• fotoğrafın tdk karşılıklarını okumayı beceremeyen dangalaklar eleştirir bu insanları.
  • yaptığı yanlış değildir.

defalarca yazıldı şu sözlükte ama insanlar hala bilgisizliklerini gidermek yerine kulaktan dolma laflarla araştırmadan etmeden hala inatla resim değil fotoğraf demeye devam ediyor.

yunanca phos* ve graphe* sözcüklerinin birleşimiyle türemiş fotoğraf kelimesinin çevirisi ''ışıkla çizmek'' anlamına geldiğinden ve resim denilen şey bir zemin üzerine, çizim yapabilen herhangi bir şeyle yapılan çizgilere denildiğinden dolayı fotoğraf klasik anlamda bilinen resimin aksine boya yerine ışık kullanılarak yapılan bir resimdir.

her resim fotoğraf değildir ama her fotoğraf bir resimdir.
  • kendisiyle en kısa sürede kanka olmak istediğim insan türü.

eline dslr makine alıp "x photography" watermarklı fotoğraflarla fotoğrafçı geçinenlerden çok önce analog makinelerle çektiğim fotoğrafları kendisi tab etmiş biri olarak ciddi anlamda istiyorum bunu.

eskiden arkadaşlar arasında "gel resim çekilelim kız", "hadi resim çekinelim"** gibi son derece samimi ve sevimli muhabbetler dönerdi.
    resim çekilirken gözleri pörtletme, dudakları şişirme, absürt kaş ve mimik verme, üst profilden 45 derece açıyla poz verme kaygısı yoktu.
    analog makinelerle yapılan resim çekilme seanslarındaki tek kaygımız 36 pozu verimli kullanabilmek ve tab ettirirken bütün fotoğraflar sorunsuz çıksın diye dua etmekti.

"x'le selfie keyfi", "hem coşarız hem fotolarız", "harika bir foto olmuş cnm yhaa", " hede keyfinden bir kare" benzeri günümüz geyiklerinden sıkılmış bir insan olarak arkadaşlarımla resim çekinmek istiyorum. evet.
  • kaç defa tdk yazılmış, ben yine vereceğim zira hala "resim" kelimesinin "fotoğraf" anlamına gelmediğini sanan zırcahiller mevcut:

(bkz: http://www.tdk.gov.tr/…m_gts&arama=gts&kelime=resim)

gerizekalı evladım, otur sıfır. tdk'ya alternatif dil kurumu teklifin varsa bilmem eheh.
  • facebook türkiye ekibindeki insanlar da olabilir. çünkü şöyle bir ifade var: 'profil resmi'
  • yanlış yapmayan ancak yeteri kadar spesifik davranmayan insandır. her fotoğraf resimdir ancak her resim fotoğraf değildir.

burada resim kelimesinin taşıdığı anlam resim = painting değildir, resim = image'dir. evet, imagination ile aynı köke sahip olan.

her photograph bir image'dir ancak her image bir photograph değildir. elle çizilen resim (painting) vardır, hayalgücü ile çizilen resim (vision) vardır, ve fotonların fotoğraf filmi üzerinde oluşturduğu resim (photography) vardır vs...

neyse öptüm görüşürüz.
  • ultra üstün zekalılar tarafından ikisinin farkını ayırt edemediği sanılan insandır. aslında ayırabildiği halde resim dilimize daha yakın, daha eskiden girmiş bir sözcük olduğundan kullanıyor olabilir.

arkadaşlar resim bütün sabit görüntülü şeylerin genel adıdır. fotoğraf ise belli bir teknoloji ile elde edilene verilen özel ad. alt dal gibi. kediye mesela hayvan deyince yanlış oluyor mu? olmuyor.

o zaman farklı şekillerde elde edilen tüm resimlere ayrı adlar kullanalım öyle mi? yağlı boya ile yapılana oilgraph, dijital makinayla çekilene elektrograph ne bileyim karakalemle yapılana penograph mı diyelim?

hadi dediniz ki resim elle yapılıyor, dolayısıyla yapanın yorumunu-hatasını içeriyor ama fotoğraf makinası aynen aktarıyor görüntüyü. o zaman da derim ki cnc gibi bir makineye boya kalemleri verip aynı görüntüyü yaptırsak bunu hangi kalıba sokacaksın?

özetle resim genel addır. alayını kapsar boşuna kasmayın. he sen tutup yağlı boya resme fotoğraf dersen ilk taşı ben atayım zaten. ama yavrum, evladım fotoğrafa resim dersin tabi, bunda bir sorun yok.
  • (bkz: bekir sıtkı erdoğan)
    "
    bende bir resmi var yarısı yırtık
    on yıldır evimin kapısı örtük.
    garip, bir de sarhoş oldu mu artık
    bütün sırlarını der yavaş yavaş.
    "
    binbirinci gece'den.
  • her fotoğraf bir resimdir ama her resim bir fotoğraf değildir.

bunu bilmeyen zirtapozlara dert olmuş, yanlış bir şey yapmayan insandır.
hesabın var mı? giriş yap