şükela:  tümü | bugün
 • epic games' in hiç de epic bir oyuna benzemeyen yeni oyunu. belki güzel bir oyun olacak ama bu geceki* diğer duyuruların yanında aşırı sönük kaldığı kesin.

  http://www.gametrailers.com/…a-2011-fortnite/724808
 • epic games tarafından 6 yıldır geliştirilen ve nihayet founder's pack alan oyuncular için erken erişime açılan eğlenceli oyun. bu diyarlarda ilk oynayanlardanız herhalde. nedir ne değildir anlamaya, anlatmaya çalıştığımız oynanış videosunu izlemek isterseniz şöyle buyrun.

  etrafı kırıp döküp malzeme toplamak, toplananlarla duvar merdiven vs. inşa etmek, haritada hedefi bulup etrafına savunma kalesi falan kurmak ve bu hedefi akın akın gelen düşmanlardan korumak çekirdek oynanışı oluşturuyor. bu döngüye sahip görevleri yaparak kahraman, kurtulan, tuzak, silah vs. kartı düşürüyorsunuz ve bu kartların iyilerini kullanarak özelliklerinizi arttırıyorsunuz. görseller şeker, silahlı oynanış tatmin edici, kır dök - topla - inşa et muhabbeti bağımlılık yapıcı.

  oyun şu anda yalnızca founder's pack alanlara açık dediğim gibi, 2018 yılı içinde free to play olması planlanıyormuş. ilerleme ve akış konusunda biraz ince ayar istiyor denebilir şu anda; ilk 3 - 4 saat pek zorlanmadığınız için oyun sıkıcı olabiliyor fakat daha sonraları epey zorlanmaya başlıyorsunuz. arayüz de biraz elden geçirilebilir veya tutorial kısmı biraz daha sadeleştirilebilir gibi duruyor. fakat şu erken erişim haliyle dahi oyun son derece keyifli, saatleri gömmeye müsait duruyor.

  epicgames/fortnite
 • hakkında girilen 3. entry olduğuna göre sözlükçe iyi bilinmeyen bir epic games oyunu. kendim ise 3 senedir takipteyim.

  eskiler epic i unreal tournament ile bilirler. unreal grafik ve fizik motoru da epic imzalıdır.

  bu kısa hatırlatmadan sonra edindiğim deluxe edition ile erken erişim deneyimimi aktarayım.

  oyunumuz ana akım olarak bir tps. daha sonra kısmen açık dünya, kule savunma ve hayatta kalma türlerine giriyor.

  oyunumuz genelde tek kişilik senaryolarda olduğu gibi hikaye modunda ilerliyor. görev yapa yapa yeni haritalar ve görev çeşitleri açıyoruz ve ilerliyoruz.

  bunun yanı sıra bir de üsse sahibiz. bu üssü geliştirmek ve zamanla bize katılan kişileri üssümüzde görevlendirmek önemli. bu açıdan küçük çaplı bir yönetim (micro management) sistemi de içeriyor fortnite.

  görevler esnasında temelde odun taş ve metal olmak üzere malzeme ve kaynaklar topluyoruz, bunlarla elimizde olan eşya planlarının ön gördüğünce silah, tuzak craftlıyoruz ve zombilerle savaşımızda kullanıyoruz.

  evet yanlış duymadınız, düşmanlarımız zombiler... akın akın geliyorlar, görevler zorlaştıkça seviyeleri, sayıları ve çeşitleri de artıyor. temel görevler üssümüzü ya da görevdeki hedefimizi zombi akınına karşı korumaktan ibaret.

  bunun için menzilli ve yakın dövüş silahlarının yanı sıra karakterlere has yetenekler, tuzaklar ve gelişmiş bir inşa sistemi de emrimize amade.

  daha da detaya girmeyeceğim fakat oyun çok ama çok zevkli, bunu söyleyebilirim. arada bir görevler kendini çok tekrar ediyor gibi hissettirse de haritalar ve görevler kısmen açık dünya olduklarından sürekli yapacak farklı şeyler bulabiliyorsunuz. bu arada görev haritaları prosedürel olarak üretiliyorlar. yani belli bir temaya bağlı olarak rasgele oluşturuluyorlar.

  ayrıca lama adı verilen pinata lar var, bunları ödül olarak ya da oyun içi para ile alabiliyorsunuz. rasgele seçilen bir sılahla kırıyorsunuz ve içinden hediyeler çıkıyor. oyunun en zevkli kısımlarından biri de bu. oynayanlar hak verecektir.

  şimdilik bu kadar, yeni izlenimlerim olursa editlerim.
 • yeni izlenim var, editlenecek gibi değildi.

  1.6 yaması ile oyuna pubg eklendi. şu an test ediliyor fakat kısaca anlatmak gerekirse karakter ve güç farkı olmaksızın yukarıdan bir adaya atılıyorsunuz 99 kişi ile birlikte. inince ilk iş silah toplamak. ya yerden ya da sandıklardan çıkıyor silahlar. sonrası malum fırtına alanı git gide genişlerken çatışma alanı daralıyor. en sona kalan kazanıyor. şimdilik ödül falan yok ama ölünce hemen çıkıp yeni oyuna başlayabilmek güzel. 25 eylülde tam sürümüne geçecek pubg modu, o zaman ödül de gelecek. şimdilik teke tek iken, takımlı modu da olacak. zombiler yok ama inşa edebilme var, bayağı bayağı eğlenceli.

  bu arada ilgilenen olursa 2 adet satılık standard edition mevcut.
 • battle royal modunu ücretsiz dağıtmaya başlamasının ardından şuan 7 gb download'ın bitmesini beklediğim oyun. grafikler gerçekten güzel duruyor. pubg'nin bu kadar popüler olmasının ardından tam oyunu alacakken bu oyuna denk geldim. pubg yapımcıları senaryoyu kopyaladıkları gerekçesiyle de gözdağı vermiş kendilerine. oyunu ücretsiz dağıtarak planladıkları pubg furyasını yıkma amacını gerçekleştirebilecek mi göreceğiz.
 • pubg'yi pahalı olmasından ötürü alamadık fakat bu oyun çıkınca deneyelim dedik. müthiş eğlenceli ve çok iyi optimize edilmiş. paladinse benzer grafikleri var fakan onun gibi bir süre sonra sıkmayacağı kesin.
 • fakir pubg'si.

  şaka şaka, pubg'den baya farklı mekanikleri var. beraber oynamak isteyen yeşillendirsin.

  ekleme: (bkz: fortnite battle royale)
 • battle royal modu pubg'nin çizgi film grafikli (cel-shaded) olanı... bir de pubg'deki bütün mevcut özelliklere ilaveten hızlı şekilde inşaat yapabiliyorsunuz. gerekli materyalleri topladıysanız birkaç saniyede merdiven, sığınak, siper tarzı şeyler üretebiliyorsunuz ve bu yapılarla diğer oyunculara karşı avantaj sağlamaya çalışıyorsunuz.

  oyunun formülü pubg ile tutan ve muhtemelen tekrar tutacak bir formül... pubg pc'de oyalanırken ve gelişimini ağırdan alırken konsolların bütün kaymağını bu oyun yiyecek gibi görünüyor. pc platformunda ise bedava olduğu için pubg'yi satın almayan kesimi kolaylıkla tavlayacaktır. epic games'e yakışır akıllıca hamleler bunlar...

  belirttiğim gibi oyunun battle royal modu şu anda bedava... oyunu istediğiniz gibi indirip, arkadaşlarınızla ya da solo olarak oynayabiliyorsunuz. ancak yeni haritalar ve bu haritalarla gelecek yeni özelliklere erişim vs. gibi şeylerin sonradan paralı olarak geleceğini tahmin etmek güç değil... şu anda gayet iyi bir çıkış yaptı, bu şekilde devam ederse, oyun yeni şeyler eklenerek çok kısa sürede daha da geliştirilecek ve popülerleşecektir.

  bu arada pubg'den çalıntı olduğuna dair yorumum için:

  (bkz: #71156046)
 • windows sürümünün de gamepad ile oynanabildiğini az evvel keşfettiğim oyundur.
 • 5 gün bilgisayarımda tutup sildiğim oyundur. oyunun çıktığı gün hilesini çıkardı herifler. bir de beleş oyun diye hile kullanan da arttı. pubg gibi hile yapmayı caydıracak bir olayı da yok. anti-cheat sisteminin olduğunu da zannetmiyorum.

  2 kişi harici girerseniz ne build yapmayı bilen var, ne loot yapılacak yer bilen var. direkt mekan sahibi gibi belirli yerlere inip ölenler yüzüne daha 2. dalgada 20 kişi kalabiliyor oyunda. build ile dağlara tower dikerek çok rahat 1. olabiliniyor. yine de sildim oyunu çünkü şuan oynanacak bir oyun değil.

  bu haliyle çok zor patlaması.