şükela:  tümü | bugün soru sor
 • formula translation..
  bilim adamları ve mühendisler tarafından bilimsel ve teknik alanlarda kullanılır. high level bi programlama dilidir. kullanımı sanılanın aksine zor deildir. başlangıç için iyi mantık , algoritma zart zurt olaylarını güzel kavratır sevdirir.eski ama işte , o nedenle boq
 • prosedürel (ya da fonsiyonel, yapısal) bir programlama lisanı. nesne tabanlı özelliklerden yoksun olduğu için c++'a, işletim sistemine erişemediği için de c'ye göre hakir görülür. aslında programlanmak istenen konuya göre hangi dilin daha avantajlı olduğu tartışılır. eğer bir matrisin tersi alınacaksa fortran en avantajlı dildir.

  günümüzde hala (belki de programcılarının ataleti nedeniyle) bir çok mühendislik, bilimsel (mesela gen çalışmaları) programının motoru fortranla yazılmakta ama arayüz c++'la kodlanmakta. nasa hala fortran gurularını barındırır. bu yogun talep nedeniyle de fortran 90 standartı oluşturulmuş ve sonra da fortran 95'le bu standart revize edilmiştir.

  artık fortran windows apilarını çağırabilmektedir. fortran kullanarak pointerlar zıplatılabilmekte dynamic allocation ve matris işlemleri matlab konforunda yapılabilmektedir. ben com olayını kullanarak internet üzerinden analizlerde fortran kullanıyorum. ayrıca sadece c değil fortran için de geliştirilen message passing interface (mpi) sayesinde cluster üzerinde programlamanın keyfine kolaylıkla varılabilir.
 • insanı program yazmaktan iğrendirmek için ideal bir dil..
 • vural altin'dan fortran almami$ insanlarin bu dil hakkinda ileri geri atip tutmalari oldukca dogaldir, cunku ustat bilmeyen $akirt, her tarafa yorgalar.
 • (bkz: voltran)
 • matematiksel islemlerde en az cpu time yiyen (=en hizli) fakat memory ozurlu bir programlama dili.

  tarafimdan unix/linux/freebsd/irix isletim sistemlerinde, bilimum compiler kullanilarak c ile karsilastirilmis, ve hiz gerektiren programlarda fortran'in, yuksek memory gerektiren programlarda c'nin kullanilmasinin daha mantikli olacagi tespit edilmistir.

  ayrica parallel programming'in de fortran'la daha kolay oldugunu soyleyebilirim...

  kullanilan platformlar:
  p3-500, 1gb ram, pc -linux
  celeron-400, 512mb ram, pc -freebsd
  unix'li bi dec, hatirlamiyom simdi ne oldugunu
  sgi, 128x r100000(128mhz), 64gb ram, irix.
 • program yazmanın basic'e kıyasla gayet zor olduğu, ama yazdıktan sonra üç kez "fortran! fortran! fortran!" diye bağırabilme gibi bir opsiyonsağlayan dil. (bkz: ben kafasını oluşturcam)
 • cogu unix distributionunda iki ayri compileri mevcut olan dil
  (bkz: f77)
  (bkz: g77)
 • yirmi sene evvel programlari yazdigim programlama dili