*

şükela:  tümü | bugün
  • orta dunyanin kuzeyindeki buzlu bolge..
  • orta dünya'nın kuzeyinde puslu, sisli, doğa şartları elverişsiz bir şehir. kar yağar durmaksızın.
  • fantastik metal müzik yapan bir müzik grubu. orta dünya ile ilgili şarkılarının olmasının (nirnaeth arnoediad, horn of gondor, morgoth...) yanı sıra bizim dünyamızın mitleri ile ilgili de şarkıları (valhalla feast, revenge of mjöllnir...) vardır.
  • orta dünya'da ilk çağ'da iron mountains'ın kuzey toprakları olarak bilinen; sindarin dilinde tam karşılığı olmasa da, kuzey'de yaşamın neredeyse olmadığı, kasvetli diyarları ifade eden bir bölgedir. aynı zamanda burada yaşayan halkı da ifade eder. arda'yı çevreleyen bir hava yuvarı olan ilmen'e yakın olması sebebiyle oldukça soğuk bir diyardır.

    ilk çağ'ın sonunda elf'ler, insanlar ve valar ile morgoth ve ordusu arasında gerçekleşen war of wrath savaşı büyük bir yıkım getirdi ve morgoth'un kalesi angband ve utumno'nun yer aldığı kuzey'deki iron mountains'ın büyük kısmı yok oldu.

    burada yaşayan halkın, insanların atası olan edain ile herhangi bir bağın bulunmadığı ifade edilir. halk, üçüncü çağ'da "snowmen of forochel" veya "lossoth" olarak adlandırıldı. "unfinished tales" adlı eserde kendileri hakkında biraz bilgi edinmek mümkün. yaşadıkları bu soğuk iklimde genellikle ayaklarına kemikler bağlayarak buz üstünde kayarlar. arthedain'in son kralı arvedui, krallığı witch-king ve ordusu tarafından yok edildikten sonra buraya kaçtı ve buradaki halk, kendisine yardım ederek hayatta kalmasını sağladı. lakin kendisi bu soğuk iklimle mücadele edemeyeceği için cindar tarafından kendisine bir gemi gönderildi. buradaki halkın rehberliğiyle güney'e doğru yelken açtı; lakin gemisi battı ve boğularak hayatını kaybetti. bu olayda "palantiri" olarak bilinen amon sûl ve annúminas taşları arvedui ile birlikte denizin derinliklerine gömüldü.