şükela:  tümü | bugün
 • objektif içinden geçen ışık hüzmelerinden oluşan görüntünün elde edilebilmesi için; saydam bir yüzeye sahip. üzerine gümüş bromür, gümüş klorür, gümüş iyodür gibi ışığa duyarlı bileşiklerden sürülmüş maddedir. bunlar pozlandırılmış alan içerisinde aydınlık ve karanlık bölgelerin farkını ortaya çıkaracak kimyasallarla banyo edilirler.siyah beyaz,renkli negatif,renkli pozitif,siyah beyaz pozitif,polaroid,aps gibi çeşitleri mevcuttur.
 • asa tabir edilen bir kavramla siniflandirilir. 100 asa, 200 asa, 400 asa, 800 asa, 1600 asa versiyonlari mevcuttur. asa sayisi arttikca, goruntu kalitesi azalir; goruntunun kaydedilme hizi da ayni oranda artar.
 • asa sayisi görüntünün kaydedilme hızını değil, filmin ışığa olan duyarlılıgını gösterir. yüksek asali filmler genellikle ışıgın düşük oldugu koşullarda tercih edilirken düşük asalı filmler ışık koşullarının daha müsait oldugu durumlarda tercih edilir. her ne kadar gunumuzde asa sayisinin yükselmesine ragmen grenliliği önleyen filmler de olsa, genellikle asa sayisi yukseldikce grenler irileşir fakat bir fotografın yüksek grenli olması, goruntu kalitesinin "kotu" olmasi anlamina gelmez. tabii ki bilgisayar ortamındaki piksel mantıgı çerçevesinde düşünüldüğünde, gren görüntü kalitesini azaltan bir etken olarak görülebilir fakat kimi zaman aynı konunun yüksek gren veren filmle cekilmiş fotografi , dusuk gren veren filmle cekilmis fotografindan cok daha iyi sonuçlar verebilir. bu fotografcinin secimine ve konuya baglidir.

  gren in ingilizcesi için (bkz: grain)
 • dünyanın en güzel kokusuna sahip nesnesidir. o silindir kutusundan ilk kez çıkarıp da filmi kabından yavaş yavaş çıkarınca öyle güzel kokar ki...
  çok güzel ya...
 • herhangi bir fotoğraf filmi değil de, siyah beyaz filmler hep daha orjinal ve daha ağır başlı gelmiştir bana. siyah beyaz filmlere karşı bir saygı beslerim hep.
 • fiyatları uçmuş filmdir. 2 sene önce 7-8 liraya alınan fuji 200'ler için şimdi 20-25 lira isteyenler var.(ort. fiyatı 15-17 lira civarı) bunun kodak'ını, siyah beyazını varın siz düşünün. patlıcan kadar gündeme gelmese de hal içler acısı. * kıçı kırık bayat filmlerin ve adı sanı belli olmayan filmlerin de değeri artmıştır.
 • ergenliğe ilk bastığım zamanlar kullandığım filmdir. yanlışlıkla film kapağını açan arkadaşlarım olurdu; "gitti film" derdik. tabii o zamanlar filmi, banyosu, baskısı derken fotoğrafı görmek zaman alırdı ve maliyetliydi. öyle kafamızd göre manzara fotoğrafı da çekemedik. sanırım en çok 32 pozluk kutuları vardı. şimdi çek telefondan gönder istediğin yere.