şükela:  tümü | bugün
  • 1948 yapımı, başrollerini john wayne ve henry fonda'nın oynadığı, yönetmenliğini john ford'un yaptığı western türünde bir filmdir*.
  • sınır karakollarından birine atanan bir albayın ve karakoldakilerin hikayesi. albay, güzeller güzeli kızı ile gelmiştir söz konusu karakola. karakoldaki çavuşlardan birinin teğmen oğlu ile albayın kızı arasında sevgi tohumları ekilirken, göçebe kızılderililer nedeniyle karakoldakileri çatışmalı günler bekleyecektir.

    john wayne, aklı başında, civarı, kızılderilileri ve askeri teknikleri iyi bilen bir yüzbaşıyı canlandırıyor.
  • hem fonda hem wayne'in oynadığı bir filmin zaten çok boş olması beklenemez. film bir taşra kasabasına atanan kariyerli bir albay ve kızının kasabadaki serüvenini anlatıyor. filmde fonda iyi bir kariyer sahibi, rütbeli bir albay; wayne ise kasabanın önde gelen askerlerinden birisi. kasabaya atanan fonda köşe bucak bir yere atandığı için stresli bir durumda ve riskleri alarak bu kasabadayken bile kariyeri adına güzel şeyler yapmak istiyorken wayne ise bölge kızılderililer'ini çok iyi tanıyan daha temkinli bir asker. ikisi arasındaki çatşma ve onların kızılderililer ile çatışmasını izliyoruz filmde. 7/10

hesabın var mı? giriş yap