şükela:  tümü | bugün
 • yüksek karbon ve hidrojen içeren organik maddelerin basınç altında kalarak oluşturdukları yakıt,
  (bkz: petrol)
  (bkz: kömür)
 • ingilizcesi fossil fuel olan madde
 • küresel ısınma, karbondioksit salımı ve benzeri etkilerden birincil derecede sorumlu yakıtlar

  fiyat/maliyet gibi nedenlerle . tam olarak alternatif olamasalarda olmayaya çalışan alternatifleri için; ; (bkz: yenilenebilir enerji)

  zorunlu edit:* efendim birincil sorumlu olarak elbet yakıtları değil insanları tutmak lazım. gerçi dünyanın yaklaşık 85 -100 yıllık bir fosil yakıt stoğu olduğunu düşünülünce fiyatı maliyeti ne olursa olsun yenilenebilir enerji kaynaklarına dönüş kaderimizdir. bunun ötesinde bilim insanları çalışmaya devam etmektedir.
 • atmosfere bıraktığı yüksek co2 emisyonu nedeniyle atmosferin içine eden, küresel ısınmaya ineklerden sonra ikinci darbeyi vuran yakıt türüdür.
  kömürdür, petroldür.
  bunlardan kömür fi tarihinde bitki artıklarının zaman içinde çürüyüp, karbon miktarlarının sıkışarak yükselmesi ile katı olarak, petrol ise aynı artıkların sıvılaşıp, yeraltında kapanlanması ile oluşmuştur. bu olayda ortaya çıkan gaz da haliyle doğal gazolarak yakıtlardan biri olarak yerini almaktadır dünyamızda.
  oysa insanoğlu elindekini değerlendirmeyi becerip "yenilenebilir enerji" türlerini biraz daha hayatına katsa, biraz daha dünyayı sevdiğini göstermiş olacaktır.
 • fosil yakitlar sanayi devriminin, bütün sanayilesmenin, 19.yy'la beraber inanilmaz derecede degistirdigimiz ve sanayi öncesi dönemden bir insanin taniyamayacagi hale getirdigimiz dünyamizin direkt nedenleridir zira insan ilk defa fosil yakitlari kullanabilme teknolojisini yaratarak daha önceden bir araya getiremedigi kadar büyük bir enerjiyi bir anda kullanabilme, dolayisiyla birim zamanda defalarca kat fazla is yapabilmeyi, ve dolayisiyla da cevresini inanilmaz degistirebilmeyi becerdi. bunun nedeni de fosil yakitlarin birim kütlede baska herseyden daha fazla enerji icermeleriydi. yani kisaca tüm bu etrafmizdaki materyal rahatligimizi fosil yakitlara borcluyuz. bu yakit türünü gecebilen bir tek nükleer enerji oldu, onun da kullanimi sorunlu. öte yandan bilindigi üzere fosil yakitlar cevrenin icine etmekte. bir baska önemli sorunu da limitli olus ve bir gün bitecegi (bkz: peak oil). eger bitene, hatta peak oil seviyesine ulasana kadar en az bunun kadar kompakt enerji sunabilen bir baska yakit türü bulamazsak, etrafimizdaki bütün teknolojik rahatliga veda edip yine dere basinda camasir yikamak icin kazan kaynattigimiz günlere dönecegiz. insallah diyoruz. hadi bakalim.
 • dünyanın bok içinde olmasının önemli sebeplerinden biridir.
  yerine gitgide yenilenebilir enerji türevleri kullanılmaya başlansa da dünya var olduğu sürece fosil yakıtlar da var olacaktır, tükenmeyecektir.