şükela:  tümü | bugün
 • an itibariyla 204 dilde 88.380 telaffuz iceren temel olarak telaffuzunu merak ettiginiz yabanci dilde kelimenin o dili anadili olarak bilen kisiler tarafindan telaffuzunu dinleyebileceginiz asmis site.

  ucretsiz uye olarak siz de anadilinizde talep goren kelimeleri telaffuz edebileceginiz gibi, baska bir dilde istediginiz kelimenin -eger veritabaninda yoksa- telaffuz edilmesini de saglayabilirsiniz

  http://www.forvo.com/
 • sik kafalı japon askeri, amcık hoşafı, ibne gibi türkçe telaffuzlarla ilgimi çeken site. teorik olarak epey işe yarayabilir fakat şu ana dek pek bir faydasını görmüş değilim.
 • cüccük kelimesinin telefuzuyla beni benden almıştır.

  http://www.forvo.com/word/cüccük/
 • çok faydasını gördüğüm bir site aslında ama şu an veritabanı hatası yüzünden sitesi açılmıyor. !?!?
 • çok eğlenceli siteymiş.
 • zamanında okula alman bir konuşmacı gelmişti. ben de öğrenci olarak simultane çeviri yapacaktım. sene 2007 ya da 2008'di sanırım. konuşmacının adı enteresandı ve bir türlü telaffuzunu çözemedik. adamı önceden görme imkanımız da yoktu. gittim bu siteden okunuşunu buldum ve o şekilde çevirmiştim. oldukça faydalı olduğu söylenebilir.
 • özellikle spor takımları ve oyuncu isimleri konusunda telaffuz hataları yapan spor spikerleri için faydalı bir eser.
  son günlerin tartışmalı ismi dirk kuyt ismi felemenkçe nasıl okunur buradan dinleyebiliyorsunuz. yalnız abidin aydoğdu'nun internet bağlantısı yokmuş, ilker yasin'in de ipad'i arızalanmış, onlara kızmayın hata yaparlarsa.
 • sikko bir editörya sistemi var. ayıptır söylemesi sitenin ilk türk editörü benim. nickini de söyleyeyim, ramazan diye bir adam gereksiz raporlarda bulunmaya başladı.

  - alem ile âlem kelimesini aynı kelime diye sildirmek;
  - bunu yapamayınca "şapkalar kalktı" diye ilkel bir açıklamayla gelmek;
  - sibel kekilli'nin dalga geçmek için siteye eklendiğini iddia edip sildirmeye çalışmak;
  - kelimelerdeki ingilizce etiketleri sildirmek;

  gibi enteresan isteklerde bulunan bir eleman bir süre sonra editör olmuş. böyle böyle yapıyor diye rapor edeyim dedim onu da siklemediler.
 • öğreticiliğinin yanında, insanı bilmediği dillerdeki kelimeleri telaffuz ederken ona buna rezil olmaktan da koruyan yararlı site.
  az önce birçok dilde bulunan "anne" isminin farklı dillerdeki telaffuzlarına bakarken türkçesini nasıl telaffuz etmişler diye de bakayım dedim, "alisinan" nickli arkadaşın anne telaffuzu öldürdü beni. sanırsın ki odasından mutfaktaki annesine seslenirken mikrofon açık kalmış.

  http://tr.forvo.com/user/alisinan/