şükela:  tümü | bugün
 • alm. "bir kopegin arastirmalari"
  franz kafka'nin 1922'de kaleme aldigi bir hikaye..
 • bununla karsilastirma yapilabilecek baska bir guzide eser icin:
  (bkz: timbuktu)
 • kafka'nın ölümünden iki yıl önce kaleme aldığı bir hikaye. genellikle toplu hikayelerinde yer alırken, son olarak can yayınları'nın cep kitapları serisinden mehmet h doğan çevirisiyle çıktığını gördük, sevindik. uzun süre insanların etkisi altında kalıp köpek doğasına yabancılaşmış bir köpeğin ağzından dökülüyor hikaye. bana kalırsa tersi de mümkün.
 • hikaye olmak için uzun, roman olmak için kısa, tadımlık için çok doyurucu, doymak içinse çok tadımlık muhteşem bir kafka eseri.
 • bir köpeğin sorguları ismiyle türkçeye çevrilmiş hali de vardı bu öykünün.
 • kafka'nın bir köpeğin ağzından kendini, insanı, topluma yabancılaşmayı ve yalnızlaşmayı anlattığı kısa hikayesi.

  --- spoiler ---

  * neden ben de diğerlerinin yaptığını yapmıyorum ve beraberliği bozan herhangi bir şeyi sessizce kabullenip, büyük hesabın küçük bir hatası olarak önemsemeyip, bizi kendi türümüzden karşı konulmaz bir güçle çekip almaya çalışan değil, bizi mutlulukla birbirimize bağlamaya çalışan güce bakarak kendi türümle uyum içerisinde yaşamıyorum?

  * peki, benim türümdeki köpekler, soydaşlarım bununla nasıl başa çıkıyorlar? her şeye rağmen nasıl yaşamaya devam ediyorlar? belki de bir sürü yolu vardır. gençliğimde belki de kendi türümü bulurum düşüncesiyle ısrarla soru soranlara yakın durmalıyım diyerek buna teşebbüs etmiştim. bir süre kendi doğamı yenerek bunu denedim, kendi doğamı yenerek çünkü asla cevaplayamayacağım sorularıyla beni rahatsız edenlerden nefret ederdim, bana yanıtlar lazımdı sorular değil.

  *bunları ne onunla ne de bir başkasıyla konuşmanın anlamı yok. konuşmanın nasıl ilerleyeceğini biliyorum. ara sıra birkaç itirazda bulunacak, sonunda bana hak verecek -hak vermek en güçlü silahtır- ve konu derinlere gömülecek; madem öyle ne diye uğraşıp onu ortaya çıkarayım ki?

  --- spoiler ---