şükela:  tümü | bugün
 • www.forzalivorno.org adresine sahip, endüstriyel futbola hayır sloganlı, stickerlarını sağda solda çarşıda pazarda görmeye başladığım forum sitesi.
 • bir garip site! amaç endüstriyelleşen futbola dur demek mi? yoksa livorno sempatizanlığını afişe etmek mi? "her ikisi de aynı şey zaten!" diyecek olan olursa bir dakika demek isteyeceğim.

  bir düşünceyi savunmak için illa gidip bir sembol bulmamız mı gerekiyor? o da yurtdışından mı olacak illa? yahu düşüncedir en nihayetinde. özgün olma gibi bir derdimiz hiç mi olmayacak? banane ya livorno'dan. kısa incelemem sonucu adamlar hakkaten kendini livorno taraftarı ilan ediyor. neden? taraftarı endüstriyelleşen futbola karşı bir duruş sergiliyor diye. yav böyle takım mı tutulur? sapla saman birbirine karışmasın. birileri gelip "baba nedir olayınız?" dediğinde "futbolun gidişatına itirazımız var!" denildiğinde anlaşılabilir birşey söylemiş olursunuz. yada hakikaten faydalı bir iş yapabilme ihtimaliniz olduğu varsayılır. fakat "bu livorno da ne ki?" derlerse "abi adamlar devrimci tribün kurmuş. biz de özendik istanbul'dan livorno atkısı falan alıp mutlu oluyoruz. livorno'nun tüm köylerini ezbere bilirim. en kral livorno'ludan daha livorno'luyum." mu diyeceğiz? akıl fikir diyorum buradan.
 • insanlar var olan durumu beğenmiyorsa, çıkış arıyorsa bu çıkışın nesnesinin ne olduğu kimin umrunda? o anki en uygun olan nesne sembol olarak seçilir. che de olabilir livorno da olabilir tanrı da olabilir.

  bir araya geldikten, sesi sese kattıktan sonra ne önemi var. forzalivorno futbolu sevenleri ve bağımsız ve muhalif düşünceyi taşıyanları bir araya getirme işlevini görüyor.

  bu yüzden forza livorno!
 • "sol acik " adinda bir de fanzin cikaran web sitesi.
 • politikanın her alana müdahale ettiği veya her alanda varolduğu bir dünyada, tribünlerin endüstriyel akış içinde birer nesneye dönüştürülmesine karşı çıkan site. livorno veya lucarelli gibi sembollerin bolca kullanıldığı doğrudur; ama sembol kullanmanın neresinde hata var? önemli olan sembol ile ilah arasındaki farktır ve bir yaklaşımı bunu baz alarak değerlendirmeliyiz.

  enteresan taraftar gruplarının milliyetçi salvolarına veya kahve taraftarlığına veya bir taraftarın tuttuğu kulübe (ve onun yönetimine/futbolcusuna) koşulsuz biatına karşı onurlu bir duruşa ihtiyaç vardı türkiye'de... haa, forzalivorno bunu dört dörtlük mü yapıyor... elbette hayır. ama çığlıktan nefret edilen bir yerde çığlık olma niyetinde en azından...
 • yönetimlerin hatta amigoların bile rant kavgasından birbirine düştüğü şu günlerde, inadına futbolu bir spor olarak sevenlerin ve piyasalaştırılmasına izin vermeyeceğiz diyenlerin buluşma mekanıdır. öyle büyük işler yapmıştır ki şu an bir çok tribünde var olan muhalif taraftarların, ortak hareket edebilmesini ya da seslerinin daha gür çıkmasını sağlamıştır. site sayesinde her kesimden var olan yapıya karşı çıkan insanlar birbirini tanımış ve ortak hareket edebilmeye başlamıştır. memleketin belki de en derli toplu anti-faşist tribün hareketini yaratmıştır. bütün site üyelerinin iki ortak özelliği vardır: anti-faşizm ve endüstriyel futbola karşıtlık. belki gerektiği kadar tribünleri siyasallaştıramamıştır ama sol görüşlü kişilerin kendi takımının tribünlerinde daha fazla yer almasında önemli katkısı olmuştur. solun çocukluk hastalığının onları da etkilemesine ve büyük yaralar almalarına rağmen yollarına devam etmektedirler.
 • üyesi olmadığım fakat sıkça duyduğum kadarıyla sürekli fenerbahceli yazarların atıldığı, forumlarında beşiktaş propagandası ve anti fenercilik yapıldığı bir platformmuş. yazık ki livorno'yu böyle saçmasapan ego tatminleri için kullanıyorlar.
 • futbolun ötekileri.
  üyesi olmadığım fakat etkinliklerini takip ettiğim sitedir.
  türkiye'deki bir çok sol tribün hareketini içinde barındırır, aynı zamanda dünyanın farklı ülkelerindeki devrimci tribünlerle de işbirliği içindedir.
  çıkardıkları dergi sol açık için lucarelli ile röportaj yaparak rüştünü de kanıtlamıştır.
  vamos bien adlı fenerbahçeli sol taraftar grubunun doğduğu yerdir. vamon bienli arkadaşların sitedeki saldırgan tutumu sebebiyle ayrışmalar olmuştur fakat santos adlı tribün liderinin tutuklanmasına karşı çıkan vamos bienli arkadaşlar hakkında çıkarılan staddan men cezasına da şiddetli şekilde karşı çıkmaktadırlar.
  http://forzalivorno.org/…08/12/07/santosa-ozgurluk/

  haksız sisteme karşı duruşun adı, livorno olur, adana demir spor olur, önemli mi? ortak söylemleri müşteri değil taraftarız olan, endüstriyel futbola hayır diyenlerdir.