• bir fotoğrafçı olarak standartta olmayan rezalettir.

gelen müşteriye sorarız fotoğraflarınızı hangi ortamda teslim edelim, düzenleyelim mi, ham hallerini de verelim mi gibisinden.

gelen müşteri fotoğraf işinden anlıyor oluyor ve hamları da teslim ediyoruz ama bazısı da uğraşamam ben diyor olayı tamamen bize bırakıyor. bazıları ise tüm jpeg'leri alıyor, seçimini yapıyor biz de seçilenleri düzenliyoruz.

önemli olan düzgün bir fotoğraf sanatçısı ile çalışmak ve çekim öncesinde detayları konuşup anlaşmak.

sonuçta fotoğrafları depolamak işimize gelmiyor. üç ay sonra hard diski açtığımda aynı ürünün bin farklı fotoğrafını görmek hoş olmuyor neticede.
  • bazen çekilen 1000 fotoğrafın 800 tanesinin benzer kareler olması sebebiyle aradan seçilmesi, bazen de gönderilen bütün fotoğraflar üzerinde teker teker emek sarf edildiği müşteri tarafından göz ardı edilebilen rezaletimsi.

ham fotoğrafları isteyen müşterinin onların tek bir tanesinin 25 mb olduğunu bilmemesi, gönderince de editlenmemiş ya da deneme amaçlı çekilmiş fotoğraflar için dandik yorumu yapmasının alternatifi.

ayrıca kimse hdd'lerinde kendisine en ufak bir faydası olmayan fotoğrafları özgürce (?) saklamaktan haz almaz. hatta data storage kirası almadığına şükredin cloud'un kilosu olmuş kaç lira.
  • özel bir gününüz için anlaşıp çokça para veriyorsunuz ama sonunda fotoğraflarınızı tam olarak alamıyorsunuz. bunun yasal bir yolu yok mudur? size ait olan bir görüntüyü kafalarına göre kendi hdd'lerinde özgürce saklıyorlar ve size vermiyorlar.
  • öncelikle düğün fotoğrafçıları "kan emici" değildir. herkesi bir tutmayalım lütfen. zira her sektörde iyiler veya kötüler olacaktır. seçimi yaparken araştırmakta fayda var.
    (bkz: #70246137)

öte yandan, düğün organizasyonu için gidilen fotoğraf stüdyoları info adı altında bilgilendirme yapıp, hazırlayacakları albüm ve videoları tanıtırken hangi hizmetleri ne şekilde vereceklerini açıklarlar. yapılmış olan düğün takibi, iç ve dış çekim ile düğün günü çekilmiş aile fotoğraflarını içeren tüm fotoğrafların bulunduğu çalışmaların kopyasını paket halinde verirler. daha sonra müşteriden, panoramik albüm, büyük boy fotoğraf veya kanvas çalışması olacak fotoğrafları baskıya hazırlık için seçmelerini isterler.
    ayrıca stüdyoya uğradıkça hazırlanan "düğün takibi" ve "düğün hikayesi" kliplerini izleterek müşterinin beğenisine sunarlar.
    nihai teslimat tamamlandıktan sonra kalan tüm işlenmiş ve işlenmemiş çalışmalar arşivlenir.
    sözün özü;
    ihtiyaç olduğu zaman yine ilgili fotoğraf stüdyosundan ek baskı ve kopyalar talep edileceğinden ve tüm bu ek isteklerin yine ek ücretlere tabi olacağı bilindiğinden, çalışmalar komple teslim edilmez. kişisel fanteziler için kullanılmaz.
  • benim de iş için vesikalık çektirirken başıma gelen rezalet. hardcopy nin yanısıra soft halini de istiyorum dememe rağmen, en fazla çözünürlük düşürerek verebileceklerini söyleyen fotoğrafçıya denk geldim bugün. lan mail atacaksın alt tarafı. sanki 50 sene bastırıp bastırıp kullanıcam. kolay gelsin diyip çıktım tabi dükkandan.

edit: başka bir fotoğrafçıya giderek çözdüm olayı. hatta programdan birlikte shopladık fotoğrafı, en iyi hali olsun diye. paranızı yedirmeyin diğer çakallara.
  • (bkz: kvkk)'dan bihaber fotoğrafçıdır kendisi.
  • fotoğrafın dijital kopyasını iteyene de vermeyen fotoğrafçıların oluşturduğu rezalettir.
hesabın var mı? giriş yap