şükela:  tümü | bugün
 • ingilizcedeki photorealistic kavramının türkçe karşılığı. *
  tanımı ise şu olabilir, gerçek olmayan fakat gerçekçi olması amaçlanarak hazırlanan her türlü görsel sunu.,
  yani görenlerin gerçek olduğuna inanması hedeflenen her türlü görsel nesne fotogerçekçi olarak adlandırılabilir. bu bir yağlı boya eseri veya bir cgi olabilir.

  örneğin 3 boyutlu modelleme programlarında hazırlanan ürün sunumlarındaki en temel hedeflerden birisi budur. burada amaç henüz üretilmemiş bir ürünün üretildiğinde neye benzeyeceğini anlatmak olduğundan ve de bu yolla yatırımcıya, üreticiye, patrona, alıcıya vs sunum yapılan kişi kimse o kişiye bu ürün kabul ettirmek olduğundan, renderların mümkün olduğunca gerçeğe benzemesi hedeflenir. günümüz ürün sunumlarında kaçınılmazdır.

  bilgisayarla elde edilen bu imajlara dacgi (computer generated image) denir.

  fotogerçekçi cgi'ların bir başka alanı ise fotoğraf gerçekliğinde görüntüye ihtiyaç olan bir alanda işi ucuzlatmaktır. misalen bir çok araba ürün kataloğundaki veya reklam panolarındaki araba resimleri bilgisayar temellidir. sonuçlar terbiyeli olmayan bir göz tarafından anlaşılmadığı sürece bu yol üreticiler ve reklamcılar için normal olarak tercih edilmektedir. yani bir reklam firması için bir adet 3 boyutlu modelciye 5x para verip bu işi yaptırmak, bir ekibe kişi başı 2x para verip (ışıkçısından, arabayı sürene, fotoğrafçısına, arabayı temizleyene kadar) misal toplam 10x liraya yaptırmaktan daha mantıklı gelmektedir. dahası istenilen yerde, istenilen saatte, istenilen renkte araba kullanılabildiği için ve deneme yanılma şansı çok daha rahat olduğu için araba alıp mekan belirleme zahmeti de ortadan kalkmaktadır.

  bir başka alan ise maketle yapımı maliyetli yahut imkansız olan şeyler için sinemada da kullanılır. örneğin atıyorum yüzüklerin efendisindeki uçan ejderhamsı şeyleri bilgisayarda yapmak gibi (nazgul sanırım adı). bunları maket olarak hazırlayıp uçurmak pek mümkün olmadığından, cgi ve bir kaç hile ile varmış gibi göstermek daha mantıklıdır.

  el ile yapılan resimlerde ise artık daha az olsa da klasik sanattan başlayıp fotoğraf makinesinin icadına kadarki süreçte sanat akımlarına oldukça hakim olan "gerçeğe en yakın tablo yapma" mantığı da buna örnek gösterilebilir.