şükela:  tümü | bugün
 • apple epic games tarafından geliştirilen fortnite oyununu appstore'den çıkardı. bundan sonra çıkartılacak yükseltmeleri artık fortnite kullanıcıları maalesef yapamayacak .

  zaten uzun zamandır apple'ın yüzde 30'a varan komisyon bedelleri nedeniyle bu iki devin araları nanemollaydı.

  kaynak

  kaynak2
 • epic bu hamleyi bekledigi icin hemen aninda mahkemeye vermis insallah apple inim inim inler bunun sonucu. %30 harac kesmek ney lan.
 • google play ve apple store da %30 standart maalesef, korkunç bir oran, herhangi başka bir ödeme yöntemi kullanırsanız yine banlanıyorsunuz.
 • marketlerin bu gelir oranındaki komisyon ayrı bir tartışma konusuda apple'da ekstra bir sıkıntı var.

  misal google'da market dışı faaliyet gösterebilirsin. apk'ını sitenden sunarsın kendisine ve sana güvenen müşterilerin senin apk'ını indirir ve kullanır. bu yöntem dolasılıyla google'ı şu konuda eleştiremeyiz kendine mecbur ediyor ve zorunlu komisyon istiyor. hayır market dışındaki google ticari ortaklığın bitiyor.

  apple'da hem market dışı uygulamayı normal kullanıcılar öyle yükleyemiyor hemde apple'da markette komisyonlu ortaklık dışında imkan yok. yani bunu başka bir firma yapsa hop oturup hop kaldırırlar. google ve facebook hadi data incelemesi ve satışı, reklamlandırması için mahkeme süreçlerinde bizim bu dataları elde ettiğimiz hizmetler ücretsiz bu sebeple bu dataların incelenmesi ve reklam için kullanılması aslında bir ödeme yöntemi gibiydi kafasındaydılar da apple'ın her şeyin çatır çutur güzel güzel ücreti varken daha neyin diretmesi bu.
hesabın var mı? giriş yap