şükela:  tümü | bugün
25 entry daha
 • hey yavrum hey.

  anılarım canlandı gözümde birden. yaklaşık 9 sene önce falan forum siteleri ve internet batağına saplanma maceram. taraftar forumları aşırı revaçta o zamanlar. akıllı telefonlar piyasaya hakim değil, maçı izleyen soluğu bilgisayarın başında alıyor. online üye sayıları geceleri coşuyor. twitter gece timeline’ı misali site. tartışma, goygoy gırla. işin en sinir bozucu yanı da forum kuralları. içimde kalmıştır hep, sitenin en kıl elemanları admin olmak zorundadır gibi bir anlayış hakimdi galiba forumlara, ulan hiçbirini sevmezdim. neyse.

  bunun yanında kimi küfür etmek(adamın hobisi, özel zevk alıyor bundan), kimi de benim gibi “ne konuşuyor piçler :d” merakından mutlaka rakibin aktif bir forum sitesine de üye. bazen eski mail adresimi kontrol ediyorum, unifeb hala her sene doğum günümü kutlar sağ olsun ahahah. tam kıvama geldim, ben buradan bir hikaye daha anlatırım da kısa keseyim. sonra çok şey oluyorum. evet şey. bilmiyorum ben de ney.

  derken yıl 2009(belki daha öncedir), facebook’ta fan sayfaları kuruldu. umut öfkeli’nin kurduğu şu anki resmî galatasaray sayfası kulübün değil taraftarın yönetiminde o zaman. herkes sayfada takılıyor maç öncesi falan duvar yazıları meşhur. istek gönderip arkadaş oluyorsun, tanışıp kaynaşıyorsun falan. yıllardır fbook adresim yok, ama o dönemden kalan iki arkadaşımla görüşürüm mesela hala.

  ve twitter. facebook fan sayfaları kulüplere devredildi, akrabalar bastı falan tadı tuzu kalmadı muhabbetin de sitenin de. twitter&sözlük siteleri, bu anlamda yani spor ve taraftarların gözünde diğerlerine oranla popülaritesini optimum seviyede korumuş, korumaya devam ediyor gibi.

  fakat gelişen cihazlar ve grup kurulabilen sohbet appleri ile, whatsapp ve telegram, artık yavaş yavaş orada organize oluyor taraftarlar. yine bu tanışmaların ve toplanmaların çoğu sosyal medya ve tribün kültürü sayesinde oluyor ama internetteki bir sürü çöp yoruma katlanmaktansa belli bir seviyedeki insanlarla kritik yapmak daha cazip geliyor sanırım. hangi dönem daha güzeldi karar veremiyorum ama... aması kalsın, anımı anlattırmadınız çünkü az önce.

  :)
 • yanlış tespit. evet artık eskisi kadar yoğun şekilde kullanılmıyor ancak bu hala forum takipçilerinin ve yazarlarının olduğu gerçeğini değiştirmiyor. zira ekşi sözlükte artık eskisi gibi değil tüm sözlüklerin olduğu gibi fakat hala alanının bir numarası olması gibi, revaçta olmasa da hala alanının bir numarası olan forum siteleri var ki okuyucusu ve yazarı da yeterince var. kaldı ki hala özellikle teknolojik konularda hala en güzel faydalı bilgileri, istatistikleri ve özellikle de soru cevap şeklinde tarafsız yorumlar edinenebileceğimiz bilgilere bu siteler üzerinden ulaşıyoruz. bence ‘eskisi kadar revaçta olmaması’ ile ‘artık bitmiş olması’ kavramlarını birbirine karıştırmayalım...
 • (bkz: warez ne ya)
 • hiç arama motoru kullanmamış, hiç bir şey aramamış bir insanın iddiasıdır. neredeyse iki günde bir yolum bir foruma çıkıyor. bazıları çok üyeli ve güncel, bazılarıysa ıssız. ancak forum sanal dünyanın temel taşıdır ve asla bitmez.
 • arkadaşın dediği gibi, tamamen nesille alakalı. benim de kendi forumum vardı. üyelerim, forum başlıkları, html kodları... sevdiğim arkadaşlarıma moderatörlük verirdim. ha bizim aktif üye sayımız en fazla 500 civarıydı, ama internetten en keyif aldığım zamanlardı forum zamanları. tabi yaş geçti, twitter insta falan çıktı, uğraşacak işler değişti derken tarihe gömüldü site. hep dediğim gibi, geçmiş, her zaman gelecekten güzel olacaktır.