şükela:  tümü | bugün
 • merhaba arkadaşlar ben nebuch,

  şu güne kadar fotoğrafçılara binbir defa giydirdim, küfrettim ve türlü platformlarda aşağıladım. yine yaparım hep yaparım. hayatımda hiç güzel fotoğraf çekemedim evet, çünkü kadraj ve iso değerleri gibi terimleri öğrenmek istemiyordum. bu terimleri bilenlerin siyah beyaz duman fotoları çekmelerine uyuz oluyordum.

  ama bir itirafım var arkadaşlar, benim kardeşim ve babam fotoğrafçılıkla yıllardır ilgileniyor ve hepinizin eline verir. ben aslında evin fotoğrafçılıkla ilgilenemeyen evladı olarak bir tepki kustum size, özür dilerim. nah özür dilerim hakettiniz ulan. kedileriniz ve siz geberin! onlar fıstık gibi fotolar çekiyor lan, siz? anca devinatart da fink atın.

  ama bazı gerçekler var. (ara ara patlıyorum göz ardı edin) ülkemdeki bu fotoğraf çekme dalgası çok hoşuma gidiyor bir yandan, bunun bir başlangıç olduğunu düşünüyorum, güzel sanatlara eğilimin başlangıcı. yani önce elbette mal gibi pahalı makine alıp kedi fotosu çekeceksiniz. bunu yapacaksınız ki ileride de afganistan'ın çöllerinde bir maden patlamasını fotoğraflayıp evlatlarınıza gösterebilin. yani size bağırıyorum, çağırıyorum ama bu gerçeklerin de bilincindeyim.

  peki ne bağırıyorsun o zaman dallama düdüğü?

  çünkü ben bağırmazsam, o bağırmazsa siz facebook daki kedi fotolarınızı like eden 12091283012 (6 rakamı yok fark ettiyseniz, salladığım sayılarda 6 olmaz öğrenin bunu) kız yüzünden mal gibi fotoları güzel zannedeceksiniz, yani size itici güç olarak biz varız.

  gel gelelim fotoğraf çekme hevesi neden biter, nasıl biter.
  tek cümle:
  vapurda boyununa fotoğraf makinesi asılı genç sayısı asılı olmayan genç sayısından fazla ise o anda biter, bitmeli.
 • hustler dergisinde fotoğrafçı olarak ilk 10 yılı doldurduğunuz an olabilir...
 • teknolojinin insan bütçesini zorlayan yeni daha kaliteli ve daha özellikli bir makineyi piyasaya sürdüğü andır. size de bu yeni makinenin hayalini kurmak ve mevcut makineyi kundaklayıp cami avlusuna bırakma hissi düşer.
 • "senin fotoğraf makinen var, bizim düğün fotolarını çeker misin"
  "senin fotoğraf makinen var, benim doğum günümde foto çeker misin"

  cümlelerinin duyulduğu andır.
 • "gelirken fotoğraf makineni de getir amaaaa" gibi cümleler sarf eden arkadaşlara sahip olmak da bu anın en büyük sebeplerinden biridir.
 • fotografçılık hevesini bazı meslektaşları bitiriyor olabilir.

  (bkz: buruşuk yaşlı fotoğrafları çeken amatör fotoğrafçı)
 • bir japon' un ölüm anıdır.
 • yaş daha 6.

  kurmalı tek kullanımlık,dandik kere dandik fakat o yaşta bana göre süpersonik fotoğraf makinesiyle akşam vakti salona gidilir.

  "aa bak babası oğlumuz fotoğraf mı çekiyomuş aman da aman" gazıyla "aneea çekiyom" der demez makineyi ters tutup flaşı resmen gözümün bebeğinin içinde patlattıktan sonra olayın mallığıyla geriye doğru sehpanın köşesine kafayı çarpıp,ebeveynin aklını çıkarmak ilk deneme için pek iyi sayılmazdı.kafa davul gibi oldu resmen.

  annemin bi yandan buz koyup bi yandan "öldürecek bu çocuk beni" nidaları,akabinde pederin mnı ırzını şeklinde dişlerinin arasından çıkardığı nefis küfürler eşliğinde süpersonik fotoğraf makinemi parça pinçik etmesi hevesi bi anda alıyo tabi.