şükela:  tümü | bugün
  • var boyle bisey ulke esnafinin kiminde. ozellikle gezelim, gorelim, yemek yiyelim tadindaki televizyon programlarinda siklikla denk geliniyor kendilerine. formul saklayicilar genelde kofteci, donerci, kebapci vesaire. sanki ne?

spiker mode on;

- evet muhittin usta koften hakikatten mukemmel. hayatimda hic boyle bir kofte yemedim. isin sirri ne? nasil yapiyorsun kofteyi?
    + formulu bizde sakli abicim. vermiyoruz kimseye.
    - hmmm. peki...

ulan muhittin usta ne adamsin be :)
  • görünüşü daha önce yediğin köftelere benzeyen ancak lezzet olarak onlardan fersah fersah üstün olan bir köftenin elbet sırrı vardır. adam da keriz değil, para kazanıyor. sırrını sorana şaşmayıp sırrını söylemeyeni ayıplamak, komik duruma düşürmeye çalışmak da işin aptallığı.
    adam para kazanıyor para.
    senin sikko edebiyatın için yapmıyor o işi.

esnaflık sanattır. elindeki müşteriyi tutmak, maharet ister. sırları vardır. her zaman açıklanmaz. herkese açıklanmaz. lonca misali.

(bkz: asla yok demeyen esnaf)
  • bunun bir de nargile ustası versiyonu vardır şöyle ki,

nargile kafelerde menüde isimli nargileler olur 'mekanın adı' özel ya da meyve bahçesi ne bileyim ustanın nargilesi vs gibi. bu durumda bir nargile içersiniz beğenirsiniz dersiniz ki dayı bunun içinde ne var ? ovv sanki kasanın anahtarını istedin bin bir şekil bin bir triple "onu söyleyemem" "o bizim özel tarifimiz gizli ehe ehe" "beğendiysen her geldiğinde yaparım sıkıntı yok karşim" yavşak ne kasıldın söyle sen de kurtul ben de.
  • (bkz: kuyruk yağı)
  • yapılan işin devamı için gereklidir. e ben işimde iyi ve tercih edilen bir esnafsam neden sırrımı vereyim de rekabeti artırayım.
    çalışsın bulsun pezevenk benden iyi formulü.
  • batıdaki adı "patent" olan esnaflıktır. birisi daha önce bir başkasının keşfetmediği, keşfetse bile adına tescil ettirmediği bir formül vb bir şey keşfettiği takdirde bu formülü adına tescil ettirerek koruma altına alır. böylece "meşhur sezai usta köftesi"ni sadece sezai ustanın kendisi satar, bedavacılara geçit verilmez. bizde böyle şeyler çok yaygın değildir. patent dediğin zaman insanların aklına ilk olarak mekanik icat geliyor.
  • yapılan işle çok alakasız bir versiyonuyla karşılaşmıştım.

orta seviye bir lokantada yemek sonrası çayımızı beklerken garson kolonya ikramında bulunmuştu.
    kolonyadan nefret eden biri olarak daha önce öyle güzel,öyle hoş ve hafif bir koku almadım. garsona markasını sordum ama kendilerinin karışım yaptığını söyledi.
    abicim o zaman tarifini ver bizde yaptıralım dedik,"formülü bizde saklı abi veremiyoruz" dedi.
    o zaman bize bir şişe hediye edin yahu dedik o da yok..
    sanırsın adamın aile yadigarı olan efsane yemek tarifini istedik :)