şükela:  tümü | bugün
 • güney amerika’da yetişen bir küçük papağan çeşididir.

  bu papağanlar muhabbet kuşları gibi kolay bakılırlar ve boyutları da onlar kadardır. 10-14 cm arasında boyutları vardır. 20-30 gram ağırlığındadırlar.

  normalde mavi ya da yeşil renkte olan bu papağanlar, mutasyonla farklı renklerde üretilmiştir.
 • tipi cennet papağını ile muhabbet kuşu karışımı bir türdür.
 • uzun zamandır edinmek istediğim minik yavrucaklar. muhabbet kuşundan daha eğlenceli, daha komik ve daha zekiler. ancak küçük bir şehirde yaşıyorum. buradaki evcil hayvan satan dükkanlar bırakın forpus getirmeyi ne olduğunu bile bilmiyorlar. internetten de kargoyla gönderiyorlar ama bana çok kötü bir yol gibi görünüyor bu iş.

  kısaca bu bebekleri edinemedim gitti.
 • ingiliççesi parrotlet olan ve sürekli muhabbet kuşu muamelesi gören papağan türü. aslında daha minik ve daha şirinler. kuyrukları neredeyse yok gibi. dolayısıyla boyutu direkt küçülüyor.

  cinsiyetini kanatlarının altındaki renk farklılığından anlayabiliyormuşuz. kanatlarının altı lacivert ise ve gözlerinin kenarlarında mavi renkli sürmesi oluyorsa erkek, tek renk ise dişi.

  forpuslar önlerine gelen her şeyi yiyebiliyorlar, yiyemediklerini ise tahrip ediyorlar. minik bir canavar yani kendisi. ayrıca çok agresifler. bu kadar küçük boyutlarda olan bir canlının agresif olması şirinliğine şirinlik katıyor. insana alıştığı zaman oldukça iyi vakit geçirebiliyorsunuz.
 • ithalatı yasaklı olduğu için türkiye'de diğer küçük ırklar kadar rahat bulunamayan şirin ama kavgacı papağan. evinize bir ya da iki adet alırsanız birlikte yaşarlar ancak muhabbet kuşu, sevda - cennet - sultan papağanları gibi çok sayıda forpus'u aynı yerde birlikte besleyemezsiniz birbirlerini parçalarlar.

  avrupa'da sadece bu kuş türü üzerine kurulu profesyonel dernekler var. renk, ırk çalışması falan yapıyorlar. hatta bu dernekler güney amerika'da birkaç ülkenin hükümetiyle beraber yürüttükleri projeyle her yıl doğaya belli sayıda forpus papağanı salıyorlar.