şükela:  tümü | bugün
  • 11-16 şubat 1862 tarihleri arasında amerikan iç savaşı batı cephesi'nde birlik ve konfederasyon kuvvetleri arasında gerçekleşti. bu savaşta, tennessee-kentucky sınırına yakın fort donelson'daki konfederasyon kale birliği'nin etkisiz hale getirilmesiyle birlik kuvvetleri için cumberland nehri üzerinden güney eyaletlerinin işgali için önemli bir yol açılmış oldu. birlik kuvvetlerinin komutanı tuğgeneral ulysses s. grant'ın başarısı üzerine ona, grant "koşulsuz teslim" lakabı verildi.

    savaş, 6 şubat'ta birlik kuvvetlerinin fort henry'yi ele geçirmesiyle başladı. grant, fort donelson'a 12 mil (19 km) uzaklıktaki bu bölgeyi ele geçirdikten sonra 12-13 şubat tarihleri arasında birlikleriyle fort donelson'a geldi ve birkaç küçük taarruz yaptı. (adı henüz kullanımda olmasa da grant komutasında hizmet veren askerler tennessee birlik ordusu'nun çekirdeğini oluşturdu.) 14 şubat'ta andrew h. foote komutasındaki birlik savaş gemileri donelson'a kıyı tarafından top ateşi açtı, ama fort donelson'daki deniz toplarının karşı salvolarıyla ağır şekilde hasar altında çekilmek zorunda kaldı.

    15 şubat'ta kalenin kuşatılması esnasında tuğgeneral john b. floyd komutasındaki konfederasyon kuvvetleri, nashville, tennessee'ye bir kaçış yolu açmak için grant'ın ordusuna karşı sürpriz bir saldırı başlattı. grant, bu sırada ordusundan uzakta olmasına rağmen hızlıca gelerek karşı tarruz emri verdi. floyd, kısmi başarıya ulaşıp, bir geri çekilme yolu açmasına rağmen adamlarının baskısıyla kaleye geri çekilmeyi emretti.

    ertesi sabah, kale komutanı tuğgeneral john b. floyd, ikinci komutan tuğgeneral gideon j. pillow kaleyi terk etme emri verdi. tuğgeneral simon bolivar buckner (daha sonra kentucky valisi), grant'ın kayıtsız şartsız teslim koşullarını kabul etti ve teslim oldu.

    kaynak