• o kadar büyüktür ki, bir ucu ile diğer ucu arasında saat farkı vardır.
    (bkz: vay avmk)
  • bayrampaşa cezaevi'nin yıkılmasıyla beraber, istanbul'un yeni merkezi olmaya aday bölgedeki şimdilik en büyük yapı. -şimdilik diyorum çünkü çok hızlı gelişen bir dönüşüm var.- ortaya forum istanbul'u koyun. hemen yanında ikea, praktiker var. şimdi decathlon denilen dev gibi bir spor ürünleri satan bir mağaza. yanında aksaray- havaalanı metrosu var. diğer tarafında otogar... cezaevinin yerine çok büyük bir kompleks yapılacağını işittim. kimi toki'den bahsediyor kimi lütfü kırdar gibi bir yer... biraz daha yukarıda park ada denen devasa bir park. hemen onun yanında olimpik bir yüzme havuzu. bir de yanına büyük bir otel inşa ediliyor. otogar'ın yanında carrefour ve bauhaus var. diğer tarafında mega center ve bayrampaşa sebze meyve hali var ki bu hal de oradan taşınıp halkalı'ya gidecek ve bu alan da villa tipi bir dönüşüme maruz kalacak. ayrıca hemen yanında devasa bir rezidans yapılmakta.

not: kıyaslamak istediğiniz bir yer varsa duymak isterim.
  • apaçinin harman olduğu yerdir. özellikle haftasonları havaalanı-aksaray metrosu buraya vagon vagon apaçi taşır.

bayrampaşa'da evime yakın
    tek avm'ydin
    vagonlar apaçi taşır
    ben senden uzak dururdum...

apaçi istilası sebebebiyle ikea, forum istanbul veya praktiker'de işimiz varsa haftaiçi akşam gidiyoruz buralara. haftaiçi bir başka güzel.
  • üzerinden çok genel bir tespitte bulunmak istediğim avm. şimdi böyle mango idi, zara idi, koton idi benzeri markaların burada mağazası var hesapta. ama bakarsanız bu mağazalarda bi skim yok, çok afedersiniz. markanın en tırt, en yüzüne bakılmayacak, koleksiyona muhtemelen çok görünsün diye konmuş olan ürünlerini lütfediyorlar biz varoş garibanlarına. pardon sevgili dünya markaları silah zoruyla mı mağaza açtırdılar size orada? açmasaydınız annem, hiç gerek yoktu bence.
  • bir alış veriş merkezi. isveç'ten buz ithal etmişler. afferim.. çıldır gölü buzu türk milletinin kaba etlerine iyi gelmez zaten..
  • geçen gün gittim ben buna. tuvaleti bulmak 2 saatimi aldı. ok işareti ileriyi mi yoksa yukarıyı mı gösteriyor anlamadım hiç. öyle kayboldum falan. akvaryum da kapalıydı zaten :( ama çok istiyorum gitmek. ben hiç köpekbalığı görmedim anneee.
    aylar sonra edit: akvaryum götüme benziyor
  • harika emzirme odaları var buranın. biberon ısıtıcısından tutun da mikrodalga fırına, alt değiştirme ünitesine, bez otomatlarına, geniş koltuklara kadar her şey var.. bir de o kadar güzel düşünülmüş ki, değerini ancak çocuk sahibi olan kadınlar anlar.

tek başınıza sokağa çıktınız, elinizde bebek arabası. e çişiniz geldi, gittiniz tuvalete, tuvalet kabini tek kişilik, e n'olcak pusette oturan bebek? koca puset girmez ki, çocuğu kucağa alıp klozete de oturulmaz. forum istanbul'daki anne bebek bakım odalarında, pusetle (hatta o kadar geniş ki ikişer pusetle) girilebilecek geniş kabinli tuvaletler var. evime yakın olmamasına rağmen, sırf kızımla rahat etmemden ötürü sık sık gidiyorum, bebeği sokakta sık sık dellenen, meme diye tutturan emziren annelere de şiddetle tavsiye ediyorum.
  • sinema salonları harika bir yer.

dün, avatar'ı izlemeye gittik, tek bir tane bile reklam gösterilmedi ve film tam saatinde başladı.

yeni olduklarından dolayı, reklam uygulamasından rahatsızlık duyan izleyici kitlesini çekmek için yapıyor olabilirler diye düşündüm, gerçekten de bazı sinema salonlarında haykırma derecesine geliyorum reklam izlerken, artık bundan sonra forum'u tercih ederim.

ayrıca, salon düzenleri harika, önündeki adam 2 mt boyunda bile olsa saçının teli bile perdeyi engellemiyor, koltuk araları çok geniş, bir kişi geçerken oturan kalkmak zorunda kalmıyor.
  • bayrampasa kartaltepe-kocatepe civarinda trafigin amina koymus alisveris merkezi. bu sene toplam bir senede gordugum kadar insani tek gunde kocatepe metro istasyonunda gordum sayesinde.

ek olarak bayrampasali halk genel olarak kendi halinde ve cogunlugu bosna/arnavutluk/bulgaristan/yunanistan gocmeni olan insanlardir. ortalama bir insan profili vardir orda; boyle cok cok elit/egitimli olmayan ama bilincli ve kendi halinde. memurlar, genelde ogretmenler makul kiralari ve acik goruslu halki icin tercih ederler bu semti. bu merkezin acilmasiyla sagda solda okuzun trene baktigi gibi kiz kesen, amele diye tarif ettigimiz garip garip tipler turemis durumda, en azindan metro istasyonunda. olmamis diyoruz.

bir de otogar, ikea, forum derken bir bornova havasi mi veriliyor diye dusunuyorum bayrampasaya. eski cezaevi universiteye donusturulurse sasirmayacagim.

edit:yildirim mahallesi'nde oturuyorum. ve evet insanlar yukarida belirttigim gibi!
  • ulaşım açısından bir cevahir, kanyon ya da metrocity kadar pratik avm.

havaalanı-aksaray metro hattının kocatepe durağında inerseniz kapısının önüne çıkarsınız. araçla da ulaşım bir istinye park'a kıyasla daha kolaydır zirâ çevre yoluna çok yakın giriş-çıkışları var. decathlon spor mağazası, ikea ve praktiker ile de aynı araziyi paylaşıyor bu arada.

marka yelpazesi ile orta ve orta-üst sınıfa hitap ettiğinden hafta sonları tıka basa dolu olur. gerekli gereksiz bir sürü insan doluşur, müşterisi bir istinye park müşterisi gibi asortik değildir. evime ise metroyla ya da yürüyerek on dakika mesafede olduğundan canım sıkıldığında bir saturn ya da d&r'ı gezmek için pratik oluyor. alışveriş yaptın mı deseniz, sayılı. gazetelerin hafta sonu insertlerindeki kampanyalardan birşeyler almışlığım oldu. avm'den alışveriş genel olarak pek huyum değil, göz göre göre enayi parası vermeye gerek yok.

bir de eve yakın olduğundan ve vesaitsiz gidebildiğimden gece seansında sinemaya gitmek için kullanıyorum.

bildiğiniz avm işte, çok gerekli değil, bir de yarak gibi yorum istanbul diye bir site yaptılar yanına, binalar adliye binası gibi, 2+1 dairenin fiyatı 450-500 bin tl. yeni model, naylon yaşamlara hizmet eden, "alışveriş ve yaşam merkezi" konseptinde bir kompleks yani. işten çakma residence'ına gel, avm'de fitness yap, alışveriş yap, sinemaya git, evine ikea'dan aldığın sikindirik eşyaları praktiker'den 50 liraya aldığın matkap + 286 parça aksesuar seti ile monte et, "negzel yaptım, elimden her iş geliyor" diye sevindirik ol.

naylon yaşam, yaz bunu güzel lâf.
hesabın var mı? giriş yap