şükela:  tümü | bugün
676 entry daha
  • hippilik, solculuk molculuk gibi boş beleş işlerin peşinden sürüklenip hayatınızı mahvetmemeniz gerektiğini ve devlet için kurşun atanın da yiyenin de şerefli olduğunu anlatmayı amaç edinmiş şaheser, kült film.
  • hayatımda izlediğim en güzel filmlerden biri. ayrıca aynı isimle yazılmış olan romandan esinlenerek çekilmiştir. ve tom hanks farkı ortaya çıkıyor elbette ki. öğüt niteliğinde replikleri, muhteşem oyuncu kadrosu, uzun ama sürükleyici hikâyesi ile her izlediğimde beni mutlu eden bir filmdir.
    --- spoiler ---
    run forrest! run!
    --- spoiler ---
    forrest gump, yani tom hanks'in hayat verdiği baş karakterimiz, farklı bir çocuktur. çoğu çocuğa göre zekâ seviyesi gerilerde, hareketleri ise anormaldir. annesi ile yaşayan forrest'ın hikâyesi, henüz çocukken tanıştığı ve tüm hayatı boyunca sadık kalacağı aşkı jane ile şekillenir. bence tüm maceraları, jane'e duyduğu aşkından dolayı doğmuştur. forrest için inişli çıkışlı tüm yollar, eninde sonunda jane'e çıkacaktır. ve bu geçen süre zarfında, forrest büyük maceralara atılır ve hayatında iz bırakacak karakterlerle tanışır. teğmen dan ve bubba gibi. hayatına dokunduğu insanların, hayatını değiştirebilecek bir ruha sahiptir. hikâye anlamlı ve hüzünlü biçimde son bulur.