şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: beyaz fosfor)
 • bomba gibi bir kadın olan fosforlu cevriye buna örnektir.
 • kör eder.
 • israil'in lübnan'da kullandığını kabul ettiği bomba.
 • dünya 40 yıldır aynı emperyalist, vahşi filmi izliyor:

  sene 1965: abd-vietnam-napalm

  sene 2006: israil-lübnan-fosfor bombası
 • bir apartman köpeğinin, bir sokak köpeğine ağzındaki kemik için fosfor bombası attığını hiç görmediğimdendir; insanlar kadar sahip olduğu şartların kumaşını haksız vahşete ayarlamış başka canlı yok yeryüzünde.

  bakıyorum/okuyorum/duyuyorum da; yüzyıllardır, hiç bir giydiği yakışmıyor insanoğluna.
 • 1921 yılından beri çeşitli savaşlarda çeşitli amaçlarla kullanılmış olan - sadece bomba demek yanlış olur - "imkân".

  sadece israil değil, özetle "biz bunu hedef aydınlatma veya gizleme amacıyla kullanıyoruz, biraz daha fazlasına ihtiyacımız olmuşsa ve o sırada o bölgede bazı talihsiz vatandaşlar dolaşmaktaysa bizim suçumuz nedir?" diyen amerika tarafından da sayısız fırsatta kullanılmıştır.

  not: bir savaşta niye öldüğümü bile bilmeden öleceksem fosfor bombasıyla mı kavrulacağım, canlı bomba marifetiyle mi dağılacağım, kafamın mı kesileceği ya da keskin nişancı kurşununa mı hedef olacağım türünden teknik detaylar çok önemli değil. hangi silahın daha insancıl, hangi bombanın kabul edilebilir olduğu gibi tüyler ürpertici detaylar, bir takım "medeni" ülkelerin masaüstü vicdan muhasebesidir, ırak'ta, israil'de, filistin'de ya da vietnam'da bir çocuk öldüyse anası - babası - sevenleri için tekniğin önemi yoktur. öldürmeyi kafasına koyan, fosforu kullanmasa da öldürecektir. binlerce yıldır savaş savaştır ve gücü olan da istediği yolu - yordamı kullanır.
 • bir savas muhabiri icin yanilgiya yer birakmayacak derecede bildik goruntuleri, kanal d ana haber bulteninde misket bombasi seklinde yorumlanmaktadir. teknik olarak bomba degildir, bir patlama sonucunda etrafa sacilacak misket ya da genel anlamda sarapnel turunde parcalari yoktur. cok sayida flare'in bir arada ateslenmesi sayesinde genis bir bolgenin bir anda kavrulmasi anlamina gelir. bunlar da cok yuksek bir isiyla yanan fosfor paketleridir. normalde isi gudumlu fuzeleri yaniltmaya yarayan flare'in hedef bulma gibi bir ozelligi yoktur. kimyasal silah sinifina sokulmamasi nedeniyle dunya uzerinde hava kuvvetleri olan butun ulkelerin sahip oldugu bir secenektir.
 • toksit madde içeren, ölümcül, ancak sivil olmayanlara karşı kullanımı herhangi bir anlaşma tarafından yasaklanmamış askeri silah. içerdiği madde, cilt yanıklarının yanı sıra karaciğeri, kalp ve böbrekleri etkileyebiliyor. maddenin sivil halka karşı kullanılması, 1980 tarihli konvansiyonel silahlarla ilgili 3. protokolle yasaklanmış durumda. israil'in filistin'de sıkça kullandığı bir bombadır ve kimse tel aviv'e bu konuda hesap sormaya yanaşmamaktadır.
 • israil'in gazzedeki son saldırılarında kullandığı kanıtlanmış bomba türü. sivillere karşı kullanılması savaş suçu sayılıyor.