haas: kevin magnussen - romain grosjean
    alfa romeo: kimi raikkonen - antonio giovinazzi
    alphatauri: daniil kvyat - pierre gasly
    williams: george russell - nicholas latifi
  • bugün yapılan açıklama ile avustralya, bahreyn, çin ve vietnam yarışlarının ardından ispanya, hollanda ve monaco yarışlarının da ertelendiği duyuruldu. buna göre sezonun 7 haziran'daki (bkz: 2020 azerbaycan gp) ile başlaması gerekiyor. tabii ki bir değişiklik olmazsa.

kaynak
hesabın var mı? giriş yap