şükela:  tümü | bugün
 • salatalığa hıyar demek gibi bişeydir bu...
 • arada bariz farklar olsada kimiz zaman ağız alışkanlığından kullanılan yanlış ifade
 • gayet dogaldir. turkulerde sarkilarda bile vardir bu. ornegin;

  "ikimizin resmini cikarsinlar yan yana" -anonim
  "bende bir resmin var, yuzume bakmiyor" -nazan oncel
  "bir resmin kalmis bende, tam ortadan yirtilmis" -baris manco
 • yanlis olduguna sonuna kadar kalibimi bastigim, ciddi anlatim bozukluklarina yolactigini dusundugum, ancak tdk sozlugune gore aslinda hic de yanlis olmayan kullanim.
  (http://www.tdk.gov.tr/)
 • yurdum insanının fotoğrafla ilgili bir kısmı yıllardır sıkıntı yaşamakta, fotoğraf mı resim mi diyeceğini bilememekte, toplum içinde ayar alıp resil rüsvan olmaktan delicesine korkmakta, bu sebeplerden dolayı türkiye'de fotoğrafçılık gelişmemekte, güdük kalmaktadır.

  sevgili sanat severler! korkmayın, dilediğinizce ikisini de kullanın; sonuçta bu resim lafı, ingilizcedeki paint lafından türeyen painting'in kökünün boyamak, çizgilerle anlatmak, portrelemek anlamlarının tersine; arapça'da iz bırakma anlamına gelen bir fiilden türememiş mi! eh canım, niye sıkalım canımızı o zaman.

  bu entrinin fikirsel ve fiziksel oluşum süresi boyunca benden desteklerini esirgemeyen sevgili arkadaşlarım contax, hozeve giove'ye de burdan en içten teşekkürlerimi iletir, hepsini gözlerinden ve yanaklarından teker teker öperim.
 • fotoğraf bir tür resim olduğundan yanlış olmayan güzide bir tercihtir.
 • yanlış değildir..türkçeyi de bir obje için bir isim kullanarak daraltmamak gerekir..resmin ingilizce tam karşılığının ''picture'' olduğunu kabul edersek işte thesaurustan bir alıntı:

  main entry: picture
  part of speech: noun 1
  definition: illustration
  synonyms: account, art, blueprint, canvas, cartoon, copy, delineation, depiction, description, doodle, double, draft, drawing, duplicate, effigy, engraving, figure, icon, image, impression, likeness, look-alike, outline, painting, panorama, photo, photograph, piece, portrait, portraiture, portrayal, presentment, print, re-creation, replica, report, representation, ringer*, similitude, simulacrum, sketch, spectacle, spitting image*, statue, tableau, twin
  source: roget's new millennium™ thesaurus, first edition (v 1.3.1)
  copyright © 2007 by lexico publishing group, llc. all rights reserved.
  * = informal or slang

  ayrıca çok güzel bir dijital fotoğraf makinam var ve ''picture package'' diye bir program çıkmıştır içinden..
  amaa biz türkler bakmayız ingilizceye dersek,buna katılmak için türk dil kurumunun kararını görmek lazımdır..ben bilmiyorum öyle birşey ama varsa kabul resim resimdir,fotoğraf da fotoğraf..napalım..
 • bizzat ara gülerin ağzından duyduktan sonra çok da yadırganmaması gereken bir ifadedir kanaatimce, tamam fotograf demek daha doğru ama resim diyenin de kafasını koparmaya gerek yok.