şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "pilat forum" uygun ve güzel isimdir bu site için.
 • şimdi herhangi bir forumun birisinde x bir şahıs y bir ürün satmak ister. satmak istediği ürünün fotoğrafını çekip foruma koyar. ürünün özelliklerini falan anlatır ve not düşer. fotoğraf çok aceleyle çekilmiştir. ürünle ilgili bir sorunuz varsa lütfen çekinmeden sorun denilir. hep acele ile çekilir o fotoğraf. ya kardeşim acele ile çekme bir kere yavaş çek. bir kere de foruma yavaşlıkla çekildi o fotoğraf diye not düş. bu yavaşlıkla çektiğim fotoğrafla birlikte muazzam bir pirezantasyon yapıcam desin birisi de noolur.
 • facebook ve twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinden nasibini ortalıktan kaybolmakla almış internet ortamları.
 • şöyle bir örneğini yaptığım web site çeşidi.

  (bkz: http://www.elektroarge.com/ )

  bilgisayar-elektronik konusunda hizmet vermekte olup içeriği boş denecek seviyededir. çünkü sadece kendi yaptığımız projeleri ve bazı konularda kendi çektiğimiz dersleri koymak amacıyla yola çıktık. fakat şunun garantisini verebilirim ki elektronik-bilgisayar-programlama, var olan projelerle ilgili sorunların kesin olarak çözüleceğinin garantisini verebilirim. her üyeyle özel olarak ilgilenen gerekirse team viewer aracılığıyla kişinin sorununu çözen arkadaşlar var. gelişsin diye çok uğraşıyoruz bu konuda tavsiyelerinize açığım, tavsiyeleriniz, önerileriniz gerçekten sevindirecektir beni.
 • bir türlü forum sitelerinde yazanların kafasını anlayabilmiş değilim. adamlar saç ilacı, araba tamponu, led tv yada hoparlör hakkında tartışırken nasıl oluyorda bir anda kavga etmeye başlıyorlar hakikaten çözemiyorum. hemen arkasından gelen mesaj "arkadaşlar lütfen biraz seviyeli olalım" .
 • seviyeleri ekşi sözlük'ten aşağı değildir.
 • paticik forum, donanım habere alternatif olarak incelenebilir.
 • karsilikli bilgi paylasimi yapilan siteler.

  fotografcilik konusunda anadolu stok'u oneririm.
 • bir zamanların sosyal ağıyken, facebook'un popülaritesini artırmasının üzerine insanların yavaştan uzaklaşmaya başladığı ve birçoğu kaderine terk edilmiş sitelerdir.

  zamanında her 10 internet kullanıcısından birine forum adminliği, geri kalan 9 kullanıcınında 4 üne moderatörlük düşmekteydi. herkes forum sitesi açmakta ama kimse nereden üye çekeceğini bilmemekteydi. nitekim bu bilinmezliğin peşine birçok forum sitesi sadece 3 üyenin paylaşımlarıyla dönmekteydi. tabi büyük ve çok fazla üyesi olan forumlar da bulunmaktaydı ki zaten şu an için yayın hayatına devam edenler onlardır. küçük forum siteleriyse birer birer telef olup kaybolmuşlardır.

  bugün bir mail geldi. "bilmem ne forumunda sizi çok özledik" içerikli bir maildi. meraktan ilgili foruma bir bakayım dedim ve mazi gözümün önünde canlandı. ama yapamazdım. üye ol bağlantısına tıklayamaz ve forum sitelerinde tekrar takılmaya başlayamazdım. çünkü biliyordum ki artık o forum sitelerini takip edenler sadece adminler ve vefalı moderatörleriydi ki onlarda 3 günde 1 kez girip bakmaktaydı foruma ve muhtemelen büyük bir değişiklik göremeden, gözlerinden süzülen yaşlarla forumu terk etmekteydi.

  forumların bu kadar unutulmasının ardında yatan sebep sadece facebook değildir. aynı zamanda sözlüklere olan eğilimde buna sebep olmaktadır. tıpkı zamanında 3 üyeyle dönen forumlar gibi, şimdi 3 üyeyle dönen sözlükler bulunmaktadır. yani anlaşılacağı üzere adminler gelişen çağa ayak uydurmuş ve sektör değiştirmiştir.