şükela:  tümü | bugün
  • "vero italiano" sloganıyla yola çıkmış, kadıköy tarihi çarşıdaki italyan pizzacısı. oldukça leziz ve samimi.
  • bugün ilk kez gittiğim ve yarın yine gideceğim pizzacı. istanbul'da birçok iyi butik ve zincir pizzacı var ama hepsi pizzaya kendinden birşey katarak farkılaştırıyor. fornello'da ise italya'da yiyeceğiniz bir pizzanın aynısı size servis ediliyor. kullanılan malzemeden pişirme tekniğine kadar aynı. doğal olarak lezzetide aynı güzellikte oluyor.

mekan sahibi pizzayı beğenip beğenmediğimi sorduğunda aynı övgüleri ona da söyledim. aldığım cevap şaşırtıcıydı. napoli'de bulunan ünlü pizzacı l'antica pizzeria da michele ile ortak çalıştıklarını, pizza hakkında tüm bilgileri ordan aldıklarını ve birebir aynı pizzayı pişirdiklerini söyledi. tek farklılık ilk günler standart boyutta daha büyük pizzalar servis ettiklerini, tabakta kaldığı için biraz küçülttüklerini söyledi. bu haliyle bile pizza, yetişkin bir bireyi doyurmaya hayli hayli yeter. kullandıkları peynirleri de italyadan ithal ediyorlarmış (merak edenler için markası zanetti ). fiyatlarda da italya standardını yakalamışlar. pizzalar 13 - 19 arasında, içecekler ise 2,50 tl.

dekorasyon ise pek ilgi çekici değil. mekanın önünden geçerken bir çekicilik yaratmıyor. o da nazar boncuğu olsun ama en kısa sürede düzelteceklerini düşünüyorum. yeri ise kadıköy çarşısı içinde, serasker caddesi üstünde kethuda camiinin hemen yanı.
  • dun aksam ilk kez denediğim ve bunca senedir kadıkoy'de yaşadığım ve her köşesini gayet iyi bildiğim kadıköy çarşı'sındaki bir pizzacıyı bunca zaman nasıl kacırdım, ne demeye keşfedemedim diye düşünmemi sağlayan yerdir.
    patlıcanlı bir çeşidini denedim ve inanılmaz iyi buldum. italyan pizzalarına daha yakın bir tat ile daha önce denk gelmemiştim.
    http://www.fornellopizza.com/
    yemeksepeti servisleri de var.
  • nefis pizzalar yapiyorlar ve standart olarak 30 cm capindalar. hamurlari ince. kalin hamur sevenleri bilmem ama benim icin ideal. pahali peynirler ile uygun fiyatta pizzalar yapiyorlar ki benim kalbimi burdan caldilar. ha logosunda hipster biyigi var diye dukkana ugramamistim ama ayip etmisim. mis gibi bir mekan. son olarak yazi fontlarini degistirdikleri gunden itibaren her gun pizza yiyecegiz soz.
  • kadıköy'de gerçek italyan pizzaları yapan bir restoran. yeni keşfedenler üzülmesin çünkü açılalı henüz 3 ay bile olmadı.

leziz pizzaları ve samimi ortamı dışında, farklı konsepti ile de dikkat çeken bir yer olmuş, insanlar önünden geçerken mutlaka dönüp bakıyorlar. fornello italyanca ocak anlamına geliyor, mekan da ismini tam ortasında duran taş fırınından alıyor. fırının çevresine konumlandırılmış bar tezgahına geçip pizzanızın hazırlanışını izleyebiliyor, ve bir yandan pizza ustası ile muhabbet etme fırsatı buluyorsunuz. işin ustası size iyi bir pizzanın püf noktalarını ve gerçek italyan pizzasının nasıl yapılması gerektiğini keyifli bir şekilde anlatırken pizzanızın odun ateşinde pişmesini izliyorsunuz. pizzanız fırından çıktığı gibi dilimlenip önünüze geliyor ve afiyetle yiyorsunuz. burada pizza yedikten sonra da o meşhur pizzacı zincirlerinden bir daha pizza yiyemiyorsunuz.

pizza boyutları standart ve ince hamurlu, gayet doyurucu. peynirler italya'dan ithal.
    9 çeşit pizza var, daha sonraları talebe göre çeşitlendirebilinir sanırım. ama her zevke hitap eden bir pizza bulmak mümkün. sebzeli ve deniz mahsüllü pizzalar da var. kanımca en lezzetli olan pizzası da 4 peynirli quattro formaggi bu arada, mutlaka deneyin.

çalışanlarıyla, başarılı konseptiyle, kaliteli malzemeleriyle ve tabi ki müthiş lezzetli "vero italiano" gerçek italyan pizzalarıyla favkalade bir mekan olmuş.
  • zincir restoranların fabrikasyon pizzalarının 30-40 tl'ye satıldığı piyasada aynı boy pizzaları (30-32 cm)
    ince hamur üzerine bol malzemeyle 13 ile 20 lira arasında değişen fiyatlarla satan pizzacı.

sebzeli, deniz ürünlü, orijinal malzemeleri olan ya da klasik tarzda olan 12 çeşit pizzası, 4 çeşit salatası ve 2 çeşit paninisi olan bir menüleri var.

bir de ev yapımı limonatadan bahsetmeliyim ki, şimdiye kadar içtiğim en iyi ev yapımı limonata olabilir.

istanbulda fiyat performans bakımından birinci, en lezzetli pizza bakımından da ilk 5'te olan bir pizzeria burası.

kadıköy çarşıda bulun burayı.
  • lezzeti ile bizi büyüleyen pizzalarının dışında sevgililer günü için farklı bir kampanyaya imza atmıştır.
    https://www.facebook.com/…pizzeria/1445030595725536
  • geçtiğimiz günlerde tadı damağımda ekibi ile birlikte vedat milor tarafından ziyaret edilip pek beğenilmiş italyan pizzacısı. istanbul'un en iyisi.

(bkz: içinizde hala fornello'ya gitmeyen hayvanlar var)
  • tarihte ilk defa vedat milor'dan önce keşfetmiş olduğum mekan.
    12 yaşındaki yatılı kardeş ile birlikte pizzalarının hastasıyız. ben deniz mahsüllü pizzayı özellikle tavsiye ediyorum.

geçen hafta vedat milor da ziyaret etmiş. kendisinin görüşlerini de merakla bekliyoruz.
  • yarın sabah 09:15'te vedat milor'un tadı damağımda programı ile ntv ekranlarında olacak olan pizzacı. merakla bekliyoruz.

edit: yayın ertelenmiş, 19 eylül cumartesi günü 09:15 yayınlanacak.