şükela:  tümü | bugün
  • yüksek atlamadaki devrim. 1968 mexico city olimpiyatlarında dick fosbury adlı amerikalı atlet tarafından uygulandığında yer yerinden oynamıştı. fosbury, çıtaya sırtını vererek atlamış ve bugünkü tekniği ilk defa olimpiyat arenasında milyonların gözü önünde uygulamıştı. yüksek atlama bazılarına göre fosbury flop öncesi ve sonrası diye ikiye ayrılmaktadır, eklemeden geçmeyelim...
  • yüksek atlama tarihine geçen ve yüksek atlama tarihini değiştiren atlayış. adını bu atlayışı ilk defa sergileyen dick fosbury'den almıştır. aşağıdaki bağlantıdan söz konusu atlayış izlenebilir.

    http://youtu.be/id4w6va0ulc
  • fosbury bir atlayışında elini sakatlar, kariyerinin bittiğini söylerler, o da başka bir atlayış şekli üzerine çalışmaya başlar, mühendislik eğitiminin de yardımıyla sırt üstü atlamanın optimum yüksekliğe çıkardığını fark edip bu şekilde atlamaya başlar. daha sonra sırt üstü atlama standart hale gelir.
  • dick fosbury günümüzde de kullanılan bu yüksek atlama metodunu olimpiyatlara katmış, altın madalya almış fakat kendisi bir daha olimpiyatlara katılmaya tenezzül etmemiştir.

    zira kendisi de bir atletten ziyade mühendistir, atlarken ağırlık merkezini ayarlayarak 1968'te rekor kırmıştır.

hesabın var mı? giriş yap