şükela:  tümü | bugün soru sor
 • güney amerika’da yetişen bir küçük papağan çeşididir.

  bu papağanlar muhabbet kuşları gibi kolay bakılırlar ve boyutları da onlar kadardır. 10-14 cm arasında boyutları vardır. 20-30 gram ağırlığındadırlar.

  normalde mavi ya da yeşil renkte olan bu papağanlar, mutasyonla farklı renklerde üretilmiştir.
 • uzun zamandır edinmek istediğim minik yavrucaklar. muhabbet kuşundan daha eğlenceli, daha komik ve daha zekiler. ancak küçük bir şehirde yaşıyorum. buradaki evcil hayvan satan dükkanlar bırakın forpus getirmeyi ne olduğunu bile bilmiyorlar. internetten de kargoyla gönderiyorlar ama bana çok kötü bir yol gibi görünüyor bu iş.

  kısaca bu bebekleri edinemedim gitti.
 • ingilizcesi parrotlet olan ve sürekli muhabbet kuşu muamelesi gören papağan türü. görsel olarak muhabbet kuşundan daha tombul ve daha küçük boyuttalar.

  evde beslenmesi diğer papağanlara kıyasla daha kolaydır. ses tonları diğer türler kadar yüksek değil. mesela cennet papağanı tüm mahalleye sesini duyurabilirken forpusların ötüşü ancak ev içinde sınırlı kalır. yem olarak ise muhabbet kuşu ve papağan yemi karıştırılıp verilebilir. zaten evde ne bulurlarsa tüketecekleri için yem konusunda sıkıntı yaşamazsınız.

  cinsiyetini kanatlarının altındaki renk farklılığından anlayabiliyormuşuz. kanatlarının altı lacivert ise ve gözlerinin kenarlarında mavi renkli sürmesi oluyorsa erkek, tek renk ise dişi oluyormuş. erkekler birkaç kelime öğrenebiliyor. büyük papağan abileri ve keko muhabbet kuşları kadar yetenekli değiller konuşma konusunda ama öğrendiklerinde de çok güzel konuşuyor haytalar.
 • ithalatı yasaklı olduğu için türkiye'de diğer küçük ırklar kadar rahat bulunamayan şirin ama kavgacı papağan. evinize bir ya da iki adet alırsanız birlikte yaşarlar ancak muhabbet kuşu, sevda - cennet - sultan papağanları gibi çok sayıda forpus'u aynı yerde birlikte besleyemezsiniz birbirlerini parçalarlar.

  avrupa'da sadece bu kuş türü üzerine kurulu profesyonel dernekler var. renk, ırk çalışması falan yapıyorlar. hatta bu dernekler güney amerika'da birkaç ülkenin hükümetiyle beraber yürüttükleri projeyle her yıl doğaya belli sayıda forpus papağanı salıyorlar.
 • bu aralar muhabbet harici ilgimi çeken kuş türü.
  punduna getirebilirsem bir çift sahiplenmeyi istiyorum...
 • anavatanı genel olarak güney amerika olan bu küçük boyutlu papağan türü yaklaşık olarak yetişkin bir muhabbet kuşu kadardır. ancak onlardan daha pahalıya mal olur. pacific parrotlet (forpus coelestis) olarak da bilinir.
  meraklı ve sevecen olmalarının yanı sıra insanlara yakın olması en önemli özellikleriden biridir.
  oldukça zeki kuşlar olup taklit yetenekleri iyidir. ancak konuşma olarak bilinen ve esasen öğretilmeye çalışılan kelimeleri öğrenme, ezberleme ve tekrarlama konusunda çok iyi değillerdir. bununla beraber sıkı bir eğitim ile ondan fazla kelime öğrenebilenleri de görülmüştür.
  oldukça hareketli ve oyuncu kuşlar olup ev ortamında kolaylıkla beslenebilir ancak yine de bir miktar tecrübe kuşların bakımı ve sağlığı açısından önemlidir. cennet papağanları gibi gürültülü kuşlar olmadığından apartmanda yaşayan insanlar için iyi bir seçenektir.

  pasifik (pacific parrotlet), mavi kanatlı (blue-winged), meksika (mexican), yeşil tepeli (green-rumped), gözlüklü (spectacled), koyu gagalı (dusky-billed) ve sarı yüzlü (yellow-faced) olmak üzere 7 alt türü bulunur.
  ortalama ömürleri 20 yıl kadardır.
 • yavruları böcük kadar olan papağan türü, daha önce muhabbet kuşu da yetiştirmiştim fakat bu kadar küçük yavru hiç görmemiştim.