şükela:  tümü | bugün
 • bilimum degisik cahil yerlinin fotorafim cekilirse ruhum resimde haps olur korkusu
 • (bkz: radyofobi).
 • göze giren ışığa karşı aşırı hassas olma durumudur. kişi sürekli gözlerini kırpar. hem karlı hem de güneşli günlerde herkesin başına gelebilecek bir durumdur. renkli gözlülerde daha sık görülür.
 • daktiloya çekilmiş şiirler'de yer alan nilgün marmara şiiri.

  " yaslı yüreğin gözyaşı yasası
  nasıl da kaçınılmaz kızkardeş!
  sabah artı acısıyla
  örtünce karanlığın
  sonsuz olanağını,
  ses bilmeyen için ne kadar uzak!

  sabah irkiltmez mi kızkardeş?
  birden ışık...
  birden çok gerçek...

  gün sızısı artık
  gelecek ağrısı..."
 • parlak ışığa dayanamama. genellikle açık göz rengine sahip kişilerde görülür.
 • çinko eksikliğinde pik yapabilir. 1-2 hafta boyunca çinko takviyesi yapınca düzeliyor lan.
 • ışığa karşı hassasiyet, ışıktan rahatsız olma.

  temel nedeninin tıbbi olarak incelenmesi sonucu bilinebileceği ancak göz kuruluğuyla ilişiği olan bir hastalık türü.

  bu kuruluk sürekli birşeye bakarken örneğin bilgisayar ekranına saatlerce bakarken bir süre sonra kişinin gözlerini kırpmaması ve buna bağlı olarak gözünün kuruması sonucu yaşadığı batmalar, sızı, yanma, kızarma, kanlanma türü şikayetlerin nedeniyle ortaya çıkan "ışık gözümü alıyo, başımı ağrıtıyo, aşırı ışık var burda" türü kişinin kendine ve çevresine söylediği sözlere örnektir.

  loş ışığa olan ilgiyi artırır hatta bi zaman sonra haz bile alınabilir bu rahatsızlıktan dolayı...
 • adenoviral keratokonjonktivit atlatıldıktan sonra gözlerde oluşan keratit ve kornea ödemi sonrası ortaya çıkan binbir rahatsızlıktan biridir.
  (bkz: adenoviral keratokonjonktivit/@appdata)

  öyle ki güneş gözlüğü fayda etmez, güneş gözlüğü arkasındaki gözlerini kısarsın, kırpıştırırsın, gözlerde güneş gözlüğü olduğu halde ellerinle gözünü güneşten koruma hareketi yaparsın (eli alna koyup gözleri gölgeleme hareketi). yine de fayda etmez, gözler sel olur akar.
 • sadece açık renkli gözlü insanların veya albinoların sorunu değil kornea, uveit, menenjit gibi merkezi sinir sistemi bozukluğu da yaygın nedenlerdendir. bunlarla birlikte retina, kontak lens rahatsızlığı, güneş yanığı ve refaktif cerrahi ile de ilişkilidir. retina yırtılmasına bağlı geçirmiş olduğum 3 ameliyat sonrası aşırı güneşli havalarda üç kat perdeli bir odada bile güneş gözlüğüne ihtiyaç duyabiliyorum. hatta bulutlu havalarda bile ışık hassasiyeti rahatsız edici boyutlara gelebiliyor. geniş kenarlı şapka, güneş gözlüğü, bilgisayar ve telefonda ekran parlaklığını azaltma alınabilecek önlemler olsa da çoğu zaman fayda etmez. twitter gece uygulamasını bulan mobil tasarımcı velinimetimdir, sonsuz sevgi ve saygılarımla.